Tagadja a miniszterelnök, hogy ő „tiltatta be” az Egyesült Jobboldal Szövetség választási indulását

•  Fotó: Facebook/Eugen Tomac

Fotó: Facebook/Eugen Tomac

Tagadja Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hogy köze lenne ahhoz, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította az Egyesült Jobboldal Szövetség megalapításáról szóló megállapodás iktatását.

Krónika

2024. március 18., 10:302024. március 18., 10:30

Hangsúlyozta: a döntést a BEC bírái hozták, akiknek ő még a nevüket sem tudja.

A Digi 24-nek vasárnap nyilatkozó Ciolacut az Egyesült Jobboldal Szövetséget alkotó három ellenzéki alakulat – a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt (PMP) és a Jobboldal Ereje – vezetőinek azon vádjára reagáltatták, miszerint

a BEC döntése visszaélés, és a PSD kérésére történt.

„Egyetlen bíró, vagy az alkotmánybíróság egyetlen döntését sem kommentáltam soha, amióta politikus vagyok” – szögezte le a szociáldemokrata elnök.

Kifejtette: az ellenzék a PSD-t hibáztatja mindenért, de, mint fogalmazott, ellenzéki pártvezetőként is alkotni kell valamit, nem lehet mindent a PSD elleni gyűlöletre építeni. Emlékeztetett, az USR-nek alkalma volt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) koalíciós partnereként alkotni valamit a közös kormányzás nyolc hónapja alatt, de csak katasztrófát hagytak maguk után: nulla európai forrást és egy olyan országos felújítási tervet (PNRR), amelyet folyamatosan újra kell tárgyalni.

Idézet
A Központi Választási Irodába a legfelsőbb bíróság bírái közül kineveztek hetet. Most Ciolacu elkezdett telefonálgatni nekik? Azt sem tudom, hogy hívják őket”

– szögezte le a kormányfő.

Arra a felvetésre, hogy amikor 2020-ban a PSD választási listáját leadták, a pártnyilvántartásban még nem Colacu, hanem Viorica Dăncilă szerepelt a párt elnökeként – mint ismeretes, a BEC azzal érvelve utasította el a jobboldali szövetség bejegyzését, hogy a PMP elnökeként nem Eugen Tomac szerepel a pártnyilvántartásban – Ciolacu azt állította: a PSD előzőleg kongresszust tartott, amelyen megválasztották, míg a PMP esetében nem tud kongresszusról.

Ekkor a riporter pontosított:

a PMP is tartott kongresszust 2022-ben, amelyen elnökké választották Tomacot.

„Akkor vigye be a dokumentumokat, és mutassa be őket a bírásnak” – válaszolt Ciolacu.

Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke vasárnap este kijelentette:

senki sem veheti el az Egyesült Jobboldal Szövetségtől a választásokon való indulás jogát, mivel ez a jog „a demokrácia alapja”.

Az ellenzéki politikus a Jobboldal Ereje elnökével, Ludovic Orbannal, a PMP vezetőjével, Eugen Tomackal és Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel közösen sajtótájékoztatót tartott a fővárosi Egyetem téren abból az alkalomból, hogy megkezdték az aláírásgyűjtést a június 9-i európai parlamenti és helyhatósági választásokra.

A BEC döntését az USR elnöke visszaélésnek nevezte. Közölte, hogy

a PSD torpedózta meg Egyesült Jobboldal Szövetség indulását a június 9-i választásokon. Hozzátette, hogy a BEC döntését megtámadták a legfelsőbb bíróságon, amelyik sürgősségi eljárással legkésőbb keddig jogerős ítéletet hoz ebben az ügyben.

Eugen Tomac reményét fejezte ki, hogy a bíróság igazságot szolgáltat az Egyesült Jobboldal Szövetségnek, és a romániak június 9-én „egy erős alternatívára” szavazhatnak.

Ludovic Orban arról beszélt, hogy

az „összes manőver és csel ellenére” a választások nem zöld asztalnál fognak eldőlni.

„Ezeken a választásokon a hatalom az embereké, és csak az emberek dönthetik el, hogy ki vezesse Romániát” – jelentette ki.

Az Egyesült Jobboldal Szövetség által támogatott Nicuşor Dan kérdésre válaszolva elmondta, hogy csak később jelenti be indulását egy újabb mandátumért. Arra hivatkozott, hogy a vasárnapra az aláírásgyűjtés elkezdését hirdették meg, és nem akarja elvonni a figyelmet az eseménytől.

Mint megírtuk, a Központi Választási Iroda vasárnapi ülésén úgy döntött, hogy nem indulhat a június 9-i választásokon az Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU).

