Marcel Boloş európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter
Fotó: Facebook/Marcel-Ioan Boloș
Romániának pénzügyi stabilitásra van szüksége, ezért az uniós helyreállítási mechanizmus keretében esedékes harmadik kifizetési kérelem benyújtása utáni időpontra kell időzíteni a miniszterelnök-cserét – véli az európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter.
2023. március 22., 19:032023. március 22., 19:03
2023. március 22., 19:042023. március 22., 19:04
Marcel Boloş szerdán azt mondta, a jelenlegi apparátus pontosan tisztában van a kifizetési kérelemhez kapcsolódó valamennyi kérdéssel, ismeri az ügy minden vetületét, ezért az lenne a szerencsés, ha a harmadik kérelem benyújtása után kerülne sor a rotációra. „Az újonnan érkező csapatnak szüksége lesz valamennyi időre ahhoz, hogy megismerje a téma részleteit, márpedig a helyreállítási terv gyakorlatba ültetése terén nincs helye halasztásnak” – idézte a tárcavezetőt az Agerpres hírügynökség.
Így ha a harmadik kérelmet nem nyújtják be – az ütemtervnek megfelelően – júniusban, nagy a kockázata annak, hogy a negyediket nem tudják majd lezárni év végéig.
A miniszter nyomatékosította, a második kifizetési kérelemmel kapcsolatos procedúra lezárását követően, a harmadik kérelem benyújtásához 79 mérföldkövet és célkitűzést kell teljesíteni. Ezek között vannak olyanok is, amelyeket „igen fontosnak” tart az Európai Bizottság, és figyelemmel követi a velük kapcsolatos fejleményeket. A fontos mérföldkövek közé sorolta a miniszter a rovinari-i és turceni-i szénerőművek bezárásával és konzerválásával kapcsolatos intézkedéseket, valamint a nem járulékalapú, úgynevezett különnyugdíjak rendszerét szabályozó törvény elfogadását is.
A kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti megállapodás értelmében a miniszterelnök-cserére májusban kerülne sor, ekkor Marcel Ciolacu PSD-elnök venné át a kormányfői teendőket Nicolae Ciucă liberális miniszterelnöktől.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!