Rossz a helyzet. Romániában nincs elegendő óvóhely, ahova fegyveres konfliktus esetén menekülhetne a lakosság
Fotó: Pixabay
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített, miután a közelmúltban ellenőrzést végzett a fegyveres konfliktushelyzetekben a lakosság védelmére használható polgári menedékhelyeken.
2025. április 03., 14:392025. április 03., 14:39
Az intézmény felhívta a figyelmet a vonatkozó jogszabályok hiányosságaira. Az ellenőrök megállapították, hogy a polgári védelmi célú óvóhelyek teljes száma nem ismert, és
A polgári védelmi óvóhelyek helyzetére vonatkozó számvevőszéki ellenőrzés az elmúlt évben zajlott, és a 2021–2023-as időszakra terjedt ki. Az ellenőrök felmérték a fegyveres konfliktusok esetén történő polgári védelmi tevékenység irányításának hatékonyságát, és azt is vizsgálták, hogy milyen a működőképes és fegyveres konfliktusban használható polgári védelmi menedékhelyek helyzete.
A központi, helyi és akadémiai közigazgatási szervektől származó adatok összegyűjtése után a Számvevőszék auditorai számos hiányosságot találtak.
– állapították meg az ellenőrök.
„Nincs meghatározva, mi minősül olyan fegyveres konfliktusnak, amely miatt a polgári lakosságnak óvóhelyre kell vonulnia, és nem hoztak létre irányító hatóságot az ilyen rendkívüli helyzetekben történő elszállásolásra való felkészüléssel kapcsolatos tevékenység koordinálására. Az ilyen helyzetekben felállítható polgári védelmi óvóhelyek és egyszerű óvóhelyek teljes száma jelenleg nem ismert, mivel a legtöbb helyi hatóság nem vette számba őket” – olvasható a Számvevőszék csütörtökön közzétett jelentésében.
„Mivel Románia területén nem volt fegyveres konfliktushelyzet, az óvóhelyeket nem használták arra a célra, amelyre építették őket. Ma már sok közülük szemetes, használhatatlan, vagy a tulajdonosok raktárrá alakították át őket, míg másokat úgy alakítottak át, hogy már nem felelnek meg az óvóhelyekre vonatkozó előírásoknak. Romániában a lakosság légitámadás esetén történő elszállásolásának kapacitása
Az óvóhelyállomány régi, az óvóhelyek 73 százaléka, azaz 3711 óvóhely 1990 előtt épült” – áll a Számvevőszék jelentésében.
rámutatva, hogy „a romániai országos óvóhely-rendszer jelenlegi állapota nem biztosítja a lakosság megfelelő védelmét konfliktus esetén”.
„A Számvevőszék úgy véli, hogy lépéseket kell tenni a polgári védelmi óvóhelyek és az egyszerű óvóhelyek nyilvántartásának elkészítésére és frissítésére, valamint a meglévő óvóhelyállomány felmérésére és