Tiltakozás. Az ország számos Tiltakozás. Az ország számos adóhivatali dolgozója tüntetett a bércsökkentés ellendolgozója tüntetett a bércsökkentés ellen
Fotó: SED LEX szakszervezet
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
2025. július 01., 11:292025. július 01., 11:29
2025. július 01., 13:482025. július 01., 13:48
A pénzügyminisztérium, az adóhatóság (ANAF) és más alárendelt intézmények alkalmazottai az irodáikban vagy az intézmény székháza előtt tüntettel, spontán tiltakozások zajlottak a bukaresti tábla bíróságnál, valamint a vízügyi hatóság Vrancea, Bákó és Gorj megyei kirendeltségein.
A Mureșul vízügyi hatósági szakszervezet a Digi 24 hírcsatorna szerint tiltakozó levelet küldött Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszternek a javasolt intézkedések miatt, amelyek a személyzet csökkentésére, a Román Országos Vízügyi Igazgatóság átszervezésére és a bérek csökkentésére irányulnak.
Craiován az adóhatóság Dolj megyei kirendeltsége előtt
az intézmény több száz alkalmazottja tüntetett, és a következő napokban az államkincstár munkatársai is csatlakozni készülnek hozzájuk.
A pénzügyminisztériumnak alárendelt intézmények alkalmazottainak egy csoportja kedden Alexandru Nazare pénzügyminiszter irodájáig menetelt.
A miniszternek arra panaszkodtak, hogy a minisztérium rendszerében nehezen futnak az alkalmazások, és azt mondták, hogy
Szakszervezeti vezető: bojkottálhatjuk a nyugdíjak és a bérek kifizetését
A nyugdíjak és a bérek kifizetésének bojkottálását helyezte kilátásba kedden Vasile Marica, a Sed Lex adóügyi közalkalmazotti szakszervezet vezetője.
„Utcára vonulhatunk minden nap, vagy ha senki sem hallgat ránk, akkor blokkolhatjuk a tevékenységet, és akkor egész Románia megbénul. Nem lesz pénz a nyugdíjakra, nem lesz pénz a repülőgépekre, nem lesz pénz a fizetésekre. Napról napra nő a tiltakozók száma. Ha tegnap körülbelül 5000 ember vonult az utcákra, ma körülbelül 8000 ember van az utcán, az intézmények előtt. Akár 20 000 ember is lehet. Lehet, hogy egy nap nem megyünk be dolgozni, azon a napon, amikor a fizetéseket és a nyugdíjakat fizetik. Egyáltalán nem fogunk megjelenni. Bezárjuk az intézményt és hazamegyünk. Mire eljutunk az elnökhöz és a miniszterelnökhöz, már ezer ember van, aki egy papírlapon kifejti a véleményét. Addig folytatjuk a tüntetéseket, amíg szükséges, amíg valaki meghallgat minket, és megpróbálja megoldani a nagy problémákat” – mondta a Digi24-nek Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
Mint arról beszámoltunk, a kormány hétfő délutáni ülésén fogadta el azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
A kormány intézkedése hatalmas felháborodást és spontán munkabeszüntetést váltott ki a közalkalmazottak körében, akik általános sztrájkot helyeztek kilátásba.
Az intézkedés – amely már kedden hatályba lép, és 2026. december 31. között lesz érvényben – annak a megszorításokat tartalmazó csomagnak a része, amellyel a kormány idén 7 százalékra kívánja lefaragni a 2024-ben a román össztermék (GDP) 9,3 százalékára ugrott költségvetési hiányt. A jogszabályjavaslat előírja azt is, hogy a nehéz, ártalmas vagy veszélyes munkakörülmények között dolgozó közalkalmazottak évente 3-5 napos fizetett pótszabadságra jogosultak.
Ennek nyomán előfordult, hogy a közszféra számos dolgozója akár 35 fizetett szabadnaphoz is hozzájutott egy év során.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!