Újrázás. Vasárnap reggel hét órától megismételt elnökválasztást tartanak Romániában
Fotó: Haáz Vince
Példátlan, mondhatni történelmi jelentőségű eseményre készülhetünk vasárnap: megismételt elnökválasztásra várják Románia több mint 18 millió választópolgárát. A romániai szavazóhelyiségekben május 4-én, vasárnap 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a voksolás. Az ország területén összesen 18 979 szavazókörbe várják a választópolgárokat. A megmérettetésen összesen 11 jelölt áll rajthoz. A jelöltek közül öten – Elena Lasconi, George Simion, Cristian Terheș, Silviu Predoiu és Sebastian-Constantin Popescu – a tavalyi elnökválasztáson is indultak.
2025. május 02., 08:312025. május 02., 08:31
Az elnökválasztást azért kell megismételni, mert az alkotmánybíróság olyan hírszerzési jelentésekre hivatkozva, amelyek a választási folyamatba való, a szélsőjobboldali, összeesküvéselmélet-hívő jelölt,
Bár a Georgescu-hívek megpróbálták bírósági keresetek révén elérni az alkotmánybírósági ítélet megsemmisítését, és a ploiești-i ítélőtábla egyik bírája múlt héten helyt is adott egy ilyen keresetnek, a legfelsőbb bíróság – arra hivatkozva, hogy egy alacsonyabb rangú bíróság nem bírálhatja felül az alkotmánybíróság döntését – érvényben tartotta a választás eredményét megsemmisítő ítéletet, így a megismételt választás kiírása elől minden akadály elhárult.
A választási kampány április 4-én kezdődött és május 3-án, szombaton reggel 7 órakor ér véget. A romániai szavazóhelyiségekben május 4-én, vasárnap 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a voksolás. Az ország területén összesen 18 979 szavazókörbe várják a választópolgárokat.
A szavazókörök az Állandó Választási Hatóság honlapján ellenőrizhetők.
Május 2-án, pénteken és 3-án, szombaton helyi idő szerint 7 és 21 óra között lehet voksolni, május 4-én, vasárnap pedig helyi idő szerint reggel 7 órától romániai idő szerint 21 óráig várják az urnákhoz a külföldön tartózkodó román állampolgárokat. Ha szükség lesz második fordulóra, annak a választási kampánya az első forduló eredményének érvényesítését követően kezdődhet el és május 17-én 7 órakor ér véget.
A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek;
A szavazóköri választási irodák és a választási folyamatot lebonyolító személyzet tagjai abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, ahol dolgoznak. A választópolgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak vasárnap: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).
Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.
A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatban a Központi Választási Iroda (BEC) külön tájékoztatást adott ki, amely a pótlistán szavazó állampolgárok helyzetére vonatkozik.
Ehhez a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) technikai segítséget nyújtó központjához kell fordulnia, ahonnan átirányítják a lakosság-nyilvántartóhoz. A szavazóhelyiségben a polgárok bemutatják a személyazonosító okmányukat, majd adataikat bevezetik a választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszerbe (SIMPV).
Ha a választópolgár a szavazókör választási irodájának elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A kísérők nem lehetnek a választás lebonyolításában részt vevő személyek vagy megfigyelők. Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának.
A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül.
A mozgóurnás szavazásra vonatkozó kérelmet a szavazást megelőző napon, azaz 2025. május 03-án 18:00 és 20:00 óra között kell benyújtani abban a szavazókörben, amelyhez az igénylő tartozik.
A kérelmet a mozgóurnát kérő választópolgárnak aláírnia, de más személy is benyújthatja.
A kérelemhez csatolni kell továbbá a választópolgár háziorvosa által kiállított igazolást, vagy bármely olyan orvosi igazolás másolatát (vagy eredeti példányát), amely igazolja, hogy a választópolgár helyzete miatt nem tud elmenni a szavazókörbe, azaz beteg vagy fogyatékos. Az előzetes letartóztatási parancs alapján fogva tartott személyek és a szabadságvesztést töltő személyek, akiket nem tiltottak el a közügyektől, szintén mozgóurna használatával szavaznak.
