Fotó: Pinti Attila
A koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások további lazítására készül a bukaresti kormány augusztus elsejétől.
2021. július 27., 09:392021. július 27., 09:39
2021. július 27., 14:362021. július 27., 14:36
Azokon a településeken, ahol 14 napra számolva az esetszám nem haladja meg a 2 ezreléket, akár 75 ezer – oltott, tesztelt vagy a koronavíruson átesett – személy is részt vehet a kültéri kulturális eseményeken, fesztiválokon, igaz, a maszkviselés továbbra is kötelező marad.
Amennyiben 2 és 3 ezrelék között alakul a fertőzöttségi ráta, úgy legtöbb 2500-an vehetnek részt a hasonló eseményeken, nekik is oltottnak, teszteltnek vagy fertőzésen átesettnek kell lenniük.
A lakodalmak, keresztelők és más hasonló összejövetelek esetében 2 ezrelék alatt kültéren legtöbb 200, beltéren legtöbb 150 meghívott lehet 5 és 2 óra között. A létszámban nincsenek benne a 16 évesnél fiatalabbak.
2 és 3 ezrelék között kültéren legtöbb 150, beltéren maximum 100 meghívottal lehet összejövetelt tartani, szintén 5 és 2 óra között. A létszámban nincsenek benne a 16 évesnél fiatalabbak.
Mindkét esetben legalább 2 négyzetméternyi helyet kell biztosítani a résztvevők számára.
Ha az incidencia 2 ezrelék alatt marad, akkor kapacitásuk száz százalékával üzemelhetnek 5 és 2 óra között, amennyiben a fertőzöttek aránya 2 és 3 ezrelék között mozog, akkor maximum 70 százalékos kapacitás engedélyezett.
Tüntetéseken és tömeggyűléseken eközben 2-nél kisebb ráta esetén 500 személy, 2 és 3 közötti fertőzési ráta esetén pedig 100 személy vehet részt, de itt is kötelező a maszkviselés és más járványügyi szabályok betartása.
de csak akkor, ha legalább 1 négyzetméteres teret biztosítanak a nézők számára, és minden résztvevő bizonyítani tudja a védettségét.
Országszerte a reggeli órákban szavaztak a román pártok vezető politikusai. Marcel Ciolacu, Elena Lasconi és Klaus Iohannis az ország uniós tagságának fontosságát hangsúlyozta, a szélsőjobb képviselői a ,,láncoktól történő megszabadulásról” beszéltek.
Az RMDSZ szenátorjelöltjei közül ketten, akik már szavaztak, úgy nyilatkoztak, a magyar jövőért adták le voksukat.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Klaus Iohannis államfő az elnökválasztás eredménye miatt kirobbant politikai válság kezdete óta először mondott beszédet, szombaton a Cotroceni-palotában összegezte mandátumát a december elseje alkalmából rendezett fogadáson.
A Központi Választási Iroda (BEC) szombat esti tájékoztatása szerint nem zárult le valamennyi megyei választási irodában az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálása.
Élénk érdeklődést váltott ki bukaresti politikusok, elemzők körében Orbán Viktor miniszterelnök értékelése, miszerint a romániai államfőválasztás első fordulója „laboratóriumként” szolgált a modern technológia találkozására a választókkal.
Megélénkülő szélre és hóviharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 19 déli megyéjére és a fővárosra.
A parlamenti választások kampányának elejétől szombat reggelig 124 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés.
Szombaton reggel 7 órakor véget ér a parlamenti választások kampánya.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke pénteken felkérte az állam intézményeit, hogy „ne tegyék tönkre a romániai demokráciát”, és vegyék figyelembe az állampolgárok véleményét.
szóljon hozzá!