A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsnál (CSM) tett panaszt az RMDSZ a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnáziummal kapcsolatos ügyészségi eljárás visszásságai miatt. A Kelemen Hunor elnök által jegyzett szerdai panasz tartalmát a szövetség hírlevele ismertette.
2017. március 01., 14:402017. március 01., 14:40
2017. március 01., 15:432017. március 01., 15:43
Az RMDSZ elnöke arra kérte Mariana Ghenát, a bírói tanács elnökét, hogy vizsgálja ki az intézmény ellen folytatott bűnügyi eljárás során tapasztalt visszaéléseket, és biztosítsa a kivizsgálás folyamatának törvényességét.
Kelemen Hunor arról tájékoztatta a CSM elnökét, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) tanúként hallgatja ki azokat a szülőket, akik ezelőtt két évvel átíratták gyermekeiket a római katolikus gimnáziumba. Szerinte ez az eljárás megkérdőjelezi az ügyészek hitelességét, pártatlanságát. „A szülők és ügyvédeik állításai alapján a DNA részéről egyértelmű a megfélemlítés. Esetenként azzal fenyegették meg őket, hogy nem ismerik el gyermekeik tanulmányait. Ez jóval túllépi az ügyészek hatáskörét\" – idézte Kelemen Hunort a szövetség tájékoztatója.
Az RMDSZ elnöke azt is sérelmezte, hogy bár mindmáig nem született végleges bírói ítélet arról, hogy törvényesen jártak-e el az iskola alapításakor, a Maros Megyei Tanfelügyelőség február 27-én mégis megtiltotta a cikluskezdő osztályok indítását a 2017-2018-as tanévben. Kelemen Hunor úgy vélte: ilyen döntés nem születhetett volna meg akkor, ha a kivizsgálás a törvény előírásainak megfelelően zajlik. Megjegyezte: a DNA eljárása nemcsak a szülőkben keltett bizonytalanságot és félelmet, hanem a döntéshozókban és hatóságokban is, és nem tartotta szem előtt a diákok jogait.
Tamási Zsolt iskolaigazgató és Ștefan Someșan volt Maros megyei főtanfelügyelő ellen tavaly november elején indított eljárást a DNA, mert szerinte annak ellenére járultak hozzá a Római Katolikus Gimnázium működéséhez, hogy tudták: valójában az iskola nem rendelkezik a működéshez szükséges engedélyekkel. Az igazgató elleni eljárás már a múlt év végén ellehetetlenítette a tanintézet működését, aláírási joggal rendelkező vezető híján ugyanis nem adhatták ki a tanárok fizetését, nem fizethették ki a közüzemi számlákat. A tanintézet élére február 14-én megbízott igazgatót neveztek ki.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!