Az RMDSZ törvényhozói az előterjesztés beiktatását követően
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Szaktanulmányokra alapozva dolgozta ki Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora azt a törvénytervezetet, amely törvényben rögzítené a barnamedve-vadászatra vonatkozó megelőzési és beavatkozási kvótákat. Az RMDSZ parlamenti frakciói által kidolgozott és kedden iktatott jogszabálytervezetet több mint 100 törvényhozó látta el kézjegyével.
2023. október 03., 16:552023. október 03., 16:55
2023. október 03., 17:212023. október 03., 17:21
Tánczos Barna az előterjesztésnek a felsőházban történt iktatását követően úgy nyilatkozot, az RMDSZ parlamenti frakcióinak az a célja, hogy olyan törvényes keretet fogadtasson el, amely az emberi életeket helyezi előtérbe, ugyanakkor tudományos alapon meghatározott megelőzési és beavatkozási vadászati kvótákat rögzít a romániai medvepopulációt illetően. A volt környezetvédelmi miniszter szerint az elmúlt években készült valamennyi kutatás azt bizonyítja, hogy a medvepopuláció fokozottan növekszik Romániában, ezzel együtt a támadások és a károk száma is.
„Az emberi élet és tulajdon védelme kell a barnamedve-populáció kezelésének középpontjában álljon, a faj fenntartása mellett. Az RMDSZ ezt az elvet képviseli Bukarestben” – idézte a szövetség hírlevele a székelyföldi politikust. A Tánczos nevével fémjelzett törvénytervezet tudományos felmérés alapján pontosan meghatározott kvóták alapján visszavezettetné a vadászatot, ahogyan az más, kevésbé veszélyes álltafajok esetében már létezik a román jogrendben.
A törvénykezdeményezés az azonnali beavatkozásról szóló, 2021-ben elfogadott sürgősségi kormányrendeletet, valamint a vadászati törvényt egészíti ki. A javasolt intézkedéscsomag 426 egyedre vadászterületekre leosztott megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő a következő két évre.
Alaposan visszanyeste a Román Akadémia azon problémás medvék számát, amelyeket az emberek életének és vagyonának megóvása érdekében kilőhetők.
A szenátusban benyújtott tervezet előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomon követésére. Azt is jogszabályba foglalták, hogy a környezetvédelmi tárcának két évente el kell végeztetnie a populációbecslést, és ennek alapján kiadni a vadászati kvótákat.
„Ez is bizonyítja, hogy az emberi élet védelme nem függ a politikai színezettől és hatékony, határozott beavatkozásra van szükség a medvepopuláció túlszaporodása okozta problémák kezelésére” – vélekedett Tánczos Barna. Könczei Csaba, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője, a törvénytervezet kezdeményezője rámutatott, a medvepopuláció elszaporodása igencsak nagy problémát okoz a székelyföldi gazdáknak, éppen ezért olyan megoldásokra van szükség, amelyek hosszú távon oldják meg ezt a problémát. A képviselő elmondta, a törvénytervezetről a végső döntést a képviselőház szakbizottságai és a képviselőház plénuma hozza meg. Az RMDSZ az alsóházi szakbizottságokban is az emberi életek védelmét fogják prioritásként kezelni annak érdekében, hogy a medvepopulációra vonatkozó vadászati kvótákat mielőbb törvénybe foglalhassák.
Az RMDSZ minisztere júniusban, mandátuma utolsó napján írta alá a miniszteri rendeletet, mely szerint 426 barnamedvét megelőzési céllal, újabb 55 példányt pedig beavatkozási céllal lőttek volna ki. Ezt a Román Akadémiának is véleményeznie kellett, amely azonban megalapozatlannak ítélte a számot.
A bukaresti környezetvédelmi tárca korábban évente 400-450 medve kilövésére adott engedélyt a vadásztársaságoknak, azonban 2016-ban betiltották a populációszabályozó medvevadászatot, és az állomány elszaporodott. A lakott területekre egyre gyakrabban belátogató nagyvadak számos esetben okoztak személyi sérülést és anyagi kárt. Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter szerint Romániában az utóbbi hét évben ötvenszeresére nőtt a medvék okozta károk száma és ötszázszorosára az értékük. Míg korábban hét, zömében erdélyi megyéből érkeztek medvekárokról szóló jelentések, tavaly már az ország fele, 23 romániai megye volt érintett.
A környezetvédelmi tárca által korábban ismertetett felmérés szerint 7500 és 8100 között lehet a vadon élő barnamedvék száma. A vadásztársaságok jelentései szerint az állatok egyre gyakrabban tűnnek fel olyan térségekben is, amelyek nem számítanak optimális élőhelyüknek, napjainkban már Közép-Erdélyben, a Partiumban és olténiai megyékben is látni medvét.
{K2}
A bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) politikatudományi karának dékánját saját bevallása szerint „sokkolták” azok az információk, amelyeket az ügyészek osztottak meg vele a keddi kihallgatásakor.
A bukaresti ítélőtábla keddi döntése nyomán szabadlábra kerül a bukaresti Szent Pantelimon kórház minősített emberöléssel gyanúsított két orvosnője, akiket korábban előzetes letartóztatásba helyeztek.
Az idei aszály ellenére nem fenyegeti veszély Románia élelmiszer-biztonságát – jelentette ki kedden Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
Tagadta Raluca Turcan nemzeti liberális párti (PNL) művelődési miniszter, hogy pártja a koalícióból való kilépésre készülne.
Belső üzenetben közölte kedden alakulata vezetőivel Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hogy harcba száll az államfői tisztségért a párt jelöltjeként. Utólag a közösségi oldalán is megtette bejelentését.
A PSD elnöke, Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy létrehoztak egy platformot, ahol összegyűjtik a Románia fejlesztéséről szóló javaslatokat a lakosság részéről.
Házkutatást folytatnak a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetemen a több diáklány által is szexuális zaklatással vádolt Alfred Bulai tanár ügyében – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Leállósávon álló kisbuszba rohant egy kamion az A4-es autópályán a Konstanca megyei Ovidiu és Konstanca között, Ovidiu irányában – a balesetben egy személy életét vesztette, több mint tízen megsérültek.
A pótérettségi román nyelv és irodalom írásbeli vizsgáján, hétfőn 84,7 százalékos volt a részvétel.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a Marcel Ciolacu kormányfővel folytatott megbeszéléseket követően hétfőn bejelentette, hogy független szakértői vizsgálat elvégzését kezdeményezik a bukaresti Szent Pantelimon kórházban.
szóljon hozzá!