Bukarestben nyílik kiállítás a 100 évvel ezelőtt született Kövi Pál gasztronómus, az Erdélyi lakoma című könyv szerzője emlékére.
A turisztikai látványosságok mellett leggyakrabban a helyi gasztronómiai különlegességek, jellegzetességek tesznek szélesebb körben egy-egy országot. Ízek a világ körül című heti sorozatunk első részében a miccs egy újragondolt változata került asztalra.
Az erdélyi gasztronómia különféle vetületeit is vizsgálják a szakértők a Magyar Tudomány Napja Erdélyben (MTNE) rendezvénysorozat keretében.
Sokan nem akarnak lemondani a saját készítésű savanyú káposztáról akkor sem, ha tömbházban élnek, hiszen az erdélyi gasztronómiának elengedhetetlen része a sok vitamint tartalmazó, rengetegféleképpen elkészíthető eledel.
Harmadik kiadásához érkezett idén a Taste of Transylvania, Erdély egyik, ha nem a legfontosabb gasztronómiai fesztiválja, ami idén hangsúlyozottan nyit a nagyközönség felé.
A gyerekek mentális egészségére, készségeik fejlesztésére egyaránt jó hatást gyakorolnak a Boroinfó Sütőakadémia képzései, amelyek keretében gyerekek, kamaszok sajátíthatják el a konyhaművészet, cukrászat rejtelmeit.
Több tucat bogrács alatt ropogott a tűz a Kolozsvári Magyar Napok keretében megrendezett örömfőzésen. Videós összeállításunkban ízelítőt nyújtunk a népes gasztronómiai rendezvényről.
Kövi Pál gasztronómus (1924 – 1998), valamint két világhírű evezős: Ivan Patzaichin (1949 – 2021) és Wichmann Tamás (1948 – 2020) emlékét is felidézik a július 23-28. között 33. alkalommal szervezett Tusványoson.
A legkiválóbb magyar éttermek és séfek találkoznak három nap erejéig a 8. Debrecziner Gourmet Fesztiválon. Erdélyt a székelyudvarhelyi Páva étterem stábja képviseli; Trucza Adorján, a székelyföldi étterem vezetője nyilatkozott a Krónikának.
Románia különböző régiói, többek közt a Székelyföld, Szilágyság, Szatmár, a Mezőség, Moldva is képviselteti magát az egyetemi hallgatóknak köszönhetően a gasztronómiai fesztiválon.
A gasztropontok kis családi vállalkozások, amelyek saját konyhájukban, udvarukban fogadják a vendégeiket, akiknek hagyományos ételeket kínálnak, helyi termékekből, saját maguk által készítve.
Tél végén, tavasz közeledtével mindenképp jó, ha a szervezetet kevesebb húsos, nehéz étellel terheljük, ugyanakkor különbséget kell tenni az időszakos és állandó húselhagyás között – fejtette ki a Krónikának Jánossy Alíz gasztronómiai szakíró.
Román nyelven is megjelent a Ferencesek főztje – Szakácskönyv Csíksomlyóról az 1690-es évekből című kötet – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A bejgli elkészítésénél figyelni kell az összetevők hőmérsékletére, a kelesztés mikéntjére, akkor valószínűleg nem reped ki, a kalács esetében vigyázni kell a cukormennyiséggel, mert nehezíti a tésztát.
A székelyudvarhelyi Páva étterem vezetőjével, Trucza Adorjánnal tavaly májusban találkoztunk először Budapesten a 10. Gourmet Fesztiválon, ahova elsőként hívták meg az erdélyi éttermek közül. Ezúttal székelyudvarhelyi vendéglőjében beszélgettünk.
Új kötete jelent meg Nyáry Krisztián irodalmárnak Így ettek ők – magyar írók és ételeik címmel. A népszerű szerző legújabb könyvét október 24-én mutatják be a Vígszínházban Budapesten.
Javában tart a zakuszkafőzés idénye, a közkedvelt, zöldségfélékből összefőzött, üvegekbe eltett finomságot mindenki másféleképpen készíti. Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakírót a zakuszkafőzés fortélyairól kérdeztük.
A történelem tulajdonképpen ugyanolyan fikciós műfaj, mint a szépirodalom, az ember identitásában pedig nagy szerepe van a mélyen gyökerező gasztronómiai kultúrának, ami lassabban változik, mint maga a nyelv – fejtette ki Cserna-Szabó András.