Fotó: Makkay József
A Romsilva állami vállalat és a magán erdőtulajdonosok, illetve a helyi önkormányzatok idén 7,178 millió köbméter tűzifát hoztak forgalomba, egymillió köbméterrel többet, mint tavaly – jelentette ki hétfőn a parlamentben a környezetvédelmi miniszter. Tánczos Barnát a piacon tapasztalható tűzifahiány kapcsán hívták a törvényhozásba.
2022. december 05., 20:592022. december 05., 20:59
2022. december 05., 22:332022. december 05., 22:33
Az RMDSZ-es tárcavezető a SUMAL 2.0 faanyag-nyomonkövető rendszerben rögzített adatokat ismertette. Ezek szerint a múlt évhez képesti egymillió köbméteres többletből 500 ezer köbmétert a Romsilva biztosított. A miniszter emlékeztetett arra, hogy az energiaválság miatt nem csak Romániában, hanem az európai piacokon is megnőtt a kereslet a tűzifa iránt – írja az Agerpres.
Tánczos szerint a tűzifahiányt megoldotta a kormány, és sürgősségi rendelettel 400 lejben maximálta a köbméterenkénti árát, eközben pedig a Romsilva számos intézkedést hozott azért, hogy ne csak idén, hanem jövőre is biztosítsa a tüzelőanyagot a lakosság számára. Közölte az is, hogy a minisztérium 178 új tűzifaraktárat hoznak létre, és korszerűsítik a Romsilva 240 meglévő lerakatát. „Több mint 60 millió eurót fordítunk a tűzifaellátás biztosítására” – szögezte le Tánczos.
A kormány órája elnevezésű parlamenti meghallgatásra invitálják Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert. Erről szerdán döntött a képviselőház házbizottsága.
Közlése szerint az erdőtelepítési kampány lebonyolítására szolgáló internetes alkalmazásban tíz nap alatt több mint 1200 hektár területet jelöltek be erdősítésre a tulajdonosaik, a regisztrált felhasználók száma meghaladta a 300-at, és 115 területre jelezték már az erdősítési szándékot.
Nicolae Ciucă miniszterelnök egy hónappal ezelőtt bejelentette, hogy módosításra szorul a tűzifa árát köbméterenként 400 lejre korlátozó sürgősségi rendelet. A kormányfő közölte, javaslatokat vár a környezetvédelmi minisztériumtól a tűzifa árát korlátozó sürgősségi rendelet módosítására. A miniszterelnök elismerte, kormánya hibát követett el, amikor úgy döntött, hogy köbméterenként 400 lejben korlátozza a tűzifa árát, és egyúttal bejelentette, korrekciós intézkedéseket foganatosítanak. Erre azonban még nem került sor.
A hétfői parlamenti vita során Faragó Péter Arad megyei RMDSZ-képviselő felszólalásában elismerte, vannak olyan térségek, ahol akadozik az ellátás, mert a tűzifa kereskedelmi ára meghaladja a rendeletben előírt köbméterenként 400 lejes árplafont, ezért a kormánykoalíció keresi a megoldást arra, hogy javítson a közös döntéssel elfogadott rendelkezésen. Catalin Stângă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője úgy vélekedett, hogy egyes kereskedők az energiaválságot kihasználva mesterségesen verik fel a tűzifa árát, és a kormány éppen a nyerészkedés megfékezése érdekében, a fával fűtő hárommillió romániai család védelmében korlátozta a tűzifa árát.
George Simion a tűzifaválság kiprovokálásával vádolja a minisztert
Azzal vádolta hétfőn a képviselőház ülésén a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert, hogy „kiprovokálta” a tűzifaválságot és a Blue Air légitársaság csődjét. George Simion azt is állította az RMDSZ politikusáról, hogy úgy vezeti a minisztériumot, mintha az intézmény „a saját hűbérbirtoka lenne”.
Felszólalásában az ellenzéki politikus emlékeztetett arra, hogy két hónap telt el a tűzifa köbméterenkénti árát 400 lejre maximáló sürgősségi rendelet hatályba lépésétől. Szerinte azóta „a feje tetejére állt” a tűzifapiac és nehéz helyzetbe kerültek a fával fűtő családok. Mindezért a környezetvédelmi miniszter egy interpellációra válaszolva a kormányfőre hárította a felelősséget – mondta Simion.
„Tánczos Barnának el kell magyaráznia, hogy vannak-e tervei az idei télen a fával fűtő románok számára, vagy hagyni akarja őket továbbra is halálra fagyni. Ez a sürgősségi rendelet, amelyet Tánczos Barna írt alá, lefagyasztotta a teljes fapiacot. A környezetvédelmi miniszter a Romsilva ellenkezése dacára az aláírásával vállalta a felelősséget a sürgősségi rendeletért” – jelentette ki az AUR elnöke a Kormány órája elnevezésű vitán, amelyen Tánczos Barna is részt vett.
Simion azzal is vádolta az RMDSZ-es politikust, hogy „soha nem rejti véka alá mélységes megvetését Románia, a román nép és az állami szimbólumok iránt”, a minisztériumot pedig a saját feudumának tekinti. Emellett szerinte Tánczos hozzájárult a Blue Air légitársaság csődjéhez, hogy a magyarországi Wizz Airnek kedvezzen. „Mivel fűtenek az idei télen a románok? (...) Lássuk, mit válaszol erre a sovén és irredenta miniszter, Tánczos Barna” – zárta felszólalását az AUR elnöke.
Eltűnt a romániai barkácsáruházláncok kínálatából a tűzifa és a brikett, miután érvénybe lépett az árkorlátozást bevezető kormányrendelet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!