Fotó: Páva Adorján
Okirat-hamisításért és vesztegetés elfogadásáért vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) egy oltási igazolásokkal üzérkedő Dolj megyei háziorvos ellen – közölte hétfőn a vádhatóság.
2023. február 13., 22:432023. február 13., 22:43
2023. február 13., 22:442023. február 13., 22:44
A vádirat szerint Venera Ecaterina Vatan 926 „pácienstől” kért és kapott 2021 októbere és 2022 januárja között fejenként 200 lejt azért, hogy védettségi igazolást állítson ki számukra, de a nekik szánt – állami költségvetésből finanszírozott – koronavírus elleni oltást ne adja be, hanem a mosdókagylóba öntse. A háziorvos nemcsak az őt megvesztegető oltásszkeptikusoktól kapott pénzt (több mint 185 ezer lejt) ezért a „szolgáltatásért”, hanem az egészségbiztosítótól is felvette az oltás beadásáért járó 40-40 lejt – jelentette az MTI.
A 19 ezer lej értékben elsikkasztott utalványokat a vádirat szerint a fővádlott átengedte a – „pácienseket” hozzá irányító – közvetítők egyikének, aki utóbb bűnösségét elismerő vádalkut kötött az ügyészekkel.
A Dolj megyei egészségbiztosítási pénztár polgári igényt támasztva jelezte perbelépését és visszaköveteli a vakcinák beadásáért, és az oltakozás ösztönzését célzó étkezési utalványokért feleslegesen kifizetett 56 720 lejt. A bukaresti kormány által egyenként mintegy 10-12 euróért beszerzett, ily módon kárba ment vakcinák értéke nagyságrendileg ugyanekkora összeg, de ennek a veszteségnek a behajtása nem képezi a per tárgyát.
Tavaly októberben Alexandru Rafila egészségügyi miniszer azt mondta: Románia hárommillió lejárt szavatosságú, koronavírus elleni vakcinát kellett megsemmisítsen, és további nyolcmillió adományként sem hasznosítható vakcinája van még készleten, amiből hárommillió dózis szavatossága jár le 2022 végéig. Rafila akkor elismerte, hogy Romániának több száz millió eurós veszteséget jelentenek a – közös európai uniós vakcinabeszerzési mechanizmuson keresztül megvásárolt és beszerzett, a lakosság érdektelensége miatt felhasználatlanul maradt – koronavírus elleni vakcinák.
A 19 millió lakosú Romániában a beoltható lakosság kevesebb mint 45 százaléka oltatta be magát koronavírus ellen. Az immunizáció szinte teljesen leállt, miután tavaly márciusban feloldották az egészségügyi veszélyhelyzetet és védettségi igazolvány nélkül is lehet Európában utazni.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
szóljon hozzá!