Tudorel Toader
Fotó: Facebook/Tudorel Toader
Több jelöltre számítottam – jegyezte meg hétfőn Tudorel Toader igazságügyi miniszter, miután véglegesítették az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) főügyészi tisztségére jelentkezők névsorát, majd hozzátette: az ügyészek tudják a legjobban, hogy „milyen nagy szükség van egy reformra a DNA-nál”.
2018. július 23., 22:402018. július 23., 22:40
„Több jelöltre számítottam. Ők, az ügyészek tudják a legjobban, hogy milyen nagy szükség van egy reformra a DNA-nál ahhoz, hogy visszatérjenek a normalitáshoz, (...) hogy a törvényeket az alkotmányos kereteken belül értelmezzék” – nyilatkozta az Agerpres szerint a miniszter a román közszolgálati televízióban. Véleménye szerint a DNA vezetése „nem főnökséget, hanem hatalmas felelősséget jelent”, hogy jókkal és rosszakkal együtt átvegye az intézményt, és reformokat vezessen be.
A jelentkezési határidő utolsó napjáig, hétfőig kellett várni, hogy bejelentkezzenek az érdeklődők a DNA főügyészi tisztségére:
Az első jelentkező Florentina Mirică DNA-ügyész, a második Marius Iacob, a DNA helyettes főügyésze, harmadikként Cristian Lazăr, a legfőbb ügyészség munkatársa nyújtotta be pályázatát, a negyedik pedig Elena Grecu, aki szintén a DNA ügyésze.
Mirică korábban a bufteai törvényszéki ügyészség munkatársa volt, jelenleg pedig többek között az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (CNAS) elkövetett visszaélések felderítésével foglalkozik, de
Egyike volt azon több száz ügyésznek, aki két hónapja aláírta az igazságszolgáltatás függetlenségének szavatolását követelő nyílt levelet. 2014-ben nevezték ki a DNA igazságszolgáltatáson belüli korrupció elleni részlege élére.
Marius Iacobot 2013-ban javasolta a DNA helyettes főügyészi tisztségébe Robert Cazanciuc akkori igazságügy-miniszter.
Cristian Lazăr a legfőbb ügyészség nyomozati és kriminalisztikai osztályának helyettes vezető főügyésze, és szintén Robert Cazanciuc javaslatára került a tisztségébe.
Elena Grecu 2016 óta dolgozik a DNA-nál, korábban a konstancai ítélőtábla ügyészségét vezette.
Tudorel Toader igazságügy-miniszter hétfőn azzal magyarázta a jelentkezők hiányát, hogy az ügyészek azt hiszik: továbbra is úgy zajlanak majd a kinevezések, mint a múltban, azaz politikai megegyezések alapján. Emlékeztetett: a nemrég menesztett DNA-főügyész, Laura Codruța Kövesi mandátumáról is politikai megállapodás nyomán született döntés.
A miniszter szerint az érdektelenség másik oka az, hogy tudják, milyen sok munkába kerül a DNA alkotmányos keretek között történő működtetése, a belé vetett bizalom visszaszerzése. A miniszter szerint a DNA jelenleg nem működik normálisan, hiszen az általa vizsgált ügyekben több száz felmentő ítélet született. Leszögezte: az új főügyésznek az új igazságügyi törvények szellemében át kell szerveznie a DNA működését.
Egyes szakértők ugyanakkor úgy vélik: sokáig azért nem voltak jelentkezők, mert a korábbi gyakorlattal ellentétben nem a legfőbb ügyészség egyik képviselőjét is magában foglaló bizottság, hanem egyedül a miniszter hallgatja meg a jelölteket, ezért tartanak attól, hogy sérülne az ügyészi függetlenség.
Az igazságügyi tárca már Kövesi menesztése napján, július 9-én meghirdette a pályázatot az utód kiválasztására. A főügyészi tisztségre jelentkező ügyészek hétfőig nyújthatták be pályázatukat, és
A pályázatban bizonyítani kell, hogy a jelentkező rendelkezik a megkövetelt tartamú szolgálati idővel, mellékelnie kell a menedzseri terveit, legalább tíz, általa kivizsgált ügy leírását az elmúlt öt évből, valamint a szakmai tevékenységéről készült jelentést. Július 25. és 27. között Tudorel Toader miniszter meghallgatja a jelentkezőket, az eredményt pedig 30-án teszik közzé.
A miniszter előbb a bírák és ügyészek szakmai tevékenységét felügyelő Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) álláspontját kéri ki a jelöltről, majd továbbítja a jelölést az államfőnek. A hatályos törvény értelmében a főügyészeket az igazságügy-miniszter javaslatára az államfő nevezi ki.
Mint megírtuk, a igazságügy-miniszter februárban kezdeményezte Kövesi leváltását, azt állítva, hogy a főügyész önkényesen, hatáskörét túllépve, alkotmánysértő és törvénytelen módon vezette a DNA-t. Johannis azt mondta: nem győzték meg a miniszter érvei, ezért nem hajlandó elmozdítani a főügyészt. A miniszter szerint erre nem lett volna joga, emiatt bepanaszolta az alkotmánybíróságon, amely a miniszter javára döntött, és Johannist a főügyész felmentésére kötelezte.
Kövesi 2013 óta állt a DNA élén, második – meg nem hosszabbítható – mandátuma jövő tavasszal mindenképpen lejárt volna.
Új vezető a DIICOT élén
Aláírta hétfőn Klaus Johannis államfő Oliver-Felix Bănilă ügyész kinevezését a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) élére. Bănilă mandátuma három évre szól. Elődje, Daniel Horodniceanu mandátuma idén járt le, de az igazságügy-miniszter nem jelölte újabb három évre. Tudorel Toader tárcavezető indoklása szerint azért, mert egyes ügyekben nagyon hosszú ideje zajlik a nyomozás – van olyan ügy, amellyel 11 éve foglalkoznak. A DIICOT több ügyésze ezt követően levélben fordult az államfőhöz, amelyben azt kérte, utasítsák el a jelölt kinevezését. Bănilă 46 éves, tavalyig a bákói törvényszéki ügyészséget vezette, azóta ügyészként tevékenykedik ott.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
szóljon hozzá!