Döntéshozó kamaraként elvetette a képviselőház is a Btk. módosításáról szóló 13-as sürgősségi kormányrendeletet, egyben elfogadta a 13-ast hatályon kívül helyező 14-es rendeletet.
2017. február 21., 17:232017. február 21., 17:23
2017. február 21., 17:242017. február 21., 17:24
A büntető törvénykönyvet módosító 13-as kormányrendelet elutasításáról szóló törvényt és a 13-as rendeletet hatályon kívül helyező 14-es sürgősségi rendeletet jóváhagyó jogszabályt is megszavazta kedden a képviselőház. Előbbit 291 támogató vokssal, három tartózkodás mellett, utóbbit 292 szavazattal és két tartózkodással szavazták meg.
Az alsóház jogi bizottsága délelőtti ülésén döntött arról, hogy elutasításra javasolja a 13-as rendeletet, az ülésen ugyanakkor három bizottsági tag tartózkodott. Az ALDE szerint fölösleges olyan jogszabály elutasításáról szavazni, amelyet már hatályon kívül helyeztek. A rendelet kidolgozója, Florin Iordache volt igazságügy-miniszter viszont megszavazta annak elvetését.
Mivel ebben a kérdéskörben az alsóház a döntéshozó kamara – a szenátus már megszavazta a két jogszabályt – a törvények Hivatalos Közlönyben való megjelenést követően hatályba léphetnek.
A voksolás után Raluca Turcan, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jóvátehetetlen hibának nevezte a 13-as rendelet elfogadását, és lemondásra szólította fel a kormányt. Mint ismeretes, a január 31-én este, előzetes bejelentés nélkül elfogadott rendeletet, amely csökkentette volna a hivatali visszaélés büntetését, és legalább 200 000 lej összegű károkozáshoz kötötte volna annak bűncselekményként való besorolását, az óriási bel- és külföldi felháborodás, a több százezres utcai tüntetések nyomán a 14-es számú sürgősségi rendelettel hatályon kívül helyezte a kormány. Ezt hagyta most hivatalosan jóvá a parlament.
Az ellenzék azonban attól tart, hogy amennyiben a 14-es rendelet ellen hivatali visszaélés miatt elítélt személyek által benyújtott kereseteknek helyt adnak az illetékes bíróságok, a 13-as mégis hatályba léphet, ezért kikövetelték, hogy a parlament tűzze napirendre annak hivatalos elutasítását. Ezt a szenátus parázs vita után hétfőn megtette, és hamarosan a képviselőház is voksolhat a rendelet elutasításáról.
Szintén kedden az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) beidézte kihallgatásra Teodor Meleșcanu külügyminisztert is azon vizsgálat keretében, amely a rendelet elfogadásának körülményeit firtatja. Meleșcanu szerint szerepe a rendelet kidolgozásában az volt, hogy bizonyos, az EU által előirányzott előírásokat is belefoglalt.
Birchall–Klemm-találkozó
A korrupcióellenes küzdelemről tárgyalt egymással tegnap Hans Klemm amerikai nagykövet és Ana Birchall ügyvivő igazságügy-miniszter. Birchall biztosította a diplomatát, hogy a kormány feltétel nélkül támogatja a korrupcióellenes küzdelmet, egyben felhívta a figyelmet: fenn kell tartani az egyensúlyt az igazságszolgáltatás hatékonysága és az emberi jogok tiszteletben tartása között.
Eközben Victor Ponta volt miniszterelnök, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) korábbi elnöke bírálta a kormánypártokat a 13-as rendelet körüli zűrzavar miatt.
Ponta a România TV-nek nyilatkozva úgy vélekedett, az egyik legfőbb probléma az, hogy igazából senki sem vállalta a felelősséget a rendelet miatt, az ugyanis nehezen hihető, hogy kizárólag a botrány miatt lemondott volt igazságügy-miniszter, Florin Iordache kezdeményezése volt.
Ezért Liviu Dragnea PSD-elnöknek, Călin Popescu Tăriceanunak, a koalíciós partner Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) vezetőjének és Sorin Grindeanu kormányfőnek kellett volna kiállnia, hogy fényes nappal elmondja, miért volt szükséges.
A második hiba az volt, hogy nem magyarázták el világosan, miről is szólt a rendelet. Úgy vélte: egy jó és helyes ötletből katasztrófa lett, mivel nem figyeltek oda, így aztán úgy tűnt, hogy a PSD az este elfogadott rendelettel a tolvajokat akarja megmenteni. Egyben – arra utalva, hogy Sorin Grindeanu mellett Klaus Johannis államfő és Liviu Dragnea is bele akar szólni az ország vezetésébe – megjegyezte: egy olyan repülő, amelyet egyszerre hárman akarnak irányítani, előbb-utóbb lezuhan.
Ponta arra a következtetésre jutott, hogy ezek után a „jelenlegi kormánynak aligha van már esélye arra, hogy bármiről is meggyőzze az embereket\". Megjegyezte: ő már nem tagja a párt vezetésének, nem kérték ki véleményét, de „nem mindegy\" számára, mi történik a PSD-vel.
A Hotnews.ro hírportál tegnap arról számolt be, hogy Ponta találkozóra hívta Brassóba egykori kormánya volt minisztereit: a jobboldali lap ezt is azzal hozta összefüggésbe, hogy rendkívül „hűvös\" Ponta kapcsolata utódjával, a pártot lemondása óta vezető Liviu Dragneával, és most már a jelenlegi pártelnök és miniszterelnök között is „törésvonalak\" alakultak ki.
Dragnea szerdára hívta össze a PSD végrehajtó bizottságát, ahol egyebek mellett a pártvezetés döntéseit korábban megkérdőjelező Mihai Chirica jászvásári polgármester elleni esetleges szankciókról készülnek dönteni. Közben egyébként a szenátus jogi bizottsága napirendre tűzte a kormány által kezdeményezett törvénytervezetet a részleges közkegyelemről, amelyet a kabinet a börtönök túlzsúfoltságára hivatkozva dolgozott ki, de amely a bírálók szerint a kormánypártok elítélt politikusainak rövidítené le a büntetését.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
szóljon hozzá!