Sokakat nem „villanyozott fel” az árliberalizáció

Sokakat nem „villanyozott fel” az árliberalizáció

Fotó: Székelyhon

Nem annyira aggasztó a lakossági érdeklődés a szabadpiaci villanyáram-szolgáltatási szerződéskötés iránt, mint ahogy azt Virgil Popescu energetikai miniszter lefesti – vallja az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) adataira hivatkozva az intézmény alelnöke. Nagy-Bege Zoltán a Krónika megkeresésére leszögezte, a lakossági fogyasztók 42 százaléka már megkötötte az új szerződést. Jelezte egyúttal, ezentúl is ellenőrzik a szolgáltatókat, hogy megfelelően tájékoztatják-e a polgárokat az energiapiaci árliberalizációról.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. május 01., 09:042021. május 01., 09:04

2021. szeptember 10., 12:082021. szeptember 10., 12:08

Nem sietnek a lakossági fogyasztók új szerződést kötni a villanyáram-szolgáltatókkal, alig tíz százalékuk lépett mostanáig az előnyösebb árakat kínáló liberalizált piacra – vont mérleget Virgil Popescu energiaügyi miniszter. Mint ismeretes, a romániai energiapiaci árliberalizáció január elsejétől érvényes, a fogyasztók azonban június 30-áig haladékot kaptak, hogy új szerződést kössenek jelenlegi szolgáltatójukkal, vagy egy, számukra kedvezőbb árajánlattal kecsegtető szolgáltatót válasszanak.

„Nagy a tunyaság, amikor váltásról van szó. És meggyőződésem, hogy június vége felé, amikor felocsúdnak, hanyatt-homlok rohan majd mindenki” – vélekedett a tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában. Emlékeztetett egyúttal, hogy az új szerződés megkötése nem jár sorban állással, hiszen e-mailben is rendezni lehet, de egyelőre elenyésző azoknak a hányada, akik léptek.

Popescu emlékeztetett, hogy aki június 30-áig nem köt új szerződést a liberalizált piacon, az utána az egyetemes szolgáltatási rendszer árain kapja a számlát, ami lényegesen magasabb, mint az új árajánlatok.

A miniszter azonban nem borúlátó, nem számít az árak látványos emelkedésére, és bízik abban is, hogy június végéig sokan megkötik a szerződést, „A legrosszabb esetben is arra számítok, hogy az árak a jelenlegi szinten maradnak, és azt várom, hogy sokan átmennek a versenypiacra, mivel június 30-a után már nem részesülnek kedvezményes árban, és az egyetemes szolgáltatói rendszerben maradnak, ami drágább, meglátják majd a júliusi számlán” – húzta alá Popescu.

Kellemes meglepetésnek nevezte ugyanakkor, hogy egy, általa meg nem nevezett cég, amelynek sok ügyfele volt, sokukat már át is vitt a versenypiacra, tehát a szolgáltatók is érdekeltek abban, hogy megtartsák ügyfeleiket.

Nem ennyire sötét a helyzet az ANRE adatai szerint

„Nincs ok aggodalomra a villamosenergia-szolgáltatás terén a versenypiacra való átállás ütemét nézve” – szögezte le eközben csütörtökön a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Mint részletezte, több adatot lehet elemezni, hiszen jelen pillanatban a lakossági fogyasztók több mint 42 százaléka már versenypiaci szerződéssel rendelkezik. Ez lebontva úgy néz ki, hogy a fogyasztók 30 százaléka már az elmúlt év végén a liberalizált piacról vásárolta az energiát, még azelőtt, hogy ez év január 1-től megszűnt a hatóságilag szabályozott ár, és kizárólagossá vált a szabadpiac.

„Viszont ha azt nézzük, hogy a hivatalos adatok szerint az idei év első három hónapjában mintegy 800 ezer fogyasztó írt alá új szerződést, áprilist is tekintve, ez már valószínűleg elérte az egymilliót, akkor valóban a 9 millió romániai háztartási fogyasztó 10 százaléka kötött szabadpiaci szerződést” – részletezte a hatóság alelnöke.

Meglátása szerint ez egy jó eredmény. „Ez egyáltalán nem kevés, hiszen azt jelenti, hogy havonta több mint 250 ezer új szerződést írtak alá, minden munkanapon több mint 10 ezret, ami óriási munkát jelent a szolgáltatóknak, a határaikat feszegetik, hogy egy ilyen mennyiségű kéréshullámnak eleget tegyenek, hiba nélkül dolgozzanak.

Tévedések így is becsúsznak” – mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a hatóság folyamatosan ellenőrzi a kereskedőket. Nem várták el tőlük, hogy már januárban növeljék a kapacitásukat, de ha látják, hogy az igény növekszik, egyre több a munka a beérkezett dokumentumok feldolgozásával, és ennek nem tudnak eleget tenni, akkor lépniük kell, át kell csoportosítani a meglevő munkaerőt, új alkalmazottakat kell felvenni akár meghatározott idejű munkaszerződéssel.

