Az ADEC három pert indított a korondi polgármester ellen
Fotó: Facebook
A Székelyudvarhelyi Bíróság hétfői ítélete értelmében tízezer lej perköltséget kell fizetnie a székelyföldi magyar feliratok ellen pereskedő Méltóságért Európában Polgári Egyesületnek (ADEC) Katona Mihály korondi polgármesterrel szemben elvesztett pere után.
2021. április 27., 17:212021. április 27., 17:21
Az elsőfokú ítélet kivonatát kedden tették közzé a romániai bíróságok portálján, a beperelt egyesület a hivatalos közlés utáni 30 napban fellebbezhet ellene.
Az egyesület előbb azért perelte be a polgármestert, hogy távolítsa el a Községháza feliratot a polgármesteri hivatal homlokzatáról, majd miután ezt a pert megnyerte,
A polgármester által elindított per, melyben a kedden közzétett ítélet született, a korábbi perköltségek megtérítéséről szól.
Az ADEC három pert indított a korondi polgármester ellen. Az elsőben a községháza homlokzatára felfestett „Primărie – Községháza” felirat eltávolítását kérte, arra hivatkozva, hogy a román „primărie” kifejezésnek nem a községháza, hanem a polgármesteri hivatal a pontos fordítása. Szerinte a községháza szó a magyar közigazgatásra emlékeztet, ezért nemkívánatos. A védelem a perben egyfelől a szótárra hivatkozott, másfelől arra, hogy a középület bejárata mellett a román törvények által megszabott felirat is megtalálható.
Az egyesület keresete nyomán a Marosvásárhelyi Táblabíróság 2016 szeptemberében elrendelte a homlokzatra felfestett felirat eltüntetését. A polgármester ezt azonnal végre is hajtotta, de amikor kézhez kapta az ítélet indoklását, amelyben az állt, hogy a községháza szó román megfelelője a „casa comunală” lenne, a „Casa comunală – Községháza” feliratot festette fel a homlokzatra. E felirat mintegy fél évig állt a hivatal homlokzatán.
Ezt követte az ADEC második pere, amelyet a korábbi jogerős ítélet végrehajtásának vélt elmulasztása miatt indított, és amely végén a Marosvásárhelyi Táblabíróság megállapította, hogy a polgármesternek a 2016-os ítélet kihirdetésétől a módosított felirat eltávolításáig eltelt napok mindegyikére a havi minimálbér 20 százalékának (416 lej) megfelelő bírságot, valamint a felperesnek napi 100 lejes késedelmi díjat kell kifizetnie.
A Marosvásárhelyi Táblabíróság 2020 márciusában azt az ítéletet hozta, hogy a polgármesternek egyáltalán nem kell fizetnie.
Az ADEC korondi pereskedése, és a kilátásba helyezett tetemes összegű (mintegy 456 ezer lej értékű) bírság országos és nemzetközi visszhangot váltott ki. Kelemen Hunor, a RMDSZ elnöke a „rosszindulat netovábbjának”, „méltánytalannak és aránytalannak” tartotta a büntetést, amely szerinte a magyar közösségi vezetők rendreutasítása céljával született.
hiszen a magyar feliratok használatát egyetlen romániai törvény, európai vagy nemzetközi megállapodás sem tiltja.
Az ADEC elnöke, Dan Tanasă blogger decemberben parlamenti képviselői mandátumot nyert a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) színeiben.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre, tavaszias időjárásra kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői közül egyelőre Ilie Bolojan, a PNL, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke reagált Crin Antonescunak az államfőjelöltségét felfüggesztő bejelentésére.
Vasárnap éjszakától kedd reggelig az ország hegyvidékein érvényes elsőfokú (sárga) figyelmeztetést adott ki heves szélfúvásra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bejelentette államfőjelöltsége „felfüggesztését” Crin Antonescu liberális politikus, felróva a kormánykoalíciót alkotó pártoknak, hogy magára hagyták.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
szóljon hozzá!