Trollfarm-botrány. A digitalizációért felelős miniszter szerint számos rendellenességre bukkantak
Fotó: Kutatási minisztérium
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
2024. november 07., 12:282024. november 07., 12:28
2024. november 07., 13:532024. november 07., 13:53
Hozzátette: ezeket a fiókokat mind letiltották.
„Ma Romániában több tucat olyan fiókot azonosítottak, amelyek több olyan szervezett hálózatot képviselnek, amelyek törvénytelen eszközöket használtak egy adott jelölt népszerűsítése érdekében az elnök- és parlamenti választásokon. Mindezeket a fiókokat letiltották, ezeket a hálózatokat azonosították és teljes egészében letiltották” – mondta a miniszter.
A kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter szerint
A kormánypalotában tartott sajtótájékoztatón a tárcavezető elmondta, az elmúlt napokban több ízben is egyeztettek a témában az illetékes szervek, nevezetesen az országos távközlési hatóság (ANCOM) és az Állandó Választási Hatóság (AEP) képviselőivel, illetve továbbították a Meta és a TikTok platformoknak az ügyben beérkezett panaszokat. Mindezek nyomán készült egy jelentés.
A miniszter ugyanakkor
A tárcavezető azt is elmondta, a nap folyamán kérni fogja az illetékes intézményektől, hogy lépjenek közbe, kérjék ki az érintett IP-címeket, azonosítsák a hálózatok kezelőit, és számolják fel ezeket a szervezeteket. Bogdan Ivan szerint a Meta által azonosított rendellenességek között olyanok is vannak, amelyek kivizsgálása ügyészségi hatáskörbe tartozik.
A román hatóságok a Meta és a TikTok nagyvállalatokhoz intézett kérése azután érkezett, hogy a nyilvánosság előtt olyan botfarmokról szóltak a pletykák, amelyek állítólag megpróbálták befolyásolni a romániai választásokat.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Mint arról beszámoltunk, elsősorban az elnökválasztáson független jelöltként Mircea Geoană volt helyettes NATO-főtitkárt gyanúsították meg azzal, hogy trollfarmok segítik törvénytelen eszközökkel a kampányát.
Geoanát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje vádolta meg azzal, hogy
„Miért találkozott nemrég Tal Hanannal, más néven Jorgeval? Azok számára, akik nem tudják, ki az a Tal Hanan: ő egy olyan személy, aki egy nagyon nagy hackercsapatot, trollfarmokat, dezinformációs farmokat koordinál, egy olyan személy, aki a világ több mint 30 országában manipulálta a választásokat” – hangoztatta Lasconi egy múlt keddi televíziós vitán.
Később az USR vezetője a Facebook-oldalán pontosított, nyilvánosságra hozva néhány fényképet az állítólagos találkozóról.
A Digi 24-nek nyilatkozva leszögezte: nem áll kapcsolatban az ellentmondásos izraeli tanácsadóval, és nincs trollfarmja vagy szerződése ilyen szolgáltatásokra. Azt mondta, hogy a kampányának pénzt adományozó üzletemberek megfélemlítésnek és ellenőrzésnek vannak kitéve az állami intézmények részéről. Azzal vádolta Sebastian Ghiță PSD-közeli, korrupcióval vádolt üzletembert és Marcel Ciolacu PSD-elnököt, hogy lejárató kampányt folytatnak ellene azzal a céllal, hogy George Simion, az AUR elnöke jusson be az elnökválasztás második fordulójába.
ezért felszólította az Állandó Választási Hatóságot (APE) az ügy kivizsgálására.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke szerdán Kolozsváron kijelentette, hogy bizottság létrehozását fogja indítványozni a botfarmok és trollfarmok létére vonatkozó információk kivizsgálására.
Ciucă azt mondta,
a troll- és botfarmok nem tartoznak a demokrácia eszköztárához, és ha bebizonyosodik, hogy ilyen eszközökkel éltek, akkor „Mircea Geoanának sok mindent kell tisztáznia”.
A világ több pontján választási manipuláció gyanújával keveredett izraeli üzletemberrel találkozott Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára – jelentette be Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
Kifejtette, az ilyen módszerek az autokratikus rendszerekre jellemzők, és az emberek látásmódját oly módon ferdítik el, hogy az megváltoztatja a demokratikus folyamatok menetét.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) igazgatója, Dan Cîmpean múlt héten még úgy nyilatkozott: az általa vezetett intézmény nem tud arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
A magyar revizionizmus „veszélye” jutott eszébe Iulian Fotának, a román elnök korábbi biztonságpolitikai tanácsadójának Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelméről.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 14 fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségben szenvedő fiatalok – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
Kisiklott kedd este egy benzint szállító tehervonat több vagonja a Mehedinţi megyei Prunişor település térségében.
szóljon hozzá!