Fotó: Facebook/román védelmi minisztérium
Új, jogi személyiséggel rendelkező hírszerző szolgálat jöhet létre Romániában a már meglevők mellett: a védelmi minisztérium kidolgozott és közzétett egy törvénytervezetet, amelynek célja, hogy a Katonai Hírszerzési Főigazgatóságot (DGIA) jogi személyiséggel rendelkező titkosszolgálattá alakítsa át
2023. október 26., 20:402023. október 26., 20:40
2023. október 26., 23:192023. október 26., 23:19
A tervezet szerint a DGIA továbbra is a vvédelmi minisztérium alá tartozik majd, de a költségvetésből történő finanszírozás mellett „más, jogilag megalapozott forrásokból” is szerezhet forrásokat, ami azt jelenti, hogy jogi személyiséggel rendelkező cégeket hozhat létre, amelyekben részvényes lesz.
A G4Media hírportál által szemlézett törvényjavaslat előírja, hogy a hadsereg hírszerzésének főigazgatósága bírói végzéssel megfigyelést, lehallgatást és házkutatást is folytathat. A DGIA munkáját szabályozó jelenlegi törvény (346/2006. sz. törvény) nem mondja ki egyértelműen, hogy az intézménynek joga van ilyen intézkedések végrehajtására, de kimondja, hogy az igazgatóság „koordinálja a kémelhárítási intézkedések gyakorlatba ültetését”.
A törvénytervezet másik újdonsága, hogy a Katonai Hírszerzési Főigazgatóság civil alkalmazottakat is alkalmazhat majd. A G4Media információi szerint ez a rendelkezés az informatikára szakosodott civil személyzet bevonását célozza, mivel
A tervezet emellett három új vezetői pozíció létrehozásáról rendelkezik: egy első helyettes és két főigazgató-helyettes kerülhet az intézmény vezetőségébe.
További újdonság a DGIA főigazgatója felmentésének módja. Míg a jelenlegi törvény csak azt írja elő, hogy a főigazgatót a védelmi miniszter nevezi ki, a tervezet szerint a védelmi miniszter nevezi ki és menti fel. A jelenlegi törvényhez hasonlóan a kinevezéshez a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) véleménye szükséges.
A védelmi tárca által kezdeményezett tervezet védelmet biztosít a DGIA személyzetének, és
Ez különösen fontos a DGIA műveleti színtereken tartózkodó személyzete számára, akiket dekonspiráció esetén az intézmény kihozhat és megvédhet.
A törvényjavaslat azt is előírja, hogy a parlament gyakorol ellenőrzést a Védelmi Hírszerzési Főigazgatóság konkrét munkája felett. A védelmi miniszter évente vagy a parlament kérésére jelentést nyújt be a Védelmi Hírszerzési Főigazgatóság munkájáról.
A védelmi minisztérium indoklásában kifejti, hogy az új jogszabály biztosítja a feladatok világos elhatárolását a vezérkar feladatkörétől,
A projektet Angel Tîlvăr (PSD) védelmi miniszter terjesztette be, akinek apja 1989 decembere előtt a Vrancea megyei elhárítási osztály (a kommunista titkosrendőrség, a Securitate egyik igazgatósága) vezetője volt.
Romániában a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a legnagyobb hírszerző szervezet,
eladatai közé tartozik azon információk gyűjtése, elemzése és felhasználása, amelyek Románia nemzetbiztonságát veszélyeztetik.
A Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) – mint azt a neve is jelzi – külföldön tevékenykedve gyűjt olyan információkat, amelyek relevánsak lehetnek az orzság nemzetbiztonsága szempontjából.
Emellett a kormánytagok, azok családtagjai, valamint a Romániába látogató külföldi hivatalosságok védelmét ellátó Kormányőrség (SPP) is rendelkezik nemzetbiztonságot érintő jogkörökkel.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!