Rakétaválság. Bukarest szerint az orosz robotrepülőgépek csupán megközelítették a román légteret, de nem léptek be
Fotó: Orosz védelmi minisztérium
Bár egy ukrán bejelentés szerint az Ukrajna elleni pénteki orosz rakétatámadások során két orosz rakéta is megsértette Románia légterét, Bukarest azt közölte: a kijevi bejelentés nem helytálló.
2023. február 10., 13:332023. február 10., 13:33
2023. február 10., 13:592023. február 10., 13:59
A hírt az ukrán hadsereg főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij jelentette be, aki Twitter-oldalán azt közölte: reggel 10 óra 18 perckor két orosz Kalibr manőverező robotrepülőgép áthaladt az ukrán-moldovai határon, később, 10 óra 33 perckor pedig beléptek Románia légterébe, majd a három ország közös határánál ismét Ukrajna fölé értek.
A román védelmi minisztérium ugyanakkor úgy reagált: a hír nem igaz.
A tárca közleménye szerint a román légierő megfigyelőrendszere valóban észlelt egy, a Krím-félsziget közeléből, egy vízi járműről indított eszközt – minden valószínűség szerint egy manőverező robotrepülőgépet –, amely Ukrajna és Moldova légterébe is belépett, de egyetlen pillanatra sem érintette Románia légterét.
A közlemény szerint a térségbe vezényelték a román légierő két, éppen gyakorló repülést végrehajtó MiG-21 LanceR vadászrepülőgépét, hogy több opció is legyen az esetleges reakcióra, ám mintegy két perc múlva tisztázódott a helyzet, a két gép pedig visszatért eredeti tevékenységéhez.
A moldovai védelmi tárca viszont megerősítette, hogy egy robotrepülőgép áthaladt az ország fölött.
Az orosz haditengerészet eddig több ízben is támadta Ukrajnát a Fekete-tengerrről, tengeralattjárókról indítható Kalibr manőverező robotrepülőgépekkel, a pénteki támadássorozatban hat ilyen rakétát lőttek ki.
Mint arról beszámoltunk, Oroszország pénteken ismét átfogó rakétatámadást intézett az ukrán energetikai létesítmények ellen, a hat Kalibr mellett legalább 35 Sz-300-as rakétát lőttek ki Harkiv és Zaporizzsja régiókra, valamint hét iráni Sahíd kamikázedrónt.
A közlés szerint öt Kalibr robotrepülőgépet és öt Sahíd drónt sikerült megsemmisíteni.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
Mélyen aggasztónak tartja a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER), hogy fiatalok egy csoportja Nicolae Ceaușescu nevét skandálta egy tengerparti fesztiválon.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
szóljon hozzá!