Fotó: wikipedia.org
Az izraeli–amerikai fejlesztésű Vaskupola rakétavédelmi rendszer beszerzését fontolgatja Románia – írta a Háárec című izraeli lap saját értesülésekre hivatkozva.
2022. szeptember 23., 12:272022. szeptember 23., 12:27
A lap Vasile Dîncu múlt heti izraeli látogatása apropóján írt arról, hogy Bukarest a Vaskupola iránt érdeklődik. Ha ez megtörténne,
A Vaskupola egy izraeli fejlesztésű radarrendszerből áll, amely beméri az ellenséges rakétákat vagy drónokat, majd ezt követően egy szintén izraeli fejlesztésű szoftver kiszámítja az ellenséges rakéta röppályáját, majd az elfogórakéták megsemmisítik azt. Találati pontossága 90–95 százalékos, ennek nyomán 2011-es izraeli hadrendbe állítása óta igencsak hatékonynak bizonyult a Gázai-övezetből kilőtt rakéták megsemmisítésében.
Eddig az Egyesült Államok vásárolt két üteget belőle, illetve az információk szerint Azerbajdzsán is egyet. Emellett több ország – köztük Szingapúr, Kanada, Finnország, Szlovákia és Csehország – a rendszer radarelemeit vásárolta meg.
Mint ismert, Románia az elmúlt években jelentős haderőfejlesztési programot hirdetett meg, használt amerikai F–16-os vadászrepülőgépek mellett amerikai Patriot rakétaütegeket vásárolt, de tervben van páncélozott csapatszállítók, harckocsik és drónok beszerzése is.
Izrael megakadályozta a rövid hatótávolságú rakéták ellen kifejlesztett izraeli vaskupola légvédelmi rendszer átadását Ukrajnának – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet kedden.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!