Több mint ötezer egykori bíró és ügyész részesül speciális illetményben
Fotó: Pál Árpád
Az Országos Nyugdíjpénztár szombaton közzétett adatai szerint áprilisban 10 269 személy kapott szolgálati nyugdíjat Romániában, 47-tel több, mint márciusban.
2023. május 13., 14:552023. május 13., 14:55
2023. május 13., 15:042023. május 13., 15:04
A sajtóban különnyugdíjnak nevezett juttatások nem járulékalapúak, összegüket a nyugdíjtörvénytől eltérő jogszabályok határozzák meg. Az áprilisban szolgálati nyugdíjra jogosult személyek közül a legtöbben (5227-en) a bírák és ügyészek jogállását szabályozó törvény alapján részesültek a juttatásban – ismertette az Agerpres hírügynökség.
A diplomaták nyugdíját szabályozó törvény alapján 740 személy részesült juttatásban áprilisban. Ennek az átlagos összege 5801 lej volt, amiből 2545 lejt az állami költségvetésből fedeztek.
A parlamenti tisztviselők jogállását szabályozó törvény alapján 716, a hivatásos polgári repülőszemélyzet jogállását szabályozó törvény alapján 1373 személy részesült nyugdíjban. Utóbbiak esetében a juttatás átlagos összege 11 494 lej volt áprilisban, amiből 7520 lejt az állami költségvetésből fedeztek. A felsorolás ugyanakkor nem említi a román hadsereg és a belügyminisztérium egykori alkalmazottainak különnyugdíját.
A bukaresti nagykoalíció célul tűzte ki a nem járulékalapú, hanem külön törvények által szabályozott nyugdíjak rendszerének megreformálását, ám eddig nem sikerült rendezni a kérdést. Pedig az Európai Bizottság is ezt várja el a román hatóságoktól, ellenkező esetben Románia elveszítheti az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében neki járó források egy részét.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!