Antal Árpád szerint az RMDSZ folytatni akarja a kormányzati részvételt
Fotó: László Ildikó
Patthelyzet alakult ki a bukaresti hárompárti koalíció vezetőinek csütörtöki tárgyalásán, amelyen az RMDSZ elégedetlenségének adott hangot amiatt, hogy a miniszterelnök-csere keretében megfosztanák a fejlesztési minisztériumtól. Olyan értesülés is napvilágot látott, miszerint a koalíciós nézeteltérések közepette Klaus Iohannis államfő nem nézi jó szemmel, hogy a magyar alakulatot kitúrják a hatalomból.
2023. május 18., 20:082023. május 18., 20:08
2023. május 18., 20:552023. május 18., 20:55
Román sajtóértesülések szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ egyeztetése során a PSD egyértelművé tette, hogy – a liberálisokkal kötött megállapodással ellentétben – nem kívánja átadni a PNL-nek a közlekedési minisztérium irányítását. A tárcát jelenleg Sorin Grindeanu irányítja. A PNL ennek következtében ugyancsak „fajsúlyos” minisztériumra vetett szemet, mégpedig az RMDSZ-es Cseke Attila vezette fejlesztési tárcára. A szövetség ezt nem hajlandó átadni, ezért csütörtökön délután felállt a tárgyalóasztaltól.
Sepsiszentgyörgy polgármestere az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva emlékeztetett, a fejlesztéi minisztériumot nem érinti a PNL-nek és a PSD-nek a kormányfőcseréről szóló korábbi megállapodása. a szövetség elnökségében helyet foglaló Antal Árpád elmondta, az RMDSZ szerint a minisztereik jó teljesítményt nyújtottak, senki nem kifogásolta az eddigi tevékenységüket. Kifejtette, hogy az érdekvédelmi szövetség a kormányváltást előkészítő tárgyalásokon a PNL és a PSD korábbi megállapodásának tiszteletben tartását kérte, amelynek nem részese.
„Támogattuk a minisztériumok számának csökkentését, és egyetértettünk azzal, hogy az RMDSZ által irányított sportminisztériumot összevonják egy másik tárcával, éppen ezért nagyon meglepett minket a PNL-nek az az igénye, hogy adjuk át nekik a fejlesztési minisztériumot. Az RMDSZ-es miniszter mandátuma alatt ezt a tárca egy működőképes minisztériummá vált, a költségvetésből és európai alapokból finanszírozott beruházási programokat bonyolít le. Amikor megkérdeztük, hogy miért nem tarthatjuk meg ezt a minisztériumot, nem kaptunk választ” – magyarázta Antal Árpád.
A politikus azért is furcsállja a csütörtöki koalíciós tárgyalások fejleményeit, mert Ionuț Stroe, a PNL szóvivője azt nyilatkozta, hogy a liberálisok nem kívánják elvenni az RMDSZ-től a fejlesztési minisztériumot. „Nem tudjuk, hogy mi fog történni a továbbiakban, majd meglátjuk” – jelentette ki Sepsiszentgyörgy polgármestere.
A tárgyalásokat folytatják, a koalíciós alakulatoknak a jövő hét elejéig megállapodásra kellene jutniuk, ezt Iohannis szerdán egyértelművé tette. Mint arról beszámoltunk, a kormánykoalíciót alkotó három párt elnöke korábban már elviekben megállapodott legalább két minisztérium összevonásáról, ennek nyomán megszűnhet az önálló sportminisztérium, valamint a vállalkozásokért és idegenforgalomért felelős tárca is.
Legalább két minisztérium összevonásáról állapodott meg elviekben a bukaresti kormánykoalíciót alkotó három párt elnöke.
Az RMDSZ-nek a 2020-as választások óta négy tagja van a bukaresti kormányban, akik megőrizték tisztségüket azt követően is, hogy 2021 őszén a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kilépésével felbomlott a választások után alakult PNL–USR–RMDSZ-kormánykoalíció, és a PSD kormányra lépésével nagykoalíció alakult. A Nicolae Ciucă PNL-elnök vezette jelenlegi kormányban Kelemen Hunor RMDSZ-elnök miniszterelnök-helyettesi tisztséget tölt be, Cseke Attila a fejlesztési minisztériumot, Tánczos Barna a környezetvédelmi tárcát, Novák Károly Eduárd pedig az ifjúsági és sportminisztériumot vezeti.
A 2024. év végi parlamenti választásokig érvényes nagykoalíciós megállapodás szerint a PNL és a PSD felváltva tölti be a kormányfői tisztséget, így Nicolae Ciucă várhatóan jövő hét végén lemond a miniszterelnöki tisztségről, hogy átadja helyét Marcel Ciolacu PSD-elnöknek. A megállapodás több miniszteri poszton is „politikai vetésforgót” irányoz elő, a kormányzati tisztségek elosztásáról ezért újabb tárgyalások kezdődtek, a bukaresti média pedig hetek óta azt találgatja, hogy vajon kiszorítják-e a román pártok az RMDSZ-t a kormányból, hogy a 2024-es választási év előtt megszerezzék maguknak az RMDSZ-es tisztségviselők által vezetett, jelentős forrásokkal rendelkező minisztériumokat.
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 67 százalékos feldolgozottsága alapján Nicușor Dan független jelölt a szavazatok 51,63 százalékát szerezte meg az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
Vasárnap a 21 órai urnazárásig több mint 11 millió 600 ezer személy szavazott az államfőválasztás döntő fordulójában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Andrei Țărnea, a külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló „orosz beavatkozásra” utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
1 hozzászólás