Leleplezés. A CNSAS minden romániai közalkalmazottat átvilágít, és már találtak is kollaboránsokat
Fotó: Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács/Facebook
Mind a 130 000 romániai köztisztviselőt ellenőrzi a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS), hogy megállapítsák, kollaboránsok vagy az egykori politikai rendőrség munkatársai voltak-e – írta pénteken a G4Media.ro portál.
2024. szeptember 27., 18:492024. szeptember 27., 18:49
Az ellenőrzésekre a 2019. évi közigazgatási törvény azon rendelkezése alapján kerül sor, amely kimondja, hogy
Két intézmény máris kiemelkedik azon alkalmazottak számát tekintve, akik esetében a tanács a bukaresti táblabíróságtól kérte a kollaboránsi vagy munkavállalói státusz megállapítását: a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség és a Román Vámhatóság.
A G4Media.ro-nak a CNSAS kommunikációs osztálya által küldött válasz szerint 2023-ban és 2024-ben
Az érintett személyek az intézmény szerint megsértették azoknak a személyeknek az alapvető jogait, akikről jelentéseket írtak.
Emellett egy másik, szintén a Mezőgazdasági Minisztériumnak alárendelt intézmény, az Országos Halászati és Akvakultúra Ügynökség két alkalmazottja is fennakadt a rostán.
Az érintettek zöme osztályvezető, irodavezető vagy vezető tanácsadó a két intézményben. A fentiek közül három esetében a bíróság már befogadta a CNSAS kereseteit, a többi ügy folyamatban van.
Az APIA Kközölte, hogy a közigazgatási törvény szerint
és az APIA „nem vállalhat felelősséget, és nem kommentálhatja a nyilatkozatokban szereplő valótlanságokat, mivel az ilyen keresetek elbírálása a bíróságok hatáskörébe tartozik”.
Az intézmény közölte, hogy amennyiben a bírák jogerős ítéletükben helyt adnak a CNSAS keresetének, az érintett köztisztviselők munkaviszonyát a közigazgatási törvény vonatkozó cikkelye értelmében törvényesen megszüntetik.
Az érintetteket a 2019-ben hatályba lépett új közigazgatási törvény egyik cikke alapján leplezték le, amely előírja mind a 130 000 romániai köztisztviselő átvilágítását.
Ugyanezen cikkely kimondja, hogy
Ez a rendelkezés korábban nem szerepelt a törvényben. A CNSAS ellenőrzései 2022 második felében kezdődtek meg.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!