Fotó: Presidency.ro
Klaus Johannis számít a romániai magyarok szavazatára, még akkor is, ha erre nem mozgósít az RMDSZ. Mindezt maga a második mandátumára pályázó államfő jelentette ki szerdán a Nemzeti Liberális Párt (PNL) székházában tartott sajtóértekezletén.
2019. november 13., 21:022019. november 13., 21:02
2019. november 22., 10:542019. november 22., 10:54
„Számítok a magyarok szavazatára. Őszintén mondom, úgy gondolom, hogy a többség nagyon jól megérti, mi ennek a választásnak a tétje. 2014-ben is rám szavaztak anélkül, hogy ezt a magyar kisebbség vezetői kifejezetten kérték volna. Számítok arra, hogy egy normálist Romániára fognak szavazni” – közölte Johannis.
Mint arról beszámoltunk, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök úgy nyilatkozott a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) kolozsvári ülését követően, hogy a szervezet egyetlen, az államfőválasztás második fordulóba bejutott jelöltet sem támogat, hanem a választók „józan eszére” bízza a döntést.
Az RMDSZ a magyar választók „józan eszére” bízza, hogy kire szavaznak a romániai államfőválasztás második fordulójában, Kelemen Hunor elnök ugyanakkor a Krónikának elárulta: a hivatalban lévő elnök nevére üti majd a pecsétet.
Az államfő kérdésre válaszolva közölte, Viorica Dăncilă „rosszul tájékozott” a tulajdonában lévő lakóházak ügyében, neki ugyanis „semmi gondja sincs, sem civil, sem bűnügyi területen”. „Nincs hat, öt ház van, időközben még egyik kiesett ezek közül. Ez a probléma akkor merült fel, amikor 2000-ben beléptem a politikába. Ezt azután hozta létre a PSD, hogy felhasználhassa a választási kampányban. Látják, hogy mennyire találékony a PSD! 2000 óta minden kampányban ezzel jönnek. Úgy gondolom, hogy időközben minden tisztázódott” – mondta Johannis, hozzátéve: „becsületesen és törvényesen” vásárolta meg ezeket az ingatlanokat, továbbá soha nem volt büntetőügyes abban az értelemben, hogy ellene nyomozás indult volna egy büntetőperben.
Emlékeztetett, hogy ő és a PNL volt az első, aki a Dăncilă-kabinet bukását követően az idő előtti megmérettetés mellett foglalt állást. „Az előre hozott választások a legjobb megoldás annak a politikai patthelyzetnek az áthidalására, amelybe a romániai politikai osztály jutott. Emellett ma is kitartok és világosan és felelősségteljesen kijelentem: igen, az előre hozott választások a legjobb megoldás a jelenlegi politikai helyzetre” – hangoztatta Johannis.
Az államfő sajnálatának adott hangot amiatt, hogy nem sikerült hamarabb lezárni a PSD-kormányzás időszakát, szerinte ebben az időszakban Románia számtalan lehetőségtől esett el. „Sikerült a külpolitikát az euro-atlanti eszmék mentén tartanom, és nagyon sajnálom, hogy nem volt alkalmam együttműködni egy olyan kormánnyal, amely a románokért dolgozik” – fogalmazott Johannis, első mandátuma legnagyobb megvalósításának nevezve a szociáldemokrata hatalom megdöntését.
A sajtótájékoztatón az elnök „nehéz pillanatnak” nevezte a Laura Kövesi, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) volt vezetőjének leváltásáról szóló rendelet aláírását; szerinte Romániának „nem volt erre szüksége”, de a rendeletet alá kellett írnia, mert így szólt az alkotmánybíróság döntése. Arról is beszélt, hogy sok mindet meg lehet tenni a következő évben, de a Romániával szembeni Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmust (MCV) aligha zárják le. Elismerte, „nem esett jól” neki, hogy az Európai Bizottság határozott különbséget tett Románia és Bulgária között az igazságszolgáltatás monitorozása terén.
Az újságírók a szabadidejéről is faggatták az államfőt, aki elmondta, az elmúlt öt év alatt háromszor volt szabadságon, de az alatt is dolgozott, mert szerinte Románia elnökének nem jár szabadság, ugyanis a munkáját senki nem veheti át. Az államfő hozzátette: az elmúlt két évben egyáltalán nem volt szabadságon, mert „Romániát védte a szociáldemokratáktól”. „Az elnöki palotában reggel kezdődik a munkanap, de nem lehet tudni, hogy mikor ér véget” – részletezte az államfő, aki abban reménykedik, a románok „szeretettel figyelték”, hogy néha kirándulni ment a hegyekbe, ahol turistákkal találkozott.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
1 hozzászólás