Fotó: Inquam Photos
A parlament két házának együttes ülésén ismertették hétfőn az ellenzék által a Sorin Grindeanu vezette kormány ellen a büntető törvénykönyv módosítása miatt benyújtott bizalmatlansági indítványt.
2017. február 06., 17:332017. február 06., 17:33
A Grindeanu-kormány a nemzet semmibevételének kormánya – ne törvényesítsék a lopást Romániában! című dokumentumot, amelyet a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 132 honatyája írt alá, Cătălin Predoiu, a PNL első alelnöke, volt igazságügy-miniszter ismertette a plénum előtt.
Az indítványban foglaltak szerint az emberek nem akarják a PSD által kezdeményezett módosításokat, és a részleges közkegyelemről szóló törvényjavaslatot is ellenzik. Az ellenzéki pártok szerint a kormány valódi szándéka az, hogy megmentsék a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) politikusait a felelősségre vonástól. Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt (PMP) képviselője közölte: a párt honatyái támogatni fogják az indítványt.
Az ellenzéki pártok annak ellenére sem vonták vissza az indítványt, hogy a kormány vasárnap délután hatályon kívül helyezte a Btk. és a büntetőjogi perrendtartás módosításáról szóló sürgősségi rendeleteket. Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke hétfőn közölte, az indítvány vitáját és a róla szóló szavazást pedig szerdán déltől tartják. Sikere ugyanakkor kétséges, mivel a PSD-ALDE kényelmes többséggel rendelkezik, ráadásul parlamenti támogatásról szóló szerződést írt alá az RMDSZ-szel.
Mint ismeretes, az ellenzéknek jogában áll bizalmatlansági indítványt benyújtani a kormány ellen a parlamentben, amennyiben úgy értékeli, hogy annak tevékenysége nem megfelelő. Az indítványt a parlament két házának együttes ülésén vitatják meg, és a képviselők és szenátorok többségének voksa szükséges az elfogadásához. Amennyiben elfogadják, a kormány megbukik, és újabb kormányalakítási tárgyalások kezdődnek. Amennyiben nem szavazzák meg, az ellenzék az aktuális parlamenti ülésszakban már nem nyújthat be bizalmatlansági indítványt.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
szóljon hozzá!