Idézet
Az egy-két hónapig lehet mentség, hogy nem tudnak minden befutó kérést időben feldolgozni, de erre az igényre reagálnia kell a szolgáltatónak, annál is inkább, hogy erre szabályozások, határidők léteznek. Már eddig is voltak ellenőrzések, eddig a lehető legkisebb büntetéseket róttuk ki, ha rendellenességeket észleltünk. Próbáltunk elnézőek lenni, mert ez egy új helyzet, de ha azt látjuk, hogy a létező és feltárt problémákat nem próbálják orvosolni, drasztikusabb lépések következnek”

– jelentette ki a hatóság alelnöke.

Váltani utólag bármikor lehet

Nagy-Bege Zoltán szerint most az a legfontosabb, hogy a szolgáltatók tájékoztassák a fogyasztókat a jogaikról, a lehetőségeikről, hogy a polgárok tudják, mi a következménye, ha nem kötik meg a versenypiaci szerződést, tudatosan válasszanak szolgáltatót, és ha úgy látják jónak, akár váltsanak.

A szakember arra is kitért, hogy a márciusig új szerződést megkötő mintegy 800 ezer fogyasztó közül viszonylag kevesen választottak új szolgáltatót, tehát aláírtak ugyan egy új szabadpiaci szerződést, de a régi szolgáltatónál maradtak.

„Lehet azt boncolgatni, hogy mi áll ennek a hátterében, elégedettek az eddigi szolgáltatóval, nem volt elegendő információjuk, vagy esetleg bonyolultabb átállni egy másik szolgáltatóhoz” – vetette fel Nagy-Bege Zoltán.

Szerinte amúgy az is kompromisszumos megoldás lehet, hogy ebben az időszakban maradnak a fogyasztók a régi szolgáltatójuknál, az egyszerűsített procedúrával megkötik vele a szabadpiaci szerződést, majd utána, akár minden hónapban, kereshetnek új szolgáltatót. Az ANRE alelnöke emlékeztetett, hogy az egyetemes szolgáltatási árra, amely magasabb mint a szabadpiaci ár, június végéig biztosítanak kedvezményt a szolgáltatók, tehát érdemes addig megkötni a szabadpiaci szerződést. Az erdélyi fogyasztók ebből a szempontból még jobb helyzetben vannak, mert az Electrica augusztus végéig biztosítja a kedvezményt az egyetemes árra.

Mint ismeretes, az ANRE által január második felében kibocsátott rendelet az árliberalizáció dacára június 30-áig lehetőséget biztosít a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy ne emeljenek árakat ama lakossági fogyasztók esetében, akik még nem kötöttek új szerződést. Ugyanakkor egyszerűsítették a szerződéskötés procedúráját, és arra kötelezték a szolgáltatókat, hogy folyamatosan tájékoztassák a lehetőségekről az ügyfeleket, tehát minden havi számlával küldjenek információkat, árajánlatokat.

Az ANRE rendelete azt is előírja, hogy valamennyi szolgáltatónak a számlával együtt havonta küldenie kell egy űrlapot is, amelyben az egyetemes szolgáltató rendszer díjszabása mellett több szabadpiaci árajánlat is szerepel.

A fogyasztó az űrlapon kiválaszthatja a számára kedvező ajánlatot, és miután azt kipipálja, aláírja, vissza kell juttatnia postán a szolgáltatónak. Ez már új szabadpiaci szerződésnek számít, és megkötése után nem kell alkalmazni az egyetemes szolgáltatási rendszer árait, és az erre számolt kedvezményt. A szolgáltatók ezt követően visszaküldenek az ügyfélnek egy példányt a szerződésből, ezzel pedig a folyamat lezárul, a fogyasztó kikerül a szabályozott díjszabáson levő ügyfelek adatbázisából, a szabadpiacon megkötött szerződés alapján kapja a szolgáltatást. Az ügyintézés online is lebonyolítható.

Kartellgyanú az energiapiacon
Általa aggasztónak nevezett és versenyellenes jelenségre hívta fel a figyelmet Virgil Popescu energiaügyi miniszter egy televíziós interjúban. Azt mondja, a villanyáram-szolgáltatók nem szerződtek le időben energiát a második félévre a lakossági fogyasztók számára, hanem utólag, viszonteladóktól szándékoznak vásárolni, ami drágább. „Kartellnek is minősülhet bizonyos szolgáltatók között, talán a viszonteladókkal is” – fogalmazott a tárcavezető, jelezve egyúttal, hogy az ügyben a Versenytanácshoz fordult. Gyerkó László, a versenyhivatal tagja csütörtökön a Krónika megkeresésére elmondta, tavaly óta folyamatban van két kivizsgálás, amely a teljes villamosenergia-piacot átfogja, és amennyiben időközben befutnak észrevételek, ezek keretében azokra is kitérnek. „Felhívhatják a versenyhivatal figyelmét, mint ahogy a miniszter is tette, olyan változásokra, új elemekre, amelyeket a kivizsgálások elindításának pillanatában még nem vettünk figyelembe, de ezekre mind kitérünk” – jelentette ki Gyerkó László. A két kivizsgálás lezárására még várni kell, az egyiket idén, a másikat jövőre véglegesítik, tudtuk meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”