Ennek oka az, hogy a bírákból, az Állandó Választási Hatóság vezetőiből és a parlamenti pártok képviselőiből álló testület elutasította a jobboldali választási szövetség megalapításáról szóló megállapodás iktatását a PMP elnöke körüli ellentmondásokra hivatkozva, a pártnyilvántartásban ugyanis Eugen Tomac helyett Cristian Diaconescu szerepel elnökként.

korábban írtuk

„Politikai agresszió”: elutasította a román jobboldali szövetség létrehozását a választási iroda
„Politikai agresszió”: elutasította a román jobboldali szövetség létrehozását a választási iroda

Elutasította a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap három román ellenzéki párt választási szövetségének létrehozásáról szóló kezdeményezést; az alakulatok a balliberális hatalmat bírálják, és bírósághoz fordulnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 25., hétfő

Hajszálon múlhat, hogy nem áll le a vasúti közlekedés

Nem áll fenn annak a kockázata, hogy megtiltsák a Román Vasúttársaság személyszállító részlege (CFR Călători) által üzemetetett vonatok közlekedését a CFR SA vasúti hálózatán – közölte hétfőn a CFR Călători.

Hajszálon múlhat, hogy nem áll le a vasúti közlekedés
2025. augusztus 25., hétfő

A koalíciós pártok még egyeztetnek róla, de már érik a második deficitcsökkentő csomag elfogadása

Az első számú prioritás a második deficitcsökkentő csomag kormányzati felelősségvállalással történő elfogadása – jelentette ki hétfőn a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátusi frakcióvezetője.

A koalíciós pártok még egyeztetnek róla, de már érik a második deficitcsökkentő csomag elfogadása
2025. augusztus 25., hétfő

Visszatér a PSD a kormánykoalíció üléseire

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőségének hétfői ülésén hozott egybehangzó döntés szerint az alakulat visszatér a koalíciós tanácskozásokra – jelentette be Sorin Grindeanu ideiglenes elnök.

Visszatér a PSD a kormánykoalíció üléseire
2025. augusztus 25., hétfő

Az űrkutatástól az akrojógáig, az animációtól a koncertekig: MindFormers, ahol mindenki megtalálja a saját világát

Augusztus végén Sepsiszentgyörgy olyan esemény otthona lesz, amelyhez fogható még nem volt a városban: három napon át a MindFormers tölti meg a Dohánygyárat tudással, inspirációval, kreativitással és közösségi élményekkel.

Az űrkutatástól az akrojógáig, az animációtól a koncertekig: MindFormers, ahol mindenki megtalálja a saját világát
2025. augusztus 25., hétfő

Naponta sztrájkolnak a szakszervezetek, még nem tudni, megkezdődik-e a tanév szeptember 8-án

Sztrájkőrséget tartanak hétfőn is a tanügyi szakszervezetek az oktatási minisztériumnál, mert elégedetlenek a kormány tervezett intézkedéseivel.

Naponta sztrájkolnak a szakszervezetek, még nem tudni, megkezdődik-e a tanév szeptember 8-án
2025. augusztus 25., hétfő

Cseke Attila: memorandum készül az Anghel Saligny program folytatásáról a következő három évben

Cseke Attila fejlesztési miniszter vasárnap Bihar megyében kijelentette, hogy memorandum készül az Anghel Saligny program folytatásáról a következő három évben.

Cseke Attila: memorandum készül az Anghel Saligny program folytatásáról a következő három évben
2025. augusztus 25., hétfő

Égető hiány: 11 éve ígérik, de még nincs égési sérülteket kezelő központ Romániában

Tizenegy év telt el azóta, hogy a kormány négy korszerű, égési sérülteket kezelő központ építését ígérte meg, ám mindmáig egyetlen sem működik.

Égető hiány: 11 éve ígérik, de még nincs égési sérülteket kezelő központ Romániában
2025. augusztus 24., vasárnap

PSD-s jelölt a legesélyesebb Bukarest főpolgármesteri tisztségére

A kormánypártok potenciális jelöltjei közül Daniel Băluță lenne a legesélyesebb a főpolgármesteri tisztség elnyerésére, ha a következő vasárnap tartanák Bukarestben az időközi választásokat – derül ki a CURS felmérésének vasárnap közzétett eredményeiből.

PSD-s jelölt a legesélyesebb Bukarest főpolgármesteri tisztségére
2025. augusztus 24., vasárnap

Tengerpart mindenkinek: 53 lejnél kezdődő árak szeptemberben

A szeptember 1-30. között tartó Tengerpart mindenkinek elnevezésű program keretében a turisták a nyári főszezonhoz képest akár 60 százalékkal olcsóbban üdülhetnek.

Tengerpart mindenkinek: 53 lejnél kezdődő árak szeptemberben
2025. augusztus 24., vasárnap

Több tucatnyi ember kért segítséget a hegyimentőktől egy nap leforgása alatt

Az elmúlt 24 órában 25 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 35 személynek nyújtottak segítséget – számolt be vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.

Több tucatnyi ember kért segítséget a hegyimentőktől egy nap leforgása alatt