Fotó: Ilyés Szabolcs
Míg Sorin Grindeanu miniszterelnök arra hívta fel a figyelmet a főügyészek tevékenységéről szóló jelentés kapcsán, hogy egy intézménynek a vezetők személyétől függetlenül kell működnie, Klaus Johannis elnök kiállt a főügyészek mellett.
2017. március 30., 16:252017. március 30., 16:25
Sorin Grindeanu miniszterelnök tudomásul vette Tudorel Toader igazságügy-miniszter döntését, miszerint szakmai tevékenységük átvilágítása után nem javasolja Augustin Lazăr legfőbb ügyész és Laura Codruța Kövesi, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) főügyészének menesztését, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az állami intézményeknek tiszteletben kell tartaniuk az alkotmányos korlátokat, a korrupcióellenes küzdelem pedig nem fűződhet egyetlen személy nevéhez.
A miniszterelnöki hivatal szerdán este közleményben reagált Toader jelentésére. Ebben leszögezi: az igazságügyi tárcavezetőnek törvény szavatolta joga kiértékelni a főügyészek tevékenységét. Egyben megjegyzi: nem hagyható figyelmen kívül az alkotmánybíróság ítélete, amely szerint a DNA túllépte hatáskörét. A dokumentum leszögezi: a román kormány elkötelezett a korrupcióellenes harc folytatása mellett, az azonban nem függhet egyetlen személytől, a korrupcióellenes szerveknek éretté kell válniuk, és a vezetőjük személyétől függetlenül kell működniük. „Egy intézvényt nem szabad összetéveszteni egy személlyel, bárki is legyen az” – állapítja meg a közlemény.
Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke ugyanakkor közölte: nem tudja elfogadni a következtetést, mivel ha a jelentés kemény bírálatokat fogalmazott meg, akkor érthetetlen, miért maradhatnak a főügyészek a helyükön. Dragnea hiányolja a két ügyész tisztségében való megtartásának indoklását. Hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy Toadert meneszteni kéne.
Az igazságügy-miniszter jelentésére reagálva Klaus Johannis államfő kifejtette: a miniszter „munkaköri leírásának\" része, hogy figyelemmel kövesse a főügyészek tevékenységét, megjegyezte ugyanakkor, hogy elégedett a legfőbb ügyészség tevékenységével, beleértve a DNA tevékenységét is. Kijelentette: elvárja az igazságügy-minisztertől, hogy támogassa a főügyészek tevékenységét. Rámutatott: ha valós együttműködés zajlik a tárca és a legfőbb ügyészség között, akkor a dolgok jó irányba haladhatnak, nem úgy, mint az év elején, amikor a tárca és az ügyészség szögesen ellentétes álláspontot képviselt a büntető törvénykönyv módosításáról szóló 13-as számú sürgősségi kormányrendelet ügyében. „Már mondtam, és megismétlem: a legfőbb ügyészség, beleértve a DNA-t is, nagyon jól végzi a dolgát” – jelentette ki Johannis.
Nem mindenki osztja az elnök álláspontját: elődje, Traian Băsescu volt államfő, a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, a DNA főügyészének volt pártfogója úgy vélekedett, Tudorel Toader elemzése profi volt, a következtetése azonban szolgához méltó, mivel megállapította, hogy a DNA súlyosan megsértette az alkotmányt, mégsem időszerű a felelősök szankcionálása. Ezért „érdekvezérelt piperkőcnek\" nevezte a minisztert. Augustin Lazăr legfőbb ügyész közölte: az ügyészség tudomásul vette a jelentés következtetéseit, és tiszteletben tartja az alkotmánybíróság döntését.
Mint arról beszámoltunk, Tudorel Toader megállapítása szerint a DNA súlyosan áthágta az alkotmányos jogköreit és a jogállamiság korlátait, amikor indított annak kiderítésére, milyen körülmények között fogadta el a kormány a büntető törvénykönyv módosításáról szóló, vitatott 13-as sürgősségi rendeletet. Hozzátette: a konfliktust az alkotmánybíróság oldotta fel, amikor kimondta: a DNA túllépte a hatáskörét. Kijelentette: a DNA ballépése nem indokolható a korrupcióellenes harccal. Toader szerint a hasonló esetek elkerülése érdekében a tárca folyamatosan ellenőrzi majd az ügyészségek tevékenységét. Mindazonáltal a főügyészek menesztését nem tartotta indokoltnak.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.
Egy 14 éves lány elleni nemi erőszak, szexuális bántalmazás és szexuális visszaélés gyanújával vett őrizetbe kedden a bukaresti rendőrség egy angoltanárt.
Népszerű feketepiaci áru lett az olcsón forgalmazott cigaretta. A jövedéki adó megfizetése nélkül piacra kerülő csempészárut legtöbbször határátkelőknél kobozzák el. A napokban a román–bolgár határon bukott le két bolgár állampolgár.
A bukaresti koalíciós pártok elnökei között dőlhet el az államfői tisztség sorsa az idei választásokon – ezt vetíti előre a legfrissebb felmérés.
A képviselőház kedden elfogadott egy törvénytervezetet, amely a nyugdíjként, a nyugdíjasok szociális támogatásaként és a fogyatékkal élő személyeket gondozók juttatásaként jogalap nélkül kifizetett összegek vissza nem térítéséről rendelkezik.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely 2027. január elsejétől megtiltja a csincsilla- és nyércfajok kereskedelmi célból történő tenyésztését és leölését.
Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.