Tudorel Toader
Fotó: Facebook/Tudorel Toader
Több jelöltre számítottam – jegyezte meg hétfőn Tudorel Toader igazságügyi miniszter, miután véglegesítették az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) főügyészi tisztségére jelentkezők névsorát, majd hozzátette: az ügyészek tudják a legjobban, hogy „milyen nagy szükség van egy reformra a DNA-nál”.
2018. július 23., 22:402018. július 23., 22:40
„Több jelöltre számítottam. Ők, az ügyészek tudják a legjobban, hogy milyen nagy szükség van egy reformra a DNA-nál ahhoz, hogy visszatérjenek a normalitáshoz, (...) hogy a törvényeket az alkotmányos kereteken belül értelmezzék” – nyilatkozta az Agerpres szerint a miniszter a román közszolgálati televízióban. Véleménye szerint a DNA vezetése „nem főnökséget, hanem hatalmas felelősséget jelent”, hogy jókkal és rosszakkal együtt átvegye az intézményt, és reformokat vezessen be.
A jelentkezési határidő utolsó napjáig, hétfőig kellett várni, hogy bejelentkezzenek az érdeklődők a DNA főügyészi tisztségére:
Az első jelentkező Florentina Mirică DNA-ügyész, a második Marius Iacob, a DNA helyettes főügyésze, harmadikként Cristian Lazăr, a legfőbb ügyészség munkatársa nyújtotta be pályázatát, a negyedik pedig Elena Grecu, aki szintén a DNA ügyésze.
Mirică korábban a bufteai törvényszéki ügyészség munkatársa volt, jelenleg pedig többek között az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (CNAS) elkövetett visszaélések felderítésével foglalkozik, de
Egyike volt azon több száz ügyésznek, aki két hónapja aláírta az igazságszolgáltatás függetlenségének szavatolását követelő nyílt levelet. 2014-ben nevezték ki a DNA igazságszolgáltatáson belüli korrupció elleni részlege élére.
Marius Iacobot 2013-ban javasolta a DNA helyettes főügyészi tisztségébe Robert Cazanciuc akkori igazságügy-miniszter.
Cristian Lazăr a legfőbb ügyészség nyomozati és kriminalisztikai osztályának helyettes vezető főügyésze, és szintén Robert Cazanciuc javaslatára került a tisztségébe.
Elena Grecu 2016 óta dolgozik a DNA-nál, korábban a konstancai ítélőtábla ügyészségét vezette.
Tudorel Toader igazságügy-miniszter hétfőn azzal magyarázta a jelentkezők hiányát, hogy az ügyészek azt hiszik: továbbra is úgy zajlanak majd a kinevezések, mint a múltban, azaz politikai megegyezések alapján. Emlékeztetett: a nemrég menesztett DNA-főügyész, Laura Codruța Kövesi mandátumáról is politikai megállapodás nyomán született döntés.
A miniszter szerint az érdektelenség másik oka az, hogy tudják, milyen sok munkába kerül a DNA alkotmányos keretek között történő működtetése, a belé vetett bizalom visszaszerzése. A miniszter szerint a DNA jelenleg nem működik normálisan, hiszen az általa vizsgált ügyekben több száz felmentő ítélet született. Leszögezte: az új főügyésznek az új igazságügyi törvények szellemében át kell szerveznie a DNA működését.
Egyes szakértők ugyanakkor úgy vélik: sokáig azért nem voltak jelentkezők, mert a korábbi gyakorlattal ellentétben nem a legfőbb ügyészség egyik képviselőjét is magában foglaló bizottság, hanem egyedül a miniszter hallgatja meg a jelölteket, ezért tartanak attól, hogy sérülne az ügyészi függetlenség.
Az igazságügyi tárca már Kövesi menesztése napján, július 9-én meghirdette a pályázatot az utód kiválasztására. A főügyészi tisztségre jelentkező ügyészek hétfőig nyújthatták be pályázatukat, és
A pályázatban bizonyítani kell, hogy a jelentkező rendelkezik a megkövetelt tartamú szolgálati idővel, mellékelnie kell a menedzseri terveit, legalább tíz, általa kivizsgált ügy leírását az elmúlt öt évből, valamint a szakmai tevékenységéről készült jelentést. Július 25. és 27. között Tudorel Toader miniszter meghallgatja a jelentkezőket, az eredményt pedig 30-án teszik közzé.
A miniszter előbb a bírák és ügyészek szakmai tevékenységét felügyelő Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) álláspontját kéri ki a jelöltről, majd továbbítja a jelölést az államfőnek. A hatályos törvény értelmében a főügyészeket az igazságügy-miniszter javaslatára az államfő nevezi ki.
Mint megírtuk, a igazságügy-miniszter februárban kezdeményezte Kövesi leváltását, azt állítva, hogy a főügyész önkényesen, hatáskörét túllépve, alkotmánysértő és törvénytelen módon vezette a DNA-t. Johannis azt mondta: nem győzték meg a miniszter érvei, ezért nem hajlandó elmozdítani a főügyészt. A miniszter szerint erre nem lett volna joga, emiatt bepanaszolta az alkotmánybíróságon, amely a miniszter javára döntött, és Johannist a főügyész felmentésére kötelezte.
Kövesi 2013 óta állt a DNA élén, második – meg nem hosszabbítható – mandátuma jövő tavasszal mindenképpen lejárt volna.
Új vezető a DIICOT élén
Aláírta hétfőn Klaus Johannis államfő Oliver-Felix Bănilă ügyész kinevezését a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) élére. Bănilă mandátuma három évre szól. Elődje, Daniel Horodniceanu mandátuma idén járt le, de az igazságügy-miniszter nem jelölte újabb három évre. Tudorel Toader tárcavezető indoklása szerint azért, mert egyes ügyekben nagyon hosszú ideje zajlik a nyomozás – van olyan ügy, amellyel 11 éve foglalkoznak. A DIICOT több ügyésze ezt követően levélben fordult az államfőhöz, amelyben azt kérte, utasítsák el a jelölt kinevezését. Bănilă 46 éves, tavalyig a bákói törvényszéki ügyészséget vezette, azóta ügyészként tevékenykedik ott.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!