Embercsempészettel foglalkozó bűnszervezet 11 tagját fogták el Romániában és Ausztriában – közölte az uniós ügyészségi együttműködési szervezet (Eurojust) kedden. Az embercsempészek tevékenységét nagylaki vámosok segítették.
2018. április 10., 14:212018. április 10., 14:21
2018. április 10., 15:212018. április 10., 15:21
Az európai uniós tagállamok illetékes hatóságainak a terrorizmus, valamint a több uniós országot érintő súlyos és szervezett bűncselekmények felderítésében segítő, hágai központú uniós szervezet tájékoztatása szerint a bűnözői csoport Afganisztánból, Szíriából, valamint Pakisztán és Irán területéről szervezte meg a bevándorlók illegális bejutását Nyugat-Európába. Az MTI által idézet jelentés szerint a migránsok fejenként 1500 és 7000 euró közötti összeget fizettek a Törökországon, Bulgárián, Szerbián, Horvátországon, Magyarországon keresztül Ausztriába és Németországba, esetenként Olaszországba és Franciaországba jutásért.
Romániában az ügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus ellenes főosztálya (DIICOT) számolt be a bűnbanda leleplezéséről, közölve: kilenc román állampolgárt vettek őrizetbe a nemzetközi akció során, további egy személyt pedig hatósági felügyelet alá vontak. A román bűnüldöző szervek április 9-én négy erdélyi megyében – Arad, Bihar, Máramaros és Temes –, 18 helyszínen folytattak házkutatást az ügyben. Az embercsempész-hálózatot az Ausztriában élő Ahmad Khan Saaed pakisztáni állampolgár, valamint a román Istrate Timiș irányította, és a balkáni országokból Nyugat-Európába, elsősorban Németorszgba szállítottak menekülteket.
A DIICOT szerint 2017 februárja és áprilisa között a bűnbanda tizennégy esetben legkevesebb 111 migránst csempészett ki Arad és Temes megyén keresztül Romániából. Az ügyészség közölte azt is, hogy az embercsempészek munkáját a nagylaki határátkelőhely román határőrei és vámosai is segítették, és a bűnbanda csúszópénzt fizetett a hatóság dolgozóinak, akik ennek fejében elnézték, hogy migránsokat szállító járművek keljenek át a román-magyar határon. Az nem derül ki a vádhatóság közleményéből, hogy a határőrizeti szervek pontosan hány alkalmazottja érintett az embercsempészetben.
Az Európai Unió rendőri együttműködést koordináló szervezete (Europol) csütörtökön közölt adatai szerint az európai hatóságok látókörében kétszer annyi, legalább 65 ezer embercsempész van jelenleg, mint három évvel ezelőtt, a migrációs válság kirobbanásának idején. A hágai központú uniós szervezet embercsempészés elleni fellépéssel foglalkozó központja szerint a főként a Földközi-tengeren keresztül szervezett illegális bevándorlásnak 2016-ban az olasz, majd 2017-ben a görög partokon tapasztalt jelentős csökkenése ellenére az embercsempészet továbbra is virágzó iparág, bevétele eurómilliárdokban fejezhető ki. A legtöbb embercsempész – mintegy 63 százalékuk – európai, többnyire a Balkán országaiból származik, 14 százalékuk a Közel-Keletről, 13 százalékuk Afrikából, 1 százalékuk Ázsiából és 1 százalékuk az Egyesült Államokból származik.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
Kisiklott kedd este egy benzint szállító tehervonat több vagonja a Mehedinţi megyei Prunişor település térségében.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A parlament külpolitikai és európai ügyekért felelős bizottságai 35 támogató és hat ellenszavazattal kedvezően véleményezték kedden Roxana Mînzatu uniós biztosi jelölését.
A Szeben megyei választási iroda (BEJ) elrendelte kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Nicolae Ciucă több választási plakátjának eltávolítását, mivel ezek mérete nem felel meg a vonatkozó törvényben előírtaknak.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a névtelen petíciókat figyelembe veszik, ha azok nemi vagy erkölcsi zaklatással kapcsolatos esetekre vonatkoznak.
Bár az államfő- és a parlamenti választásokig még hátra van néhány hét, a jelek szerint egy győztest máris ki lehet hirdetni: Ilie Bolojant, a Bihar megyei közgyűlés liberális elnökét, Nagyvárad korábbi polgármesterét.
Ukrán menekülteket lakoltattak ki hétfőn a Bukaresti Műszaki Egyetem egyik kollégiumából, az akcióhoz a rendőrség és a csendőrség egységeinek támogatását is kérték.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
szóljon hozzá!