Fotó: Turnul Sfatului
A Krónika által megkérdezett szakértő szerint nem követnek el törvénytelenséget azok a szülők, akik magukkal viszik gyerekeiket a korrupcióellenes demonstrációkra. Az ENSZ egyezménye kimondja: a gyerekeknek is joguk van a békés gyülekezéshez és egyesüléshez
2017. február 16., 17:442017. február 16., 17:44
2017. február 16., 17:502017. február 16., 17:50
Róth Mária kolozsvári pszichológus úgy véli, mindez hozzátartozik a neveléshez, mivel a gyereknek látnia kell, hogy a szülő kiáll a jogaiért. Lapunk megkeresésére az egyetemi tanár hozzátette, akkor lehetne törvénytelenségnek nevezni a szülők eljárását, ha a gyerekek veszélyben lennének, de szerinte a mostani tüntetéssorozat békésen zajlik.
„Figyelembe véve, hogy az ENSZ Közgyűlése 1989-ben elfogadta a gyermekek jogairól szóló egyezményt, amely tartalmazza a részvételre való jogot is, a gyereknek joguk van jelen lenni békés demonstrációkon. A gyerekek jogai nem akkor sérülnek, amikor elmennek a szülőkkel protestálni, hanem amikor korlátozzák, kényszerítik vagy bántalmazzák őket\" – állapította meg a Krónikának a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Szociológia és Szociális Munkásképző Karának tanára.
Az elmúlt napokban kormánypárti politikusok és a szakhatóság kereszttüzébe kerültek a tüntető gyerekek szülei azok után, hogy kiskorúak részvételével tartottak tiltakozó akciót február 4-én Bukarestben és az ország több nagyvárosában. Ekkor országszerte több ezer felnőtt gondolta úgy, hogy a gyerekét is bevonja a büntető törvénykönyvet és a perrendtartást módosító sürgősségi kormányrendelet elfogadását ellenző megmozdulásokba. A bukaresti kormány épülete előtti tüntetésen a több ezer gyermek nagy része aszfaltrajzokkal foglalatoskodott, mások apró zászlókat lobogtattak, és olyan feliratokat tartottak a kezükben, mint: „Nem akarunk egy tolvajokkal tele országot\", „Kicsi vagyok, de ne nézzetek butának\".
Miközben a balliberális kormánnyal szembehelyezkedő Klaus Johannis jobbközép államfő nyilvánosan megdicsérte a gyerekes szülők kiállását, mások hevesen bírálták a gesztust. Gabriela Firea, Bukarest szociáldemokrata főpolgármestere és Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter felelőtleneknek nevezte a kiskorúakkal tüntető felnőtteket. A bírálók többsége a romániai gyerekvédelmi törvény ama cikkelyére emlékeztetett, miszerint a szülők, törvényes gyámok vagy bármilyen intézmény, szervezet „nem használhatja fel saját érdekében vagy valamely közhatóság döntésének befolyásolására\" a kiskorúakat. A jogszabályt megszegők 500 és tízezer lej közötti bírsággal is sújthatók.
Az Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatóság (ANPDCA) a napokban átiratban kérte a megyei szervezeteket, közöljék a központtal, érkezett-e hozzájuk panasz olyan szülők ellen, akik kiskorú gyermekükkel vettek részt a tüntetéseken. A szakhatóság közölte, névtelen feljelentéseket kaptak, amelyben a gyermekjogvédelmi törvény alapján bepanaszoltak tüntetőket. A hatóság jelezte: miközben elismeri a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot, egyetlen gyermeket sem szabad kitenni azon veszélyeknek, amelyek a szólásszabadság jogával élő felnőttekre leselkednek.
Lia Olguţa Vasilescu szerdán este közölte, a gyermekvédelmi hatóság nem szankcionálhatja a szülőket, erre csak a rendőrségnek van joga, a rendőrség azonosíthatja be a szabálysértőket és róhatja ki a bírságot. A munkaügyi miniszter elmondta, a panaszok egy részét egyes sajtóorgánumok, más részét civil szervezetek és magánszemélyek emelték, állítása szerint utóbbiak között nincsenek a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) tagjai. Összesen 29 panasz érkezett, ezek közül azonban csak kettő jelöli meg név szerint, hogy ki ellen irányul: Nicuşor Dant, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökét jelentették fel, amiért a kislányával tüntetett.
A vita odáig fajult, hogy sokan Johannis szemére vetették a gyermektelenségét, sőt Șerban Nicolae, a képviselőház jogi bizottságának PSD-s elnöke felemlegette azokat a – soha nem bizonyított – vádakat, miszerint a jelenlegi elnök a kilencvenes évek elején romániai kiskorúak külföldi örökbefogadását közvetítette pénzért. Mások viszont nevetségesnek tartják a vádakat, mivel az ENSZ 1989-ben elfogadott Gyermekjogi Egyezménye többek között kimondja, hogy a gyerekeknek is joguk van a békés gyülekezéshez és egyesüléshez. Erre hivatkozva bocsátott ki egyébként csütörtökön a gyerektüntetést pártoló közleményt a Szeben megyei gyerekjogvédő hatóság.
Egyébként az ügy összeesküvés-elméleteknek is táptalajt adott, akadtak ugyanis, akik szerint a felnőttek bérelték a gyerekeket a kormánnyal szembeni hatékonyabb nyomásgyakorlás érdekében. Jól tükrözi a hazai közhangulatot, hogy közben állatvédők azért tettek feljelentést, mert az államfő lemondását követelő kormánypárti tüntetők egy alkalommal élő kuvikkal jelentek meg a Cotroceni-palota előtt.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!