Fotó: Inquam Photos
A parlament két házának együttes ülésén ismertették hétfőn az ellenzék által a Sorin Grindeanu vezette kormány ellen a büntető törvénykönyv módosítása miatt benyújtott bizalmatlansági indítványt.
2017. február 06., 17:332017. február 06., 17:33
A Grindeanu-kormány a nemzet semmibevételének kormánya – ne törvényesítsék a lopást Romániában! című dokumentumot, amelyet a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 132 honatyája írt alá, Cătălin Predoiu, a PNL első alelnöke, volt igazságügy-miniszter ismertette a plénum előtt.
Az indítványban foglaltak szerint az emberek nem akarják a PSD által kezdeményezett módosításokat, és a részleges közkegyelemről szóló törvényjavaslatot is ellenzik. Az ellenzéki pártok szerint a kormány valódi szándéka az, hogy megmentsék a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) politikusait a felelősségre vonástól. Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt (PMP) képviselője közölte: a párt honatyái támogatni fogják az indítványt.
Az ellenzéki pártok annak ellenére sem vonták vissza az indítványt, hogy a kormány vasárnap délután hatályon kívül helyezte a Btk. és a büntetőjogi perrendtartás módosításáról szóló sürgősségi rendeleteket. Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke hétfőn közölte, az indítvány vitáját és a róla szóló szavazást pedig szerdán déltől tartják. Sikere ugyanakkor kétséges, mivel a PSD-ALDE kényelmes többséggel rendelkezik, ráadásul parlamenti támogatásról szóló szerződést írt alá az RMDSZ-szel.
Mint ismeretes, az ellenzéknek jogában áll bizalmatlansági indítványt benyújtani a kormány ellen a parlamentben, amennyiben úgy értékeli, hogy annak tevékenysége nem megfelelő. Az indítványt a parlament két házának együttes ülésén vitatják meg, és a képviselők és szenátorok többségének voksa szükséges az elfogadásához. Amennyiben elfogadják, a kormány megbukik, és újabb kormányalakítási tárgyalások kezdődnek. Amennyiben nem szavazzák meg, az ellenzék az aktuális parlamenti ülésszakban már nem nyújthat be bizalmatlansági indítványt.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
szóljon hozzá!