Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Romániában a legalacsonyabb az óvodai oktatásban való részvételi arány a 4 éves és a tankötelezettségi kor közötti gyermekek körében európai uniós összevetésben – derül ki a tanügyminisztérium által nemrég közzétett, az oktatás helyzetéről szóló, 2021–2022-es évre vonatkozó jelentésből.
2023. március 20., 14:572023. március 20., 14:57
2023. március 20., 15:022023. március 20., 15:02
A 4 évesnél idősebb gyermekek több mint 17 százaléka nem jár óvodába – derül ki az Edupedu.ro oktatási szakportál által idézett dokumentumból.
A részvételi arányt úgy számították ki, hogy a módszertan szerint az oktatási intézményekbe beiratkozott gyermekek számát viszonyították az adott korú gyermekek összlétszámához.
Az EU-átlag eközben 2020-ban 95,4 százalék volt.
A skála másik végén Románia és Bulgária után Szlovákia és Horvátország (83,2 százalék) következik, ahol a 4 évesnél idősebb gyermekek óvodai beiratkozási aránya alacsony.
Mint az Edupedu.ro cikke is emlékeztet, Romániában jelenleg csak nagycsoport kötelező,
Ha az óvodába beíratott gyermekekről beszélünk, a 2021–2022-es tanévben közel 518 ezer, 3 és 5 év közötti gyermeket írattak be, 12 700-zal többet, mint az előző tanévben. Az országban 1200 saját jogi személyiséggel rendelkező óvoda és 9445, iskolákhoz vagy „egyéb tanintézethez” csatolt óvoda működik a jelentés szerint. Életkor szerint a legmagasabb a beiratkozási arány az 5 éveseknél.
Ami a vidéki és városi különbséget illeti, vidéken még rosszabb a helyzet: 9 százalékkal kevesebb 3–5 éves gyermek jár óvodába, mint a városon, ami azt jelenti, hogy
„A vidéki szülőknek az a döntése, hogy nem küldik gyermekeiket óvodába fiatalabb korban, különböző hozzáférési nehézségekre (például nagy távolság a lakóhely és az óvoda között), kulturális tényezőkre vagy sajátos társadalmi-gazdasági tényezőkre vezethető vissza” – fogalmaz a jelentés.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!