Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A pótérettségi óvások elbírálása utáni, végleges eredményei szerint a résztvevők 32,5 százalékának sikerült a vizsgája; ez 2,7 százalékkal jobb arány az első eredmények után közöltnél – közölte kedden az oktatási minisztérium.
2023. augusztus 29., 14:292023. augusztus 29., 14:29
Közülük 6656-an idén végeztek (34 százalékos sikerességi arány), 2628-an pedig korábbi években (29,2 százalék).
Idén országszerte 12 031 óvást nyújtottak be a vizsgázók a pótérettségi első eredményeinek közzétételét követően. Az újrajavítás nyomán 3874 dolgozat osztályzata módosult (nőtt vagy csökkent).
Mint ismeretes, a vizsgák átmenőjegye az 5-ös, a sikeres érettségihez legalább 6-os átlagot kell elérniük a jelentkezőknek.
A minisztérium szerint az új módszerrel kiiktatták a dolgozatok megyék közötti szállításának költségeit, és jelentősen lerövidült a javítási idő. Ha a két javító tanár által adott osztályzat közötti különbség meghaladta az egy pontot, a rendszer automatikusan továbbította a dolgozatot másik két véletlenszerűen kijelölt javító tanárnak. Ugyanakkor jelentősen csökkent a hiba kockázata a végső jegy kiszámításakor vagy a papíron szereplő jegyeknek a számítógépes rendszerbe történő bevezetésekor. Mindemellett a digitális javítással lehetőség nyílik a vizsgaeredmények tételek, tanulói kategóriák vagy iskolák szerinti mélyreható kielemzésére – magyarázta közleményében a minisztérium.
A digitális értékeléshez valamennyi vizsgaközpontot lapolvasókkal szerelték fel. Az írásbeli vizsga lejártával a dolgozatokat a pótérettségizők jelenlétében a helyszínen beszkennelték, majd az országos platform továbbította mindegyiket két-két véletlenszerűen kijelölt, a vizsgázóétól eltérő megyében tartózkodó javító tanárnak – számolt be az Agerpres.
Az idei pótérettségin részt vett fiatalok 29,8 százalékának sikerült a vizsgája az óvások előtti eredmények szerint – közölte az oktatási minisztérium.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
szóljon hozzá!