Leleplezés. A CNSAS minden romániai közalkalmazottat átvilágít, és már találtak is kollaboránsokat
Fotó: Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács/Facebook
Mind a 130 000 romániai köztisztviselőt ellenőrzi a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS), hogy megállapítsák, kollaboránsok vagy az egykori politikai rendőrség munkatársai voltak-e – írta pénteken a G4Media.ro portál.
2024. szeptember 27., 18:492024. szeptember 27., 18:49
Az ellenőrzésekre a 2019. évi közigazgatási törvény azon rendelkezése alapján kerül sor, amely kimondja, hogy
Két intézmény máris kiemelkedik azon alkalmazottak számát tekintve, akik esetében a tanács a bukaresti táblabíróságtól kérte a kollaboránsi vagy munkavállalói státusz megállapítását: a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség és a Román Vámhatóság.
A G4Media.ro-nak a CNSAS kommunikációs osztálya által küldött válasz szerint 2023-ban és 2024-ben
Az érintett személyek az intézmény szerint megsértették azoknak a személyeknek az alapvető jogait, akikről jelentéseket írtak.
Emellett egy másik, szintén a Mezőgazdasági Minisztériumnak alárendelt intézmény, az Országos Halászati és Akvakultúra Ügynökség két alkalmazottja is fennakadt a rostán.
Az érintettek zöme osztályvezető, irodavezető vagy vezető tanácsadó a két intézményben. A fentiek közül három esetében a bíróság már befogadta a CNSAS kereseteit, a többi ügy folyamatban van.
Az APIA Kközölte, hogy a közigazgatási törvény szerint
és az APIA „nem vállalhat felelősséget, és nem kommentálhatja a nyilatkozatokban szereplő valótlanságokat, mivel az ilyen keresetek elbírálása a bíróságok hatáskörébe tartozik”.
Az intézmény közölte, hogy amennyiben a bírák jogerős ítéletükben helyt adnak a CNSAS keresetének, az érintett köztisztviselők munkaviszonyát a közigazgatási törvény vonatkozó cikkelye értelmében törvényesen megszüntetik.
Az érintetteket a 2019-ben hatályba lépett új közigazgatási törvény egyik cikke alapján leplezték le, amely előírja mind a 130 000 romániai köztisztviselő átvilágítását.
Ugyanezen cikkely kimondja, hogy
Ez a rendelkezés korábban nem szerepelt a törvényben. A CNSAS ellenőrzései 2022 második felében kezdődtek meg.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!