Fotó: RMDSZ/Facebook
Megkezdődött az őrségváltás a román kormánynál, a minisztériumokban és a különböző hivatalokban, ahol az RMDSZ tisztségviselői egymás után állnak fel székükből a szövetség ellenzékbe kerülése nyomán.
2023. június 20., 08:002023. június 20., 08:00
Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök hétfőn este kibocsátott határozatában egyszerre tizenhárom magyar államtitkár, illetve más kormányzati hivatalnok felmondását hagyta jóvá. Távozik posztjáról tíz államtitkár: Vass Levente az egészségügyi, Matuz Zsolt a fejlesztési, Hegedüs Csilla az európai beruházások és projektek, Barabási Antal Szabolcs a mezőgazdasági, Szép Róbert és Fülöp Lóránd a környezetvédelmi, Sándor Gábor a közlekedési, Kacsó-Doboly Izabella a családügyi, ifjúsági és esélyegyenlőségi, Makkai Péter a munkaügyi, valamint Demeter András a kulturális minisztériumtól.
Szintén kérésre távozik hivatalából Zahoránszki István helyettes kormányfőtitkár. Az RMDSZ három minisztere – Cseke Attila fejlesztési, Novák Károly Eduárd sportért felelős és Tánczos Barna környezetvédelmi –, valamint Kelemen Hunor kormányfőhelyettes már a múlt héten átadta helyét PSD-s vagy liberális (PNL) utódjának.
Az RMDSZ honlapján fellelhető adatok alapján az alakulat kormányzati apparátusának létszáma jóval meghaladja az ötvenet, a legnépesebbnek a környezetvédelmi minisztérium „magyar kontingense” számított 12 fővel, ugyanakkor a miniszterelnök-helyettesi kabinetben és a fejlesztési tárcánál egyaránt kilenc-kilenc RMDSZ-es tisztségviselő dolgozott. Számos állami, kormányzati intézménynél ugyanakkor az alakulat ellenzékbe vonulása ellenére is megmaradnak a magyar hivatalnokok, akárcsak a különböző intézmények, testületek parlament által kinevezett tagjai.
Mint arról beszámoltunk, a szövetség minisztereivel és államtitkáraival ellentétben nem távozik önként tisztségéből az RMDSZ által kinevezett négy prefektus és 10 alprefektus, hanem továbbra is az új román kormány „rendelkezésére áll”.
Kovászna megye RMDSZ-es javaslatra kinevezett prefektusának nem áll szándékában lemondani, de ha az új kormány erre utasítja, akkor távozik tisztségéből. Maradna a többi prefektus, alprefektus is.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!