Fotó: Román védelmi minisztérium
Szó sincs a kötelező katonai szolgálat visszaállításáról Romániában – szögezte le Angel Tîlvăr védelmi miniszter.
2024. március 11., 08:342024. március 11., 08:34
A tárcavezető vasárnap este emlékeztetett:
„Elmondtam és megismétlem: erről szó sincs. A katonai szolgálat nem kötelező, és mint tudják, van egy tervezet az önkéntes katonai szolgálatra vonatkozóan, amely viztosítani fogja a lehetőséget azok számára is, akik különböző okokból katonai kiképzésben szeretnének részt venni. Legfeljebb négy hónapos időszakról van szó, 18 és 35 év közötti személyek bevonásáról” – mondta Angel Tîlvăr a Digi 24 hírcsatorna által vasárnap sugárzott interjúban.
Elmondta, hogy azok, akik az önkéntes katonai kiképzést választják, a kiképzési időszak alatt juttatást, szállást, étkezést és felszerelést kapnak, a végén pedig a projekt szerint három bruttó átlagfizetésben részesülnek.
A védelmi miniszter azt is elmondta, hogy a kampányidőszaktól függetlenül a kötelező katonai szolgálat bevezetése föl sem merül.
Megjegyezte: normális, hogy vannak bizonyos aggodalmak Moszkva terveit illetően, tekintettel arra, hogy Ukrajna a szomszédunk, de világossá tette, hogy „nem vagyunk közvetlen veszélyben”.
„Oroszország agresszív magatartása miatt létezik egy olyan globális szintű aggodalom, amely, tekintve, hogy Oroszország a nemzetközi joggal szemben provokálatlanul, agresszívan lépett fel egy szuverén állammal szemben. (…) Románia szempontjából egyértelmű, hogy a Fekete-tenger medencéje, amely egy békés kereskedelmi övezet volt, veszélyes területté vált. A Fekete-tengeren közlekedő áruszállító hajók növekvő költségei aggodalomra adnak okot. Mivel az események a közelünkben zajlanak, a jelentőségüknek megfelelő figyelmet szentelünk nekik, de ez nem jelenti azt, hogy közvetlen veszélyben lennénk. Egyértelműen mondom: az interjú idején ez nem kérdés” – jelentette ki a román védelmi miniszter.
Mint arról beszámoltunk,
Hangsúlyozta, hogy a kötelező katonai szolgálat eltörlése „nemcsak Romániában, hanem az összes NATO-tagállamban hiányosságokhoz vezetett”.
„Meg kell vitatnunk a lakosság kiképzésére vonatkozó politikát, és itt megemlíthetem, hogy a védelmi minisztériumnak van egy törvénytervezete a 446-os törvény módosítására a lakosság védelmi célú kiképzéséről, amellyel jó néhány éve próbáljuk egy kicsit megváltoztatni ezt a rendszert. (...)
– mondta a vezérkari főnök, Svédország példáját hozva fel, ahol 40 000 fiatal körében készült felmérés, és 8000 fiatal jelentkezett az önkéntes sorkatonai kiképzési programba.
„Romániának is hasonló rendszert kellene bevezetnie. Célozzuk meg azokat, akik meg akarják tanulni, hogyan kell lőni, hogyan kell tájékozódni, hogyan kell túlélni nehéz körülmények között, hogyan kell védekezni a vegyi fegyverek ellen, hogyan kell elvégezni a személyes fertőtlenítést. Sok mindent meg lehet tanulni és megtanulhatnak az arra hajlandóak” – fejtette ki Gheorghiță Vlad. A parlamentben benyújtott törvényjavaslatra utalva a tábornok azt mondta, hogy szerinte „az egymást követő választásoki hullámai után prioritásként veszik majd elő”.
„Szeretném, ha ez még idén megtörténne, de egy kicsit aggódom” – jegyezte meg. Arra a kérdésre, hogy miért fontos, hogy ez még idén megtörténjen, és miért aggódik, Gheorghiță Vlad azt válaszolta, hogy minden NATO-ország és egész Európa számára fontos az időtényező.
„Az idő értékes erőforrás, és úgy gondolom, hogy egy másodpercet sem szabad elvesztegetni. Ez egy olyan pillanat, amikor minden európai nemzetnek gondoskodnia kell a lakosság felkészítéséről. Nem akarok vészjósló lenni, de ez a valóság, amelyben élünk” – szögezte le.
2023-ban csak a védelmi minisztériumból 6000 alkalmazott távozott. A tartalékosok száma a 2007-es szinten maradt, ami 48-50 éves embereket jelent. „Ez nagyon öreg (a tartalékos állomány) a harchoz. Képzeljünk el egy 50-es éveiben járó embert egy 80 literes hátizsákkal a hátán” – hangsúlyozta.
Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk – véli Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
szóljon hozzá!