Komoly feladat. A SRI ismét jelentős mennyiségű dossziét adott át - Archív felvétel
Hatalmas mennyiségű munkát jelent a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) számára a Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) most megkapott iratmennyiség feldolgozása – mondta el a Krónikának Csendes László, a CNSAS tagja.
2019. szeptember 20., 14:442019. szeptember 20., 14:44
2019. szeptember 20., 15:452019. szeptember 20., 15:45
Akár évekbe is telhet, amíg a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) feldolgozza azt az iratmennyiséget, amelyet a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a napokban ad át a testületnek, főleg úgy, hogy a már eddig átadott dossziéknak is csupán a töredékét sikerült feldolgozni – mondta el a Krónikának Csendes László, az átvilágítótestület tagja. Ovidiu Marincea, a SRI szóvivője még a hét elején közölte: a SRI a Szekuritáté több százezer archív dokumentumát adja át. Marincea szerint a CNSAS és a SRI közötti megállapodásnak megfelelően az átadás határideje november 1-je. Közölte,
Csendes László lapunknak elmondta: az átadás a napokban folyamatosan zajlik. „Nagyon örülünk, hogy ha kicsit talán későn is, de hozzájutunk ezekhez az anyagokhoz, hiszen a törvény már régebben előírta, hogy mindent át kell adniuk. És nem csupán a SRI, hanem a többi levéltár is” – mutatott rá. Közölte,
Kérdésünkre elmondta, először a megfigyelési anyagokhoz kapcsolódó bukaresti mikrofilmeket kapták meg, valamint az országos szinten hozzájuk kötődő mikrofilmes anyagokat. Konkrétan megkapták a kartonokat, amelyeket össze kell kapcsolniuk a hozzájuk kapcsolódó ügyekkel. „A CNSAS-nak több hónapjába, de akár több évébe is beletelik majd, amíg ezeket összeillesztjük” – ecsetelte a munka volumenét Csendes.
A következő lépésben a dokumentációs anyagokat és a peres anyagokat kapták meg. Kérdésünkre, miszerint várható-e, hogy a most átadott anyagokból kiderülhet-e ismert személyekről akár kompromittáló adat, akár az, hogy 1989 előtt megfigyelték őket, kifejtette, ez egyáltalán nem kizárható, ugyanakkor az első lépés az, hogy a papíron meglevő adatokat beviszik a rendszerbe, hogy elektronikus formában megteremtsék a kapcsolatot a különböző iratok között.
Csendes László kérdésünkre elmondta,
A munka nehezét utóbbiak fogják végezni. „A bizottság tagjainak azért lesz nehezebb a dolga, mert a most átvett anyagot meg kell próbálni beilleszteni az aktuálisan zajló átvilágításainkba. Mi ugyanis nem álltunk le a munkával, és a választások előtt is sok személyt át kell majd világítani” – mondta. Hozzátette: az új anyagokat valószínűleg csupán részben tudják majd használni, mivel technikai okok miatt addig várhatóan nem sikerül feldolgozni őket.
„Másrészt az eddig megkapott anyagok feldolgozottsága is csupán tízszázalékos. Azt oldalról oldalra feldolgoztuk, adatbázisokat hoztunk létre, de nem tudtunk olyan nagy arányú feldolgozottságot elérni, mint a németországi Gauck-intézetben vagy a magyarországi ÁBTL-ben. Gondoljunk csak bele, hogy Lengyelországban háromezer ember tíz év alatt nagyobb mennyiségű anyagot tudott feldolgozni, mint nálunk a mintegy ötven” – mutatott rá a nehézségekre. Csendes László reményét fejezte ki, hogy a feldolgozás során találnak majd releváns anyagokat olyan személyek kapcsán is, akik a közvélemény érdeklődésének középpontjában állnak.
Lapunk kérdésére az átvilágítótestület elmondta,
Már csak azért sem, mert több helyszínről is össze kellene ülniük a felelősöknek ahhoz, hogy pontos számítást lehessen készíteni. Csendes László azt is elárulta, hogy olyan, potenciálisan érdekes adatokkal rendelkező intézmények, mint az igazságügyi minisztérium, illetve a büntetés-végrehajtási parancsnokság levéltára még mindig titkolóznak.
„Ez még őriz dokumentumokat például olyan személyekről, mint Alexandru Vișinescu vagy Ioan Ficior egykori kommunista lágerparancsnokok, de az anyagok nem jöttek át. Mi pedig akárhányszor kértünk onnan anyagokat, mindig azt a választ kaptunk, hogy az nem ránk tartozik” – vázolta az átvilágítótestület munkájának nehézségeit Csendes László.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
AUR-előnyt mért a legfrissebb közvélemény-kutatás a liberálisokkal szemben: az INSCOP szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
1 hozzászólás