Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében bevezetett óvintézkedések közepette tartják meg vasárnap a júniusról elhalasztott önkormányzati választásokat Romániában. A pandémia miatt csak korlátozott számú szavazópolgár tartózkodhat egy időben a szavazókörök területén, és kötelező a maszkviselés és a kézfertőtlenítés.
2020. szeptember 26., 19:202020. szeptember 26., 19:20
Rendkívüli időpontban és rendkívüli körülmények között, a koronavírus-járvány miatt bevezetett egészségügyi óvintézkedések közepette várják vasárnap az urnákhoz a választókat az önkormányzati választásokra. Mint ismeretes, a megmérettetést még júniusban kellett volna megtartani, azonban a járványhelyzet miatt végül szeptember végére halasztották.
A választók négy szavazólapot kapnak, ezeken a polgármesterre, a helyi közgyűlés tagjaira, a megyei önkormányzat elnökére, illetve a megyei közgyűlés tagjaira szavazhatnak.
A szavazás menete a szokásos: a szavazólapok mellé egy bélyegzőt is kapnak, amellyel azon jelöltre, illetve pártlistára kell pecsétet ütniük, amelyiket támogatják. A szavazáshoz természetesen a személyazonosságot igazoló okmány is szükséges –
Aki ideiglenes lakhelyre költözött, és ez szeptember 4-éig a személyi igazolványában is bekerült, a személyiben szerepelő lakcímhez tartozó szavazókörben szavazhat. Akinek az ideiglenes lakcíme nem szerepel a személyiben, az pótlistára kerül. Azok, akik egészségügyi vagy más okokból nem tudnak személyesen elmenni szavazni, mozgóurnát igényelhetnek.
A koronavírus-járvány miatt szigorú óvintézkedéseket vezettek be. A szavazókörökben egyszerre csak öten mehetnek be, és mindenkinek – a választópolgároknak és az urnabiztosoknak egyaránt – kötelező maszkot viselni. A választópolgároknak belépéskor és kilépéskor fertőtleníteniük kell a kezüket, majd saját kezűleg kell a kettős szavazás kiszűrését szolgáló számítógépes rendszer leolvasójába helyezniük a személyi igazolványukat.
Aki a koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket észlel magán, vagy a testhőmérséklete meghaladja a 37,3 fokot, annak külön szavazófülkében kell voksolnia, amelyet utólag fertőtlenítenek. A szavazat leadását követően a választópolgár megkapja a „Votat” (szavazott) feliratú matricát, amelyet saját kezűleg kell felragasztania a személyi igazolványa hátuljára. Az elővigyázatossági intézkedések ellenére nagy az aggodalom a politikusok körében, hogy a polgárok – főleg az idősebbek – a fertőzéstől tartva inkább el sem mennek szavazni. Ezért az utóbbi napokban nem győzik hangsúlyozni: ha betartják az óvintézkedéseket, nincs mitől tartani.
Fotó: Haáz Vince
A választások megnyerésére korábbi esélylatolgatások szerint a jelenleg kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) a legesélyesebb, ugyanakkor a Szociáldemokrata Párt (PSD) is számíthat arra, hogy törzsszavazói szállítják a szokásos voksokat a Kárpátokon túli megyékben.
ahol a PNL beállt a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (USR–PLUS) jobbközép-liberális tandem jelöltje, Nicușor Dan mögé, hogy így próbálják elhódítani a főpolgármesteri tisztséget a PSD-s Gabriela Fireától.
Az RMDSZ-szel szemben az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) immár egységfrontot alkotva, Erdélyi Magyar Szövetség néven száll ringbe. A zömmel a Partiumban erős EMNP, illetve a Székelyföldön jobban beágyazott MPP ezáltal reméli egyrészt megtartani már meglévő pozícióit, illetve elhódítani néhány polgármesteri vagy helyi, illetve megyei közgyűlési tisztséget az RMDSZ-től.
Nyolc jelölt működött együtt a Szekuritátéval
Nyolc, helyi vagy megyei tisztségre pályázó jelöltről állapította meg a bíróság, hogy együttműködött a Szekuritátéval, többek közt Traian Băsescu volt államfőről is, aki jelenleg Bukarest főpolgármesteri tisztségéért szállt versenybe – közölte csütörtökön a Szekuritáté Irattárát Tanulmányozó Országos Tanács (CNSAS). Az ítéletek egy része alapfokú, másik része jogerős. Traian Băsescu esetében a CNSAS-nak alapfokon adott igazat a bíróság, az ügy jelenleg a legfelső bíróság asztalán van. Hasonló a helyzet a Maros megyei Ioan Mărginean esetében is, aki megyei tanácsosi székre pályázik. A Szilágy megyei tanácsosi tisztségre jelölt Adrian Florin Briéről szintén megállapította a CNSAS, hogy együttműködött a Szekuritátéval, az ő ügyét a bukaresti táblabíróság tárgyalja. További öt megyei tanácsosjelölt óvását jogerősen is elutasították.
Klaus Iohannis a parlamenti választásokon való indulását lehetővé tévő törvénytervezetről szerdán úgy nyilatkozott, hogy nem akar egy, a személyére szabott törvényt, és gondja lesz rá, hogy ne is történjen ilyen jogszabálymódosítás.
Nem csupán doktori disszertációja megírása során plagizált Gabriel Vlase, a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetője: több tucatnyi másolt egy 2012-ben megjelent könyvében is – derült ki szerdán.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă szerdán kijelentette: a dolgok jelenlegi állása szerint „több mint valószínű”, hogy a mostani koalíció nem éli túl a választásokat.
A kormány szerdán határozatokat fogadott el az ország keleti részét sújtó árvizek károsultjai támogatásáról – számolt be a kormányszóvivő a bukaresti kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján.
A konstancai törvényszék szerdán elrendelte annak a két férfinak az előzetes letartóztatását, akiket nemzetközi kábítószer-kereskedelem miatt kedden őrizetbe vettek.
Az RMDSZ törvényhozói nem támogatják azt a tervezetet, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis számára, hogy úgy is jelöltethesse magát a parlamenti választásokon, hogy nem mond le az államfői mandátumról – jelentette ki kedd este Kelemen Hunor.
Egyre fokozódik a koalíciós feszültség, és nyilatkozatháborúhoz vezetett a két koalíciós párt elnökei között a Klaus Iohannis államfő parlamenti választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás körüli vita.
Sok kérdést felvet, hogy egy hűlésre szedett „banális” gyógyszertől is pozitív eredményt mutathat ki a román rendőrség által használt drogteszt.
Meghamisított számról intézett telefonhívásokon keresztül akarják megszerezni csalók a lakosság személyes adatait – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Orosz drón darabjait találták meg kedden a védelmi minisztérium és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) szakemberei a Tulcea megyei Plauru település közelében – közölte a szaktárca.
szóljon hozzá!