Fotó: FSLI/Facebook
A tanügyi szakszervezetek elfogadták a bukaresti kormány legutolsó ajánlatát, és felfüggesztik a munkabeszüntetéssel járó, május 22-étől tartó általános sztrájkot. A munkabeszüntetés felfüggesztésének feltétele, hogy a kormány hétfői ülésén elfogadásra váró sürgősségi rendelet külön cikkelyben rögzítse: az új közalkalmazotti bértörvényben a pedagógusok bértáblája a legmagasabb közalkalmazotti bér 23 százalékának megfelelő országos bruttó átlagbérnél kezdődik majd, és 2024. január 1-jétől az új törvényben előirányzott béremelés 50 százalékával növelik a fizetéseket a tanügyben.
2023. június 12., 11:582023. június 12., 11:58
2023. június 12., 15:072023. június 12., 15:07
„A társult szakszervezetek vezetőivel a sztrájk felfüggesztéséről döntöttünk, amelynek feltétele a mai kormányülésen elfogadásra kerülő sürgősségi rendelet” – közölte a Spiru Haret szakszervezeti szövetség és a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI). Közös közleményükben jelezték egyúttal:
Annak az elvnek a gyakorlatba ültetését várják, amely szerint a pedagógusok bére meghaladja az átlagot, vagyis a kezdő tanár fizetése az országos átlagbér szintjére kerül, a lépcsőzetesen bevezetendő béremelés 50 százalékát pedig már 2024. január 1-jétől megkapják a tanügyi alkalmazottak. Kihangsúlyozták ugyanakkor, hogy nem lezárják a sztrájkot, hanem felfüggesztik azt, és amennyiben a kormány nem teljesíti maradéktalanul a követeléseiket, készek folytatni a munkabeszüntetést.
A kormány elfogadta az oktatási alkalmazottak fizetéséről szóló sürgősségi rendeletet – jelentette be Ligia Deca oktatási és Marius Budăi munkaügyi miniszter a Ciucă-kabinet ülését követő közös sajtótájékoztatójukon. Bár eredetileg csak az indoklásban és a preambulumban szerepelt, a szakszervezetek által kértek bekerültek a rendelet szövegébe. „Bruttó 1300 lejjel megemelte a kormány a pedagógusok és a kisegítő tanszemélyzet bérét; ez átlagosan valamivel több mint 25 százalékos béremelést jelent” – közölte Marius Budăi munkaügyi miniszter. Jelezte: a sürgősségi kormányrendelet még a nap folyamán megjelenik a Hivatalos Közlönyben. A rendeletbe került az az alapelv is, hogy a jövő januártól hatályba lépő új közalkalmazotti bértörvényben a tanárok bértáblája az állami társadalombiztosítási költségvetés kiszámításakor alapul vett országos átlagbértől indul majd.
Ligia Deca tanügyminiszter azt mondta: információi szerint a tanárok visszatérnek az osztálytermekbe, miután a szakszervezetek bejelentették a sztrájk felfüggesztését. A tárcavezető közölte: miután a tanárok ismét munkába állnak, az oktatás visszatér a normális kerékvágásba, kiszámítják az éves tanulmányi átlagokat és lezárják a tanulók tanulmányi helyzetét, majd június 19-én, hétfőn, a nyolcadikosok román írásbelijével megkezdődnek az országos vizsgák. Az érettségizők nyelvi és digitális kompetenciáinak felmérése elmarad, a vizsgákra a diákok az adott tantárgy középiskolai tanulmányi átlagának megfelelő minősítést kapják. Arra a felvetésre, hogy nem minden tanár értett egyet a sztrájk felfüggesztésével, Deca azt mondta, a szakszervezeteken belüli egyezkedések nem tartoznak rá, de az ő információi szerint valamenny iskolában visszatérnek a tanárok az osztálytermekbe.
Dan Cărbunaru kormányszóvivő bejelentése szerint a sürgősségi rendelet „órákon belül” megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
„A tanárok holnap visszatérnek az osztálytermekbe mindaddig, amíg a javaslataink meg nem jelennek a Hivatalos Közlönyben” – jelentette ki a hétfői kormányülés elején Nicolae Ciucă miniszterelnök, aki várhatóan a nap folyamán lemond tisztségéről.
„A koalíció, a kormány a szakszervezetekkel, a tanárok, szülők képviselőivel, felelős magatartással, úgy gondoltuk, hogy muszáj lezárnunk ezt a munkakonfliktust, és biztosítanunk kell a pedagógusok, a gyerekek és a szülők számára a megoldást, amely lehetővé teszi a tanév lezárását és az érettségi lebonyolítását. Elfogadjuk a sürgősségi kormányrendeletet, tulajdonképpen két rendeletet, az egyik a béremelésről szól és a szükséges források hozzárendeléséről” – fogalmazott a kormányfő.
Mint ismeretes, közvitára bocsátották vasárnap délután a munkaügyi minisztérium honlapján a tanügyi alkalmazottak bérezésére vonatkozó sürgősségi kormányrendelet tervezetét. Ennek megfelelően 2023. június 1-jétől a közoktatás és felsőoktatás pedagógusainak, valamint a kisegítő tanszemélyzetnek az alapfizetése havi bruttó 1300 lejjel nő. A kisegítő személyzet havi fizetése bruttó 400 lejjel emelkedik. A béremelések 2 705 505 lejes többletterhet jelentenek 2023-ban az államkasszának.
Jelenleg a nettó átlagbér meghaladja a 4000 lejt, míg egy kezdő pedagógus mintegy 2500 lej nettó fizetést kap.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!