Fotó: Jakab Mónika
A Románia makrogazdasági egyensúlyhiányát elemző, hétfőn közzétett elemzésében az Európai Bizottság azt ajánlja a romániai döntéshozóknak, hogy vonjanak be szakértőket az országos minimálbér megállapításának folyamatába.
2024. március 25., 16:442024. március 25., 16:44
2024. március 25., 16:502024. március 25., 16:50
Elemzésében a brüsszeli testület emlékeztetett arra, hogy jelenleg Romániában a minimálbér módosításáról a kormány saját belátása szerint dönt, általában évente egyszer, januárban, a szakszervezetek és a munkáltatók konzultálása után. Döntésekor a kormány makrogazdasági mutatókat – infláció, átlagbér, termelékenység és a munkaerő-piac alakulása – vesz figyelembe, de nem alkalmaz képletet az új összeg kiszámítására – írta az Agerpres.
Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a minimálbér jelentős emelésének vannak kockázatai és előnyei is. Utóbbiak közé tartozik, hogy csökkentheti a szegénységet a foglalkoztatottak körében. „Ám nem biztos, hogy a minimálbér emelése a leghatékonyabb eszköze az egyenlőtlenségek és a szegénység csökkentésének. Nem eléggé célzott eszköz, mert inkább az egyének, mint a háztartások támogatására szolgál, és csak a foglalkoztatottakra terjed ki” – olvasható az elemzésben.
Az Európai Bizottság arra is figyelmeztetett, hogy a túlzott béremeléseknek negatív hatásuk lehet a foglalkoztatásra.
Ilyen körülmények között az Európa Bizottság szakértői úgy vélik, hogy a szakértői tanácsadás segítheti a döntéshozókat a minimálbér megállapításának „kényes” feladatában. Az elemzés szerint különösen érvényes ez azokra az országokra, ahol a munkavállalók kollektív munkaerőpiaci alkupozíciója gyenge, mint például Romániában.
„Egyes közgazdászok amellett érvelnek, hogy ezekben az esetekben a minimálbér megállapítását – legalábbis részben – független szakértőkre kellene bízni, vagy pedig matematikai képletet kellene alkalmazni a kiszámítására, ahogyan ez jelenleg Franciaországban és Hollandiában történik” – olvasható az elemzésben.
A munkaügyi minisztérium mérlegeli a személyijövedelemadó-mentesség bevezetésének lehetőségét a minimálbérből élő, gyereket nevelő családok esetében – jelentette ki pénteken Simona Bucura-Oprescu tárcavezető.
Románia a 27. helyen áll abban a globális kitekintésű rangsorban, melyben többtucatnyi ország nettó minimálbérének növekedési arányát hasonlítják össze.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, Cristian Popescu-Piedone néha „túlzásokba esik az önreklámozással” az intézmény által végzett ellenőrzések kapcsán.
Új típusú Patriot rendszert kap Románia az Amerikai Egyesült Államoktól – jelentette be pénteken Marcel Ciolacu.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
szóljon hozzá!