Fotó: RMDSZ
Vitatja az ellenzék a parlament rendkívüli ülésszakának szabályosságát, ezért alkotmányossági óvást helyezett kilátásba a kedden napirendre tűzött sürgősségi kormányrendeletek ellen.
2017. augusztus 09., 11:482017. augusztus 09., 11:48
2017. augusztus 09., 12:062017. augusztus 09., 12:06
A szeptemberig nyári vakációját töltő román parlament összehívása azért vált szükségessé, mert a szociálliberális kormány egy sor sürgősségi rendeletet hozott pénteken, amelyek csak akkor léphetnek hatályba, ha azok megerősítését öt napon belül a parlament illetékes háza is napirendre tűzi.
ezért az ülést bojkottáló ellenzéki képviselők a ház kedd délután megtartott plenáris ülését és az ott hozott határozatokat is szabálytalannak nevezték.
Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerint Liviu Dragnea szociáldemokrata (PSD) házelnök,
A PNL és a szintén ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) bejelentette: jogértelmezésük szerint - a házbizottsági összehívó híján - a parlament nem ült össze rendkívüli ülésszakra, tehát a kormány sürgősségi rendeletei sem léphetnek hatályba. Ha mégis megjelentetik azokat a közlönyben, alkotmányos óvást emelnek ellenük - figyelmeztetett az ellenzék. Kedden a szenátus is összeült.
de az azt megelőző házbizottsági ülés szabályosságát is megkérdőjelezte az ellenzék.
A házbizottság ülésén ugyanis a kormánykoalíció csak Adrian Tutuianu védelmi miniszter, volt szenátusi titkár jelenlétével tudta biztosítani a határozatképességet, akinek kormánytagsága összeférhetetlen a házbizottsági tisztséggel, és valamelyikről az ellenzék szerint le kellett volna mondania.
A kormánytöbbség a parlament mindkét házában szakbizottsági véleményezést kért a múlt héten elfogadott sürgősségi kormányrendeletekről, a rendes parlamenti ülésszak megkezdését adva meg határidőként.
Az azonnal hatályba lépő sürgősségi kormányrendeleteket a törvényhozás utólag vitatja meg, és adott esetben megerősítheti, módosíthatja, vagy hatálytalaníthatja azokat. A bukaresti kormány a parlament összehívása nélkül nem léptethet életbe sürgősségi rendeletet.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
szóljon hozzá!