Uniós alapok elcsalása ügyében indított eljárást öt romániai magánszemély és négy cég ellen az Európai Ügyészség

A Duna-delta fejlesztésére szánt európai alapokhoz akartak hozzáférni •  Fotó: Tóth Gödri Iringó

A Duna-delta fejlesztésére szánt európai alapokhoz akartak hozzáférni

Fotó: Tóth Gödri Iringó

A Európai Ügyészség (EPPO) romániai irodája december 19-én a bukaresti ügyészséghez utalt egy büntetőügyet, amelyben öt magánszemélyt és négy vállalatot gyanúsítanak azzal, hogy a Duna-delta fejlesztésére kiutalt 3 milliós uniós támogatás elcsalása végett hoztak létre bűnszervezetet.

Hírösszefoglaló

2022. december 23., 13:422022. december 23., 13:42

A gyanú szerint az illetők hamis, pontatlan vagy hiányos dokumentumok felhasználásával jogellenesen jutottak uniós támogatáshoz, illetve megváltoztatták a támogatás rendeltetését – derül ki az Európai Ügyészség honlapján pénteken közzétett tájékoztatásból.

Az ügyészek szerint a gyanúsítottak 2018-ban szervezett bűnözői csoportot hoztak létre abból a célból, hogy

hozzájussanak a 2014-2020-as Regionális Operatív Program keretében kiutalt, a Duna-delta fejlesztésére szánt európai alapokhoz.

A gyanúsítottak közül ketten négy céget állítottak a bűnözői csoport szolgálatába. Ezek jogtalanul hozzájutottak európai uniós pénzekhez, amelyeket Románia más területein, a Duna-deltán kívül használtak fel. Pontatlan dokumentumok alapján hamis látszatot keltették a projektek megvalósításának helyét illetően, valamint az önrész meglétét és a közbeszerzési eljárások átlátható megszervezését illetően is.

A harmadik gyanúsított a másik két gyanúsított által ellenőrzött négy vállalatnak szállított túlárazott berendezéseket, a negyedik és ötödik gyanúsított pedig európai alapok lehívására szakosodott tanácsadóként segítette a bűntársulatot.

Az idén májusban az EPPO kérésére ebben az ügyben tizenöt épületben végeztek házkutatásokat Bukarestben, Gorj és Giurgiu megyében és a Duna-delta régiójában. A hatóságok akkor 500 000 eurót, valamint ingatlanokat és gépeket koboztak el 5 millió euró értékben – írja az Agerpres.

A gyanúsítottak közül három esetében 1,7 millió eurós óvadékot állapított meg az ügyészség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 07., szombat

A szociáldemokraták nem egyeznek bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe

Sorin Grindeanu szombaton Temesváron kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem egyezik bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe.

A szociáldemokraták nem egyeznek bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe
2025. június 07., szombat

Magyar kormánytámogatással megújul a csíksomlyói kegyhely

A magyar kormány 500 millió forinttal támogatja a csíksomlyói kegyhely felújítását, az összeg felét idén, a másik felét a következő két évben nyújtják át a templomot működtető ferences rendnek – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Magyar kormánytámogatással megújul a csíksomlyói kegyhely
2025. június 06., péntek

Több ezer sertést adtak el feketén vágóhidaknak, lecsaptak a csalókra

Több erdélyi megye is érintett abban az adócsalási ügyben, amelynek során illegális sertés-forgalmazással mintegy 300 ezer lejes kárt okoztak az államkasszának.

Több ezer sertést adtak el feketén vágóhidaknak, lecsaptak a csalókra
2025. június 06., péntek

„Piros gombbal” az iskolai erőszak és a kábítószerfogyasztás ellen

A névtelen bejelentések lehetővé tételével, kötelező kivizsgálásukkal próbálják visszaszorítani az erőszakos cselekményeket, a zaklatást, valamint a kábítószerek és a személyi biztonságra veszélyes eszközök bevitelét a tanintézményekbe.

„Piros gombbal” az iskolai erőszak és a kábítószerfogyasztás ellen
2025. június 06., péntek

Felmérés: a többség szeretné, hogy a PSD, a PNL és az RMDSZ a kormány tagja lenne, az USR kapcsán megoszlanak a vélemények

A Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és az RMDSZ-t is szívesen a leendő kormányban látná a romániai polgárok többsége, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) kapcsán kevésbé határozott az álláspont.

Felmérés: a többség szeretné, hogy a PSD, a PNL és az RMDSZ a kormány tagja lenne, az USR kapcsán megoszlanak a vélemények
2025. június 06., péntek

Közelkép az egyetemi valóságról: hamarosan zárul a JelenLét – JövőCTRL kutatás

Sokan azt hiszik, tudják, milyen az egyetemista élet. A „JelenLét – JövőCTRL” kutatás viszont nem benyomásokra épít: célja, hogy tűpontos kép rajzolódjon ki arról, milyen valósággal szembesülnek ma a romániai magyar fiatalok a felsőoktatásban.

Közelkép az egyetemi valóságról: hamarosan zárul a JelenLét – JövőCTRL kutatás
2025. június 06., péntek

Simion „szerelmet vallott” a trianoni diktátumnak

Az 1920. június 4-én aláírt, az első világháborúban győztes nyugati hatalmak által Magyarországra kényszerített, az országot feldaraboló trianoni diktátumot méltatta George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.

Simion „szerelmet vallott” a trianoni diktátumnak
2025. június 05., csütörtök

Katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk terjedésére figyelmeztet a védelmi minisztérium

A nyomozó hatóságokhoz készül fordulni a védelmi minisztérium a katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk miatt.

Katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk terjedésére figyelmeztet a védelmi minisztérium
2025. június 05., csütörtök

Péntek reggel megnyitják a forgalom előtt a Transzalpina magashegyi utat

Június 6-án, pénteken reggel 9 órakor ismét megnyitják a forgalom előtt a tél idejére lezárt Transzalpina, azaz a 67C jelzésű országút Rânca és Curpăt közötti szakaszát – tájékoztatott csütörtökön a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR).

Péntek reggel megnyitják a forgalom előtt a Transzalpina magashegyi utat