Ligia Deca miniszter „szurkol” a pedagógusoknak
Fotó: Ligia Deca/Facebook
Az új egységes bértörvény hiányában a jövő évi költségvetési keret függvényében szabják meg a tanügyi alkalmazottak január 1-jétől esedékes béremelésének mértékét – nyilatkozta pénteken Sinaián Ligia Deca.
2023. november 03., 16:392023. november 03., 16:39
2023. november 03., 16:552023. november 03., 16:55
Az oktatási miniszter elmondta, a kormány mindent megtesz, hogy betartsa a tanárokkal szembeni vállalásait, hogy ösztönözze a tanári pálya választását és a tanári teljesítményt. Hozzátette, mivel az új egységes bértörvény még kidolgozás alatt áll a munkaügyi minisztériumban, jelenleg tárgyalások zajlanak az oktatási szakszervezetekkel a tanügyi alkalmazottak jövő év elejétől esedékes béremelésének mértékéről.
„Az oktatási minisztérium továbbra is a tanárok mellett áll, támogatjuk a tanári hivatás presztízsének és méltóságának visszaállítását” – fogalmazott a miniszter.
Mint ismert, a május végén kirobbant, júniusra is átnyúlt tanársztrájk eredményeképpen a tanügyi alkalmazottak júniustól azonnali 25 százalékos béremelést kaptak. A kormány ugyanakkor vállalta, hogy az év végéig elfogadandó új közalkalmazotti bértörvényben a tanügyi bértáblát az országos átlag fölé emelik. Ennek megfelelően a kezdő tanár fizetése egyenlő lesz az országos átlagbérrel, január elsejétől pedig a tanügyi alkalmazottak megkapják a törvény által előírt (lépcsőzetesen bevezetendő) újabb béremelés 50 százalékát.
Bár az egységes bértörvényt a parlament napirendjére kellett volna tűzni, hogy előírásai 2024-ben hatályba lépjenek, mindez még nem történt meg, a törvénytervezet a munkaügyi minisztériumban vár kidolgozásra.
A kormány a tanárokkal szemben tett minden vállalását betartja – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden, a Ligia Deca tanügyminiszterrel folytatott megbeszélése alkalmával.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!