A megmérettetésen összesen 11 jelölt áll rajthoz. A jelöltek közül öten – Elena Lasconi, George Simion, Cristian Terheș, Silviu Predoiu és Sebastian-Constantin Popescu – a tavalyi elnökválasztáson is indultak. Az USR elnöke, Elena Lasconi bejutott a második fordulóba Călin Georgescu független jelölttel együtt.
Exminiszterelnök, jelenlegi és volt pártvezetők, volt kormánytagok, Bukarest főpolgármestere és a tavaly novemberi választások korábbi jelöltjei is megtalálhatók azok között, akik harcba szállnak a május 4-ére kiírt, megismételt romániai elnökválasztáson.
A 11 jelölt közül ugyanakkor az előrejelzések alapján legfeljebb ötnek lehet esélye arra, hogy bejusson a második fordulóba.
Simion Georgescu támogatását is élvezi, magát szuverenista jelöltnek hirdeti, ugyanakkor ismeretes, hogy ő áll az úzvölgyi katonatemetőnél történt magyarellenes pogromkísérlet mögött, és az AUR számos politikusa ismert magyarellenességéről.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció – érzékelve a szélsőjobboldal növekvő támogatottságát – közös államfőjelöltet állít Crin Antonescu volt PNL-elnök személyében.
Mindazonáltal Bukarest függetlenként induló főpolgármestere, Nicușor Dan is hasonló szöveggel kampányol, és a felmérések azt mutatják, hogy a jobboldali, liberális szavazókat megszólító jelölt fej-fej mellett áll Antonescuval.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök szintén függetlenként áll rajthoz, és ő is a szuverenista szavazókat próbálja megszólítani –
Az ötödik, második fordulóba jutásra némi eséllyel rendelkező jelölt a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi,
a felmérések szerint támogatottsága 10 százalék alatti, így még a saját pártja is kihátrált mögüle, és inkább a függetlenként induló korábbi pártelnököt, Dant támogatja.
A többi jelölt támogatottsága nagyjából 1 százalék körüli a felmérések szerint.
A Központi Választási Iroda (BEC) szerint az elnökválasztás jelöltjeinek szavazólapi sorrendje a következő:
1. - George Nicolae Simion (Románok Egyesüléséért Szövetség)
2. - George Crin Laurențiu Antonescu (Románia, előre választási szövetség)
3. - Elena Valerica Lasconi (Mentsétek meg Romániát Szövetség)
4. - Cristian Vasile Terheș (Román Nemzeti Konzervatív Párt)
5. - Marcela Lavinia Șandru (Szociálliberális Humanista Párt)
6. - Victor Viorel Ponta (független)
7. - Sebastian Constantin Popescu (Új Románia Párt)
8. - Silviu Predoiu (Nemzeti Akció Ligája Párt)
9. - John-Ion Banu-Muscel (független)
10. - Petru Daniel Funeriu (független)
11. - Nicușor-Daniel Dan (független)
Totális háborúvá fajult a liberális oldal két államfőjelöltje, Nicușor Dan és Elena Lasconi közötti kampányharc.
A nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát, Huși volt ortodox püspökét a bákói börtönbe vitték a rendőrök.
Az Eurostat 2025-ös Digitalisation in Europe kiadványa szerint Románia továbbra is az Európai Unió sereghajtója a digitális technológiák vállalati alkalmazásában.
Törvénytelenül küldött a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje nevében személyre szóló kampányleveleket – állapította meg szerdán este a Központi Választási Iroda (BEC).
Szerdán este lezajlott a romániai elnökválasztás első fordulója előtti utolsó, harmadik elnökjelölti vitája, amelyen Crin Antonescu és Nicușor Dan ismét az ingatlanmaffia témájában csapott össze.
Cáfolta szerdán az energiaügyi miniszter azokat a közösségi médiában terjedő híreszteléseket, miszerint az elnökválasztás első fordulója idején áramkiesés várható.
Nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a legfelsőbb bíróság Huși volt ortodox püspökét, Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát.
Románia 2030-ig fokozatosan növelni fogja a védelmi kiadásait – jelentette be Ilie Bolojan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdai ülését követő nyilatkozatában.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a 2025-2026-os tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
szóljon hozzá!