Míg az EU országaiban az iskolaelhagyók száma átlagosan 9 százalékos, ez a mutató Romániában szinte a duplája
Fotó: Freepik.com
Románia első helyen áll az Európai Unióban a korai iskolaelhagyás tekintetében – derült ki az Eurostat friss adataiból.
2025. április 29., 20:232025. április 29., 20:23
A romániai iskolaelhagyást illetően 2024-ben is ugyanaz volt a helyzet, mint az azelőtti négy évben: a 18 és 24 év közötti fiatalok közel 17 százaléka hagyta el a tanintézetet, mielőtt befejezte volna tanulmányait – idézte az Eurostat felmérésének eredményeit az Edupedu.ro oktatási portál.
A korai iskolaelhagyás, lemorzsolódás az Eurostat definíciója szerint a 18 és 24 év közöttiekre érvényes, akik csak az 5–8. osztályt végezték el, később nem folytatták tanulmányaikat a középiskolában vagy szakiskolában. Míg 2019-ben Romániában a 18–24 évesek 15,3 százaléka morzsolódott le, és
Az Eurostat adatai alapján látható, hogy Románia, amely 2019-ben még Németország és Spanyolország mögött állt ebben a kategóriában, öt évvel később az EU-országok rangsorának „élére” került. Az EU-átlagos korai iskolaelhagyási arány a 18–24 éves korosztályban évek óta csökken, és 2024-ben átlagosan 9,3 százalékos volt.
Tizenhat háromszéki oktatási intézmény nyert finanszírozást a tanügyminisztérium korai iskolaelhagyást csökkenteni hivatott programjában. A diákok számától és az iskola elhelyezkedésétől függően legfeljebb 300 ezer eurós összegre lehetett pályázni.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!