Simion Hăncescu és Marius Nistor szakszervezeti vezetők nyilatkoznak a sajtónak
Fotó: Videófelvétel
A tanügyi szakszervezetek megyei vezetői 51-6 szavazataránnyal az általános sztrájk felfüggesztése mellett döntöttek – jelentette be hétfő délutáni sajtótájékoztatóján Simion Hăncescu.
2023. június 12., 17:182023. június 12., 17:18
2023. június 12., 17:212023. június 12., 17:21
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke emlékeztetett: teljesült az a kérésük, hogy az oktatásban dolgozók fizetése 2024. január elsejétől az új közalkalmazotti bértörvényben előírt emelés 50 százalékával nőjön, ez az intézkedés bekerült a kormány által hétfőn elfogadott sürgősségi rendelet szövegébe. Hăncescu elmondta,
„De nincs értelme eltitkolni azoknak a nagyon magas arányát, akik azt mondták, hogy visszatérnek a tantermekbe, ha ezeket a dolgokat megoldják (...). Az igazság pedig az, hogy a megyei vezetők felhatalmaztak minket a sztrájk felfüggesztésére, többségük, 57-ből 51 erre szavazott” – számolt be a szakszervezeti vezető.
Hăncescu kijelentette: ha a kormány nem tartja be a sürgősségi rendelet előírásait, „akkor nyilvánvalóan ez a politikai osztály vagy azok, akikkel tárgyaltunk, teljesen megbízhatatlanok, és még gúnyt is űztek belőlünk”. Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetője mindezt azzal toldotta meg, hogy „politikai öngyilkosságot” követnek el a 2024-es választások közeledtével azok, akik nem teljesítik a pedagógusoknak tett vállalásaikat.
Hétfőn a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége és a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség a sztrájk felfüggesztéséről döntött. Közleményük szerint a munkabeszüntetés felfüggesztésének feltétele, hogy a kormány hétfői ülésén elfogadásra váró sürgősségi rendelet külön cikkelyben rögzítse: az új közalkalmazotti bértörvényben a pedagógusok bértáblája a legmagasabb közalkalmazotti bér 23 százalékának megfelelő országos bruttó átlagbérnél kezdődik majd, és 2024. január 1-jétől az új törvényben előirányzott béremelés 50 százalékával növelik a fizetéseket a tanügyben.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!