Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A Bukaresti Egyetem pszichológiai és oktatástudományi kara által szerdán közzétett Nemzetközi Polgári és Állampolgári Nevelési Tanulmány (ICCS) országos jelentése szerint a romániai diákok 470-es pontszámmal az ICCS 2022-es átlaga (508) alatt vannak az állampolgári ismeretek és polgári szemléletről szóló felmérésben. Ezzel Románia a 16. helyen áll a 20 résztvevő ország közül.
2024. április 10., 19:122024. április 10., 19:12
2024. április 10., 19:142024. április 10., 19:14
A tanulmány szerint a romániai tanulók körülbelül egynegyede a D vagy annál alacsonyabb tudásszinten van (az ICCS 2022-es átlag 14,2 százalékához képest), és csak körülbelül egyötödük érte el az A szintet (az ICCS 2022-es átlag 30,6 százalékához képest).
Ami az iskolai és közösségi szerepvállalást illeti, a romániai tanulók többsége (86 százalék) szavazott az osztálya képviselőjének megválasztására a diáktanácsban, míg az ICCS 2022-ben részt vevő országokban ez az átlag 78 százalék volt.
Az ICCS 2022 átlagánál (37 százalék) több romániai diák (55 százalék) mondta azt, hogy tagja olyan önkéntes csoportoknak, amelyek a helyi közösséget segítik.
A romániai diákok választási szándéka biztatóbb, mint az ICCS 2022-es átlaga, több mint háromnegyedük azt állítja, hogy a jövőben legalább egyfajta választáson részt venne.
A válaszadók a 2022-es ICCS átlagnál nagyobb mértékben terveznek részt venni környezetvédelmi tevékenységekben, és 10 diákból majdnem 9 úgy véli, hogy másokat is bátorítani fog a részvételre.
Mindkét arány magasabb, mint az ICCS 2022 átlaga (95 százalék, illetve 91 százalék).
A megkérdezett diákok többsége támogatja az Európán belüli szabad mozgást: 96 százalékuk úgy véli, hogy az európai polgárok szabad munkavállalása bárhol Európában előnyös a kontinens gazdasága számára.
Az eredmények alapján a jelentés készítői több javaslatot is megfogalmaztak. Ezek között szerepel az állampolgári nevelés tantervének rendszeres felülvizsgálata és javítása, az iskoláknak nyújtott mini-innovációs támogatások a civil projektek támogatására, az iskolák külső értékelési szabványainak felülvizsgálata az állampolgári nevelés és a fenntartható fejlődés kérdéseinek integrálása érdekében, valamint továbbképzési programok a tanárok részére – írja az Agerpres.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!