Lemondott Teodor Meleșcanu a román szenátus élén betöltött elnöki tisztségéről hétfőn, a parlament rendes ülésszakának első napján, miután két héttel korábban az alkotmánybíróság kimondta, hogy megválasztásakor a törvényhozók megsértették az alaptörvényt.
Alkotmányellenes volt Teodor Meleşcanu szeptemberi megválasztása a szenátus elnökévé – döntötte el szerdán az alkotmánybíróság.
Hivatalból indított vizsgálatot a Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) Teodor Meleșcanu, a román szenátus elnöke, volt külügyminiszter ellen, aki a gyanú szerint félretájékoztatta a nemzetközi intézményeket az 1989-es temesvári népfelkelés idején.
A Nemzeti Erő Pártjának (Partidul Forţa Naţională – PFN) ügyvivő elnökévé választotta szombaton Teodor Meleşcanu szenátusi elnököt az alakulat Országos Tanácsa.
Áthidaló megoldást talált ki Teodor Meleşcanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) szenátora arra, hogy szenátusi elnökké választása esetén ne kelljen létszámhiány miatt feloszlatni a párt felsőházi frakcióját: hat hónapra felfüggesztené frakciótagságát.
Kizárással fenyegette meg Călin Popescu-Tăriceanu, az ALDE elnöke Teodor Meleşcanut arra az esetre, ha elfogadná, hogy a PSD őt jelölje a szenátus élére.
Miközben sem Teodor Meleşcanu külügyminiszter, sem Carmen Dan, a belügyi tárca vezetője nem tartja magát felelősnek a külföldi szavazókörzetekben történt incidensekért, Viorica Dăncilă csütörtökön leszögezte: „ha voltak hibák, akkor a felelősöknek fizetniük kell”.
Románia jövő évi soros EU elnöksége egyik fontos feladatának nevezte Teodor Meleșcanu román külügyminiszter az Európai Unió nyugat-balkáni bővítését, kiemelten a Szerbiával folytatott csatlakozási tárgyalások felgyorsítását, valamint Macedónia meghívását az EU-ba.
A román-magyar gazdasági kapcsolatok nagyon szilárdak és jól működnek, a kényes kisebbségi kérdéseket pedig nem a nyilvánosság előtt, hanem az e célra létrehozott kisebbségi vegyesbizottságban kellene megtárgyalni – véli Teodor Meleșcanu külügyminiszter.
Törvénytelen úgy dönteni egy ország feldarabolásáról, hogy előtte nem konzultálnak az illető állam kormányával – hangsúlyozta Teodor Meleşcanu külügyminiszter a NATO Parlamenti Közgyűlésének 63. ülésszaka keretében Bukarestben zajló tanácskozáson.