Fotó: RMDSZ
A 2016 előtti időszakhoz hasonló aktív intézkedéseket foganatosít a környezetvédelmi minisztérium a medvepopuláció kezelésére, a veszélyeztetett területekre koncentráló megelőzési és beavatkozási kvótákkal.
2023. április 05., 15:012023. április 05., 15:01
2023. április 05., 15:112023. április 05., 15:11
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerdán Bukarestben bejelentette, hogy a tárca szigorúbb megelőző intézkedéseket hoz a barnamedvék magas száma miatt, az új miniszteri rendelettervezet jóval több nagyvad kilövésére adna engedélyt, és a védekezést is jobban elősegítenék. A tárcavezető a medveállomány felmérésének eredményeit ismertette: az országban 7536 és 8093 között lehet a vadon élő barnamedvék száma, átlagosan 11 egyed jut százezer négyzetkilométerre.
Tánczos Barna szerint
Nem elég utólag intézkedni, szigorítani kell az ember és vad interakciójának csökkentését szolgáló megelőző intézkedéseket – mondta az RMDSZ-es tárcavezető.
Közölte, az elmúlt két évben „tüzet oltottak”, rendkívüli esetekre kerestek rendkívüli megoldásokat annak érdekében, hogy megvédjék az emberi életet és a javakat. Hozzátette, azonban a feladat az, hogy hosszútávon biztos alapokra helyezzék a medvepopuláció kezelését. „Ma számot vetettünk az elért eredményekről, és bemutattuk azt a szaktanulmányt, amely 8 év után először becsüli fel a romániai medvepopulációt. Ez egyértelműen mutatja a populáció növekedését és biztosítja a tudományos alapot arra, hogy a 2016 előtti időszakhoz hasonló aktív intézkedéseket hozzunk a medvepopuláció kezelésére, a veszélyeztetett területekre koncentráló megelőzési és beavatkozási kvótákkal” – fogalmazott Táncos Barna a bukaresti sajtótájékoztatót követően.
Az RMDSZ tájékoztatása szerint a miniszter rámutatott arra is, hogy 2020-ban egy olyan időszakban vette át a tárca vezetését, amikor nem voltak időszerű szaktanulmányok vagy tudományos kutatások a romániai barnamedve állományra vonatkozóan.
Ezért rendkívüli intézkedéseket kellett foganatosítania, ezzel a céllal fogadták el az azonnali beavatkozást lehetővé tevő sürgősségi kormányrendelet, amely lehetővé tette a veszélyes medvék azonnali eltávolítását településen, amit a parlament kiegészítése nyomán jelenleg a településen kívül is alkalmazhatnak.
„Ezzel párhuzamosan a szaktárca összetett intézkedéscsomag gyakorlatba ültetésén dolgozik: már a mandátumom legelején elindítottuk Tusnádfürdőn azt az összetett és szerteágazó európai uniós alapokból finanszírozott projektet, amelynek egyik része a medvepopuláció tudományos, genetikai minták alapján történő felmérése és a vadkárok megelőzése, villanypásztorokat vásároltunk és szereltünk fel, továbbá egy olyan menhely létesül, ahova medvéket lehet áttelepíteni, ennek megvalósítása jelenleg zajlik. Emellett a szaktárca saját költségvetéséből egy olyan szaktanulmányt rendelt meg, amelynek eredményeiről ma beszéltünk. Ez hagyományos egyedbecslési módszerekkel állapította meg, hogy Romániában 7536 és 8093 egyed közé tehető a barnamedvepopuláció száma, szemben a legutóbbi felmérésben mutatott mintegy 6 ezres példányszámmal” – fogalmazott a miniszter.
A környezetvédelmi tárca vezetője elmondta, hogy a sürgősségi azonnali beavatkozást már tavaly kiegészítették egy prevenciós és megelőző kvótával. A
„A legújabb szaktanulmányunk azt mutatják, hogy 2016-tól, amióta megszüntették a beavatkozást, a medvepopuláció zavartalanul növekedett, ez is azt igazolja, hogy prevenciós és beavatkozási kvótára van szükség vadásztársulásokra leosztva. Így nemcsak az orvvadászatot szorítjuk vissza, de azt a jelenséget is, amikor az állampolgár kereste a saját igazságát a nagyvaddal szemben, amely sokszor emberi életet követelt.
A 2016 előtti időszakhoz képest világos szabályokat vezetünk be a kvóta kiszámításánál és a kilövésekre is. A vadásztársulatoknak a kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezetünk be a kilövések pontos nyomon követésére” – taglalta a miniszter.
Tánczos Barna rámutatott arra is, hogy a Környezetvédelmi Alap jövő héten indítja azt a pályázati programját, amelyben villanypásztorokra pályázhatnak az érintettek.
A miniszter kitért arra is, hogy a mandátuma alatt a medvetámadások után járó károk kifizetésével napirendre került a minisztérium, és 2021-2023 között 12,9 millió lej kártérítést hagytak jóvá az elmúlt két évben.
Továbbra is a hadseregben bíznak a leginkább a romániai polgárok – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
Fényképezkedni és nagyvadat etetni állt meg a Transzfogarasi úton az az olasz motorkerékpáros, akivel csütörtökön végzett a medve.
Összesen 112 medve él a Transzfogarason azon a környéken, ahol a nagyvad megölt egy motorost csütörtökön – közölte a Romsilva állami erdészet.
Nem született konkrét döntés arról, hogy az alkotmánybíróság azon három tagja, akinek mandátuma idén jár le, fejenként 180 ezer lejes juttatást kapjon – közölte csütörtökön Marian Enache, a taláros testület ügyvivő elnöke.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Az ország nyugati és déli részénem 15 megyéje elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetés alatt áll kánikula miatt a csütörtöki nap folyamán.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
szóljon hozzá!