Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
A képviselők és szenátorok különnyugdíjának eltörléséről szóló törvénytervezetet terjesztett be a parlamentbe a Szociáldemokrata Párt (PSD) – jelentette be kedden Alfred Simonis, a PSD képviselőházi frakcióvezetője. Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) emlékeztet, hogy egy évvel ezelőtt már benyújtott egy hasonló jogszabályjavaslatot.
2023. június 06., 20:422023. június 06., 20:42
2023. június 06., 23:472023. június 06., 23:47
A kormánypárti politikus indoklása szerint a törvényhozók különnyugdíjának eltörlése erkölcsi alapot teremt más közalkalmazotti kategóriák különleges juttatásainak megszüntetésére vagy megadóztatására. „Úgy gondoljuk, hogy nem tárgyalhatunk a bírák és ügyészek nyugdíjának megadóztatásáról, bizonyos különnyugdíjak eltörléséről, ha mi továbbra is ilyen jellegű juttatások kedvezményezettjei vagyunk” – nyilatkozta a parlamentben a PSD frakcióvezetője.
Közölte azt is, hogy a jogszabályjavaslat hatályba lépése után automatikusan leáll a jelenlegi juttatások folyósítása is. A PSD politikusa emlékeztetett arra, hogy az alkotmánybíróság nem azért nyilvánította alkotmányellenesnek a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről szóló, egy évvel ezelőtt elfogadott tervezetet, mert visszamenőleges hatályú volt, a testület a tervezet elfogadásának procedúráját kifogásolta. „Gondoskodni fogunk arról, hogy a törvény előírásai és az elfogadásának módja is megfeleljen az alkotmánybíróság korábbi határozatainak” – jelentette ki.
Simonis elmondta, hogy a PSD tervezete a képviselők és szenátorok jogállását módosítja, ezért a két ház együttes ülésén kell majd elfogadni. Szerinte van esély arra, hogy ez az ülésszak végéig megtörténjen. Újságírói kérdésre közölte, hogy jómaga nem részesülne különnyugdíjban, mert az előző parlamenti ciklus utolsó napján lemondott a mandátumáról. „Viszont azt tartom normálisnak, hogy a parlament tagjainak ne járjon különnyugdíj” – szögezte le, hozzátéve, hogy a PSD tervezete a társadalom elvárásaihoz is igazodik.
A parlamentben nyilatkozó Ionuţ Moşteanu emlékeztetett arra, hogy az USR már tavaly május 6-án benyújtott egy hasonló jogszabályjavaslatot, de a kormánypártok által uralt összevont házbizottság azóta sem hajlandó ezt a szakbizottságok napirendjére tűzni. A szóvivő a koalíció eljárását példátlan alkotmányellenes visszaélésnek nevezte.
„A PNL és a PSD eddig foggal-körömmel ragaszkodott a törvényhozók különnyugdíjához. Úgy tűnik, hogy most végre megjött az eszük. Remélem, hogy nem egy újabb átverésre készülnek, mint tavaly, amikor a tervezetüket alkotmányellenes módon, két nap alatt fogadtatták el a parlamenttel, és meg is bukott az alkotmánybíróságon” – jelentette ki az ellenzéki politikus. Arra a kérdésre, hogy pártja megszavazza-e majd a PSD tervezetét, Moşteanu kijelentette, hogy a házszabályok és az alkotmány szerint a parlamentnek előbb az USR jogszabályjavaslatát kell megvitatnia.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!