Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Koronavírustesztre és karanténra is kötelezik a román hatóságok azokat a polgárokat, akik a fokozottan fertőzöttnek számító államokból – közöttük Magyarországról – érkeznek Romániába. Az intézkedés február 15-étől, hétfőtől érvényes. Többek között a beoltottak és a fertőzésen az elmúlt három hónapban átesettek mentesülnek a korlátozások alól.
2021. február 12., 08:482021. február 12., 08:48
2021. február 12., 13:362021. február 12., 13:36
Az országos vészhelyzeti bizottság aktualizálta a veszélyes országok listáját, az úgynevezett „sárga övezetet”. A döntés értelmében az eddigihez képest kettővel több, 67 ország szerepel a listán, amelyre egy hónap elteltével visszakerült Magyarország. Magyarország esetében – ahol a százezer lakosra kivetített fertőzésszám 176,4 volt a január 25. és február 7. közötti időszakban, míg Romániában175,5 – január 9-én oldották fel a karanténkötelezettséget a Romániába beutazó polgárok számára.
Eddig az volt a gyakorlat, hogy azok a polgárok, akik három napnál tovább kívántak tartózkodni Romániában, 14 napos karanténba kellett vonuljanak. Az ő esetükben lehetőségük nyílt arra, hogy nyolc nap elteltével kérésre koronavírustesztet végeztessenek, és amennyiben ez negatív, ugyanakkor az érintettek tünetmentesek, akkor tíz nap elteltével elhagyhatták az elkülönítést. Az országos vészhelyzeti bizottság február 5-ei határozata értelmében azonban a sárga övezetből érkező személyeknek a belépés előtt legtöbb 72 órával elvégzett negatív RT PCR-tesztet kell felmutatniuk és 10 napos karanténba kell vonulniuk Romániában.
Az ezekkel a felnőttekkel érkező, 3 évesnél fiatalabb gyerekek nem tesztkötelesek, de ugyancsak karanténba kell vonulniuk. A határon felmutatott friss negatív PCR-teszt is csak akkor mentesít a karantén alól, ha az utas 72 órán belül elhagyja az országot. A Nagy-Britanniából és Észak-Írországból érkezők ugyanakkor 72 órásnál nem régebbi negatív RT-PCR tesztet kell bemutatniuk, mindemellett 14 napra kerülnek karanténba. A nemzetközi légi és közúti személyszállítást folytató társaságok egyúttal arra kötelesek, hogy Romániába tartó járataikra ne is engedjék meg a felszállást azoknak, akik nem rendelkeznek negatív vírusteszttel.
Számos kategória ugyanakkor kivételt képez a karantén- és tesztkötelezettség alól. Ide tartoznak a 3 évesnél kisebb gyermekek; továbbá azok a személyek, akik legalább 10 nappal az országba érkezés előtt megkapták a koronavírus elleni második adag oltást is, és erről felmutatják az oltásigazolást. Azoknak sem kell karanténba vonulniuk, akik orvosi papírokkal tudják igazolni, hogy az elmúlt 90 napban átestek a koronavírus-fertőzésen, de a fertőzéstől eltelt legalább 14 nap; a 2,4 tonnánál nagyobb áruszállító gépkocsik vezetői; a 9 férőhelyesnél nagyobb személyszállító járművek sofőrjei; a fent említett áruszállítást vagy utas szállítást biztosító sofőrök, akik hivatásuk végzése érdekében a lakhelyül szolgáló országból egy más európai uniós országba utaznak.
A pilóták és a repülőgép személyzete sem karanténköteles; a Bukarestben akkreditált diplomáciai képviseletek tagjai és családtagjaik; a tengeri és folyami hajózási személyzet tagjai; a Romániával szomszédos országokban lakó, de Romániában dolgozó személyek, vagy a Romániából a határ menti településekre ingázó munkavállalók. A korábbi rendelkezéseknek megfelelően továbbra sem kerülnek karanténba Romániában és negatív koronavírustesztet sem kell felmutatniuk azoknak a külföldről érkezőknek, akik 24 órán belül elhagyják az ország területét.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!