Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Romániában a legalacsonyabb az óvodai oktatásban való részvételi arány a 4 éves és a tankötelezettségi kor közötti gyermekek körében európai uniós összevetésben – derül ki a tanügyminisztérium által nemrég közzétett, az oktatás helyzetéről szóló, 2021–2022-es évre vonatkozó jelentésből.
2023. március 20., 14:572023. március 20., 14:57
2023. március 20., 15:022023. március 20., 15:02
A 4 évesnél idősebb gyermekek több mint 17 százaléka nem jár óvodába – derül ki az Edupedu.ro oktatási szakportál által idézett dokumentumból.
A részvételi arányt úgy számították ki, hogy a módszertan szerint az oktatási intézményekbe beiratkozott gyermekek számát viszonyították az adott korú gyermekek összlétszámához.
Az EU-átlag eközben 2020-ban 95,4 százalék volt.
A skála másik végén Románia és Bulgária után Szlovákia és Horvátország (83,2 százalék) következik, ahol a 4 évesnél idősebb gyermekek óvodai beiratkozási aránya alacsony.
Mint az Edupedu.ro cikke is emlékeztet, Romániában jelenleg csak nagycsoport kötelező,
Ha az óvodába beíratott gyermekekről beszélünk, a 2021–2022-es tanévben közel 518 ezer, 3 és 5 év közötti gyermeket írattak be, 12 700-zal többet, mint az előző tanévben. Az országban 1200 saját jogi személyiséggel rendelkező óvoda és 9445, iskolákhoz vagy „egyéb tanintézethez” csatolt óvoda működik a jelentés szerint. Életkor szerint a legmagasabb a beiratkozási arány az 5 éveseknél.
Ami a vidéki és városi különbséget illeti, vidéken még rosszabb a helyzet: 9 százalékkal kevesebb 3–5 éves gyermek jár óvodába, mint a városon, ami azt jelenti, hogy
„A vidéki szülőknek az a döntése, hogy nem küldik gyermekeiket óvodába fiatalabb korban, különböző hozzáférési nehézségekre (például nagy távolság a lakóhely és az óvoda között), kulturális tényezőkre vagy sajátos társadalmi-gazdasági tényezőkre vezethető vissza” – fogalmaz a jelentés.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!