Tudorel Toader
Fotó: Digi24.ro
A legfőbb prioritás az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) által a romániai börtönviszonyokat elmarasztaló ítélet nyomán szükséges lépések megtétele. Ennek értelmében csütörtökön hatályba lép a 2017/169-es törvény, amelynek értelmében már csütörtöktől minden 30 olyan nap után, amelyet az elítéltek nem megfelelő börtönkörülmények között töltöttek, hat napot elengednek a büntetésükből – közölte szerdán Tudorel Toader igazságügy-miniszter.
2017. október 18., 17:532017. október 18., 17:53
2017. október 18., 18:252017. október 18., 18:25
Ez azt jelenti, hogy
Toader elmondta, koherens tervet dolgoztak ki a börtönökben tapasztalható zsúfoltság enyhítésére, a tervet pedig januárban ismerteti az EJEB illetékeseivel. Többek között olyan törvénytervezeten is dolgoznak, amely lehetővé teszi, hogy a büntetés egy részét vagy egészét otthonában, elektronikus nyomkövetőt viselve töltse le az elítélt.
A miniszter azt is közölte szerdán, hogy elkészült az igazságügy működését szabályozó törvényekhez kidolgozott módosító javaslatokkal, amelyek kapcsán minden nyilvános vitán részt kíván venni. A kormánykoalíció pártjai szerdán úgy döntöttek, hogy a módosító javaslatokat nem a kormány nevében terjesztik a parlament elé, hanem képviselői beadványként.
Toader elmondta, október 26-án egyeztet az Európai Bizottság első alelnökével a tervezetről.
„Újdonság, hogy október 26-án találkozom az Európai Bizottság első alelnökével, Frans Timmermansszal, akivel részletekbe menően tárgyalunk majd a tervezetben javasolt megoldásokról” – mondta Toader.
Mint arról beszámoltunk, számos bíró és ügyész bírálta a módosító javaslatokat. Azt kifogásolják, hogy az igazságügyi törvényeket módosító tervezetet a szakmai szervezetekkel és a civil társadalom képviselőivel való előzetes egyeztetés, illetve bármiféle hatástanulmány készítése nélkül terjesztette elő a szakminiszter.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) szeptember 28-án kedvezőtlenül véleményezte a tervezetet. A tervezetet Klaus Johannis államfő is bírálta, mivel az kizárná az ország elnökét a főügyészek kinevezési folyamatából.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!