Fotó: FSLI/Facebook
A tanügyi szakszervezetek elfogadták a bukaresti kormány legutolsó ajánlatát, és felfüggesztik a munkabeszüntetéssel járó, május 22-étől tartó általános sztrájkot. A munkabeszüntetés felfüggesztésének feltétele, hogy a kormány hétfői ülésén elfogadásra váró sürgősségi rendelet külön cikkelyben rögzítse: az új közalkalmazotti bértörvényben a pedagógusok bértáblája a legmagasabb közalkalmazotti bér 23 százalékának megfelelő országos bruttó átlagbérnél kezdődik majd, és 2024. január 1-jétől az új törvényben előirányzott béremelés 50 százalékával növelik a fizetéseket a tanügyben.
2023. június 12., 11:582023. június 12., 11:58
2023. június 12., 15:072023. június 12., 15:07
„A társult szakszervezetek vezetőivel a sztrájk felfüggesztéséről döntöttünk, amelynek feltétele a mai kormányülésen elfogadásra kerülő sürgősségi rendelet” – közölte a Spiru Haret szakszervezeti szövetség és a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI). Közös közleményükben jelezték egyúttal:
Annak az elvnek a gyakorlatba ültetését várják, amely szerint a pedagógusok bére meghaladja az átlagot, vagyis a kezdő tanár fizetése az országos átlagbér szintjére kerül, a lépcsőzetesen bevezetendő béremelés 50 százalékát pedig már 2024. január 1-jétől megkapják a tanügyi alkalmazottak. Kihangsúlyozták ugyanakkor, hogy nem lezárják a sztrájkot, hanem felfüggesztik azt, és amennyiben a kormány nem teljesíti maradéktalanul a követeléseiket, készek folytatni a munkabeszüntetést.
A kormány elfogadta az oktatási alkalmazottak fizetéséről szóló sürgősségi rendeletet – jelentette be Ligia Deca oktatási és Marius Budăi munkaügyi miniszter a Ciucă-kabinet ülését követő közös sajtótájékoztatójukon. Bár eredetileg csak az indoklásban és a preambulumban szerepelt, a szakszervezetek által kértek bekerültek a rendelet szövegébe. „Bruttó 1300 lejjel megemelte a kormány a pedagógusok és a kisegítő tanszemélyzet bérét; ez átlagosan valamivel több mint 25 százalékos béremelést jelent” – közölte Marius Budăi munkaügyi miniszter. Jelezte: a sürgősségi kormányrendelet még a nap folyamán megjelenik a Hivatalos Közlönyben. A rendeletbe került az az alapelv is, hogy a jövő januártól hatályba lépő új közalkalmazotti bértörvényben a tanárok bértáblája az állami társadalombiztosítási költségvetés kiszámításakor alapul vett országos átlagbértől indul majd.
Ligia Deca tanügyminiszter azt mondta: információi szerint a tanárok visszatérnek az osztálytermekbe, miután a szakszervezetek bejelentették a sztrájk felfüggesztését. A tárcavezető közölte: miután a tanárok ismét munkába állnak, az oktatás visszatér a normális kerékvágásba, kiszámítják az éves tanulmányi átlagokat és lezárják a tanulók tanulmányi helyzetét, majd június 19-én, hétfőn, a nyolcadikosok román írásbelijével megkezdődnek az országos vizsgák. Az érettségizők nyelvi és digitális kompetenciáinak felmérése elmarad, a vizsgákra a diákok az adott tantárgy középiskolai tanulmányi átlagának megfelelő minősítést kapják. Arra a felvetésre, hogy nem minden tanár értett egyet a sztrájk felfüggesztésével, Deca azt mondta, a szakszervezeteken belüli egyezkedések nem tartoznak rá, de az ő információi szerint valamenny iskolában visszatérnek a tanárok az osztálytermekbe.
Dan Cărbunaru kormányszóvivő bejelentése szerint a sürgősségi rendelet „órákon belül” megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
„A tanárok holnap visszatérnek az osztálytermekbe mindaddig, amíg a javaslataink meg nem jelennek a Hivatalos Közlönyben” – jelentette ki a hétfői kormányülés elején Nicolae Ciucă miniszterelnök, aki várhatóan a nap folyamán lemond tisztségéről.
„A koalíció, a kormány a szakszervezetekkel, a tanárok, szülők képviselőivel, felelős magatartással, úgy gondoltuk, hogy muszáj lezárnunk ezt a munkakonfliktust, és biztosítanunk kell a pedagógusok, a gyerekek és a szülők számára a megoldást, amely lehetővé teszi a tanév lezárását és az érettségi lebonyolítását. Elfogadjuk a sürgősségi kormányrendeletet, tulajdonképpen két rendeletet, az egyik a béremelésről szól és a szükséges források hozzárendeléséről” – fogalmazott a kormányfő.
Mint ismeretes, közvitára bocsátották vasárnap délután a munkaügyi minisztérium honlapján a tanügyi alkalmazottak bérezésére vonatkozó sürgősségi kormányrendelet tervezetét. Ennek megfelelően 2023. június 1-jétől a közoktatás és felsőoktatás pedagógusainak, valamint a kisegítő tanszemélyzetnek az alapfizetése havi bruttó 1300 lejjel nő. A kisegítő személyzet havi fizetése bruttó 400 lejjel emelkedik. A béremelések 2 705 505 lejes többletterhet jelentenek 2023-ban az államkasszának.
Jelenleg a nettó átlagbér meghaladja a 4000 lejt, míg egy kezdő pedagógus mintegy 2500 lej nettó fizetést kap.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!