Fotó: Beliczay László
A szavazási folyamat meghosszabbítására tett javaslatot a román belügyminisztérium azt követően, hogy az ország számos szavazókörzete előtt sorok kígyóznak a járványügyi intézkedések miatt. A Központi Választási Iroda (BEC) elutasította a tárca kérését.
2020. szeptember 27., 17:242020. szeptember 27., 17:24
2020. szeptember 27., 19:362020. szeptember 27., 19:36
A Központi Választási Irodához (BEC) vasárnap délután eljuttatott beadványában Gheorghe Sorescu belügyi államtitkár kéri, hogy tolják ki a szavazást a 21 órai urnazárás után azoknak a szavazókörzeteknek az esetében, ahol a folyamatot nehezítették a koronavírus-járvány terjedésének megelőzését célzó intézkedések.
Éppen ezért Sorescu államtitkár azt javasolja, hogy a BEC tegye lehetővé a szavazást ott is, ahol 21 órakor a szavazókörzeteknek otthont adó intézmények, épületek környékén (udvaron, járdán, sétányon) még bebocsátásra várnak a szavazópolgárok, és élni kívánnak választójogukkal.
A Központi Választási Iroda (BEC) azonban elutasította a belügyminisztérium arra vonatkozó igénylését, hogy a szavazókörzeteknél 21 órakor sorban állók még élhessenek alkotmányos jogukkal. A BEC 18 órától ülésezett vasárnap, a napirendi pontok között a pártoknak a szavazási folyamattal kapcsolatos igénylései, illetve a belügyminisztérium javaslata szerepelt.
Mint arról beszámoltunk, a járványhelyzet indokolta óvintézkedések miatt az ország számos településén megnőtt a várakozási idő a szavazókörzetek előtt. Számos szavazókörzettől jelezték, hogy már a délelőtti órákban sorok alakultak ki, például Marosvásárhelyen, Kolozsváron, Szatmárnémetiben. Ennek az az oka, hogy a választópolgárokat csak korlátozott létszámban – egyszerre legtöbb ötöt – engedik be a többnyire oktatási intézményekben kialakított szavazóhelyiségekbe, ezek nagyságától függően.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
szóljon hozzá!