Rossz a helyzet. Romániában nincs elegendő óvóhely, ahova fegyveres konfliktus esetén menekülhetne a lakosság
Fotó: Pixabay
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített, miután a közelmúltban ellenőrzést végzett a fegyveres konfliktushelyzetekben a lakosság védelmére használható polgári menedékhelyeken.
2025. április 03., 14:392025. április 03., 14:39
Az intézmény felhívta a figyelmet a vonatkozó jogszabályok hiányosságaira. Az ellenőrök megállapították, hogy a polgári védelmi célú óvóhelyek teljes száma nem ismert, és
A polgári védelmi óvóhelyek helyzetére vonatkozó számvevőszéki ellenőrzés az elmúlt évben zajlott, és a 2021–2023-as időszakra terjedt ki. Az ellenőrök felmérték a fegyveres konfliktusok esetén történő polgári védelmi tevékenység irányításának hatékonyságát, és azt is vizsgálták, hogy milyen a működőképes és fegyveres konfliktusban használható polgári védelmi menedékhelyek helyzete.
A központi, helyi és akadémiai közigazgatási szervektől származó adatok összegyűjtése után a Számvevőszék auditorai számos hiányosságot találtak.
– állapították meg az ellenőrök.
„Nincs meghatározva, mi minősül olyan fegyveres konfliktusnak, amely miatt a polgári lakosságnak óvóhelyre kell vonulnia, és nem hoztak létre irányító hatóságot az ilyen rendkívüli helyzetekben történő elszállásolásra való felkészüléssel kapcsolatos tevékenység koordinálására. Az ilyen helyzetekben felállítható polgári védelmi óvóhelyek és egyszerű óvóhelyek teljes száma jelenleg nem ismert, mivel a legtöbb helyi hatóság nem vette számba őket” – olvasható a Számvevőszék csütörtökön közzétett jelentésében.
„Mivel Románia területén nem volt fegyveres konfliktushelyzet, az óvóhelyeket nem használták arra a célra, amelyre építették őket. Ma már sok közülük szemetes, használhatatlan, vagy a tulajdonosok raktárrá alakították át őket, míg másokat úgy alakítottak át, hogy már nem felelnek meg az óvóhelyekre vonatkozó előírásoknak. Romániában a lakosság légitámadás esetén történő elszállásolásának kapacitása
Az óvóhelyállomány régi, az óvóhelyek 73 százaléka, azaz 3711 óvóhely 1990 előtt épült” – áll a Számvevőszék jelentésében.
rámutatva, hogy „a romániai országos óvóhely-rendszer jelenlegi állapota nem biztosítja a lakosság megfelelő védelmét konfliktus esetén”.
„A Számvevőszék úgy véli, hogy lépéseket kell tenni a polgári védelmi óvóhelyek és az egyszerű óvóhelyek nyilvántartásának elkészítésére és frissítésére, valamint a meglévő óvóhelyállomány felmérésére és a rehabilitálandó óvóhelyek kiválasztási kritériumainak meghatározására” – tette hozzá a Számvevőszék közleménye.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) az az intézmény, amely a jóváhagyott engedélyek és a kiadott építési engedélyek alapján jogosult ellenőrizni mind a meglévő, mind az épülő óvóhelyeket.
hogy teljes mértékben megfeleljenek a jogszabályoknak, és a munkálatok végső átvételekor kérjék a polgári védelmi óvóhely építésének a műszaki dokumentációban és az eredetileg kiadott engedélyben előírtak szerinti engedélyezését” – olvasható az óvóhelyekre vonatkozó ellenőrzés további következtetései között.
Nem csak az Amerikai Egyesült Államokban, hanem Romániában is terjed a bunkerépítési láz, tény viszont, hogy egy 70 ezer eurós beruházásból nem olyan látványos óvóhelyeket alakítanak ki, mint amilyeneket a filmekben láthatunk.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
szóljon hozzá!