Ludovic Orban (középen) közölte, most már a tünetmentes fertőzöttek számára is kötelező a legalább 14 napos elkülönítés és az újratesztelés
Fotó: Gov.ro
A közegészségügyi igazgatóságok (DSP) határozattal fogják kötelezni a karanténintézkedések betartására (kórházi beutalás, vagy otthoni karantén) azt a mintegy négyezer személyt, aki kéréssel elhagyta a kórházat azelőtt, hogy meggyógyult volna, illetve aki elutasította a beutalást, jóllehet pozitív volt a koronavírustesztje – jelentette ki kedden a DSP képviselőivel tartott videókonferenciát követően Ludovic Orban miniszterelnök.
2020. július 21., 16:162020. július 21., 16:16
2020. július 21., 16:192020. július 21., 16:19
A kormányfő hozzátette, minden olyan személy esetében, akinél a COVID-19 gyanúja merül fel, a közegészségügyi igazgatóságok kórházi beutalásra kötelező határozatot hoznak diagnosztizálás céljából, és ha pozitívak, az orvos ajánlásától függően határozatot hozhatnak a kötelező kórházi kezelésre vonatkozóan. A karanténtörvény előírásai alapján a bukaresti kormány keddi rendkívüli ülésén kiegészítette a veszélyhelyzet meghosszabbításáról rendelkező határozatát.
Rámutatott: a közegészségügyi hatóságoknak mielőbb ki kell adniuk az otthoni, vagy kórház elszigetelésről szóló rendeletet annak a négyezer fertőzöttnek az esetében, aki a karanténintézkedések korábbi jogalapját megszüntető, július 3-án hatályba lépett alkotmánybírósági határozat óta utasították el a kórházi kezelést. A kormányfő szerint most már a tünetmentes fertőzöttek számára is kötelező a legalább 14 napos elkülönítés és az újratesztelés. A közegészségügyi hatóságoknak gondoskodniuk kell a fertőzésgyanús emberek teszteléséről és a fertőzöttnek bizonyuló páciensek elkülönítéséről. „A teszteléseknél elsőbbségük kell legyen a fertőzésgyanús embereknek azokkal szemben, akik más országokba készülnek nyaralni” – mutatott rá Orban, arra utalva, hogy több ország negatív koronavírus-teszttől tette függővé a külföldiek karanténmentes beutazását.
A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) keddi közleménye szerint a kedden hatályba lépő karanténtörvény – több mint kéthetes joghézag után – ismét lehetővé teszi a koronavírussal diagnosztizált fertőzöttek kórházi, vagy otthoni elkülönítését, és jogalapot teremt a hatóságoknak arra, hogy karanténra kötelezzék a fertőzöttekkel kapcsolatba kerülő, vagy a járvány sújtotta országokból érkező embereket. Raed Arafat belügyi államtitkár szerint a területileg illetékes közegészségügyi igazgatóságok határozata alapján lehet karanténba helyezni az igazoltan fertőzött személyek kontaktjait.
Az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) határozatáról beszámolva Arafat közölte, a 4. cikkely kimondja, hogy az igazoltan fertőzött személyek kontaktjait karanténba kell helyezni, és erről, személyre szabott döntéssel a területileg illetékes közegészségügyi igazgatóság határoz. Az 5. cikkely bizonyos kivételeket ír elő: „különleges helyzetekben (például családi események – születés, házasságkötés, elhalálozás – alkalmával, vagy halasztást nem tűrő orvosi beavatkozások/kezelések (pl. onkológiai kezelés, dialízis) miatt, vagy személyi igazolvány kicserélése, külföldi utazás miatt, a megfelelő igazoló dokumentumok alapján a területileg illetékes közegészségügyi igazgatóság elemzés alá vetheti a karantén ideiglenes felfüggesztését a 2. cikkely hatálya (a járványügyi szempontból magas kockázatú országokból, régiókból érkező személyek szerk. megj.) és a 4. cikkely hatálya alá eső személyek esetében”. A karantén felfüggesztését előíró határozatban kötelező módon fel kell tüntetni az időszakot, amelyre a felfüggesztés érvényes.
A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.
A „legionárius” szóra kerestek rá a legtöbben a román nyelv online értelmező szótárában (dexonline) az államelnökválasztás vasárnapról hétfőre virradó éjszakáján.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi hétfőn a Facebook-oldalán megköszönte azoknak a támogatását, akik rá szavaztak az elnökválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.
„A történelem végnapjait” emlegette az elnökválasztás első fordulójának részleges eredményeit kommentálva hétfőn Lucian Romaşcanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője a Facebook-
Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.
A Bukarest főpolgármestere, Nicuşor Dan által kezdeményezett népszavazás a választási részvétel és a három feltett kérdésre adott pozitív válaszok tekintetében is érvényesnek bizonyult a nem végleges eredmények szerint.
Elena Lasconi juthat az elnökválasztás második fordulójába Călin Georgescu mellett a szavazatok szinte száz százalékos feldolgozottsága szerinti eredmények alapján.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
szóljon hozzá!