Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Rendkívüli jogorvoslati eljárással – semmisségi folyamodvánnyal – megfellebbezte a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a legfelsőbb bíróságnak azt a határozatát, amellyel a bűncselekmények elévülésére hivatkozva megszüntette az Elena Udrea és Ioana Băsescu elleni büntetőeljárást a Traian Băsescu államfő 2009-es kampányának finanszírozásával kapcsolatos ügyben.
2023. augusztus 10., 16:012023. augusztus 10., 16:01
2023. augusztus 10., 16:432023. augusztus 10., 16:43
A legfelsőbb bíróság honlapja szerint a keresetet augusztus 8-án nyújtotta be a DNA, de még nem iktatták.
Az ügyészség fellebbezése az Európai Unió Bíróságának (EUB) döntésén alapul, amely lehetővé teszi a romániai bíráknak, hogy ne alkalmazzák az alkotmánybíróság és a legfelsőbb bíróság határozatait a bűncselekmények elévüléséről, ha ezáltal sérülne az uniós jog – írja az Agerpres.
A többségi vélemény szerint a romániai bíráknak alkalmazniuk kell az alkotmánybíróság két határozatát, de a legfelsőbb bíróság visszaható hatályú határozatát nem. Korábban a legfőbb ügyészség felkérte a legfelsőbb bíróságot, hogy hozzon jogegységi határozatot ebben az ügyben.
Mint ismeretes, a legfelsőbb bíróság július 11-én elévülés miatt elrendelte az Elena Udrea elleni büntetőeljárás megszüntetését.
A legfelsőbb bíróság döntése a büntetőper többi vádlottjára is érvényes, köztük Traian Băsescu volt államfő lányára, Ioana Băsescura, akit alapfokon 5 év szabadságvesztésre ítélték sikkasztásra és pénzmosásra való felbujtás miatt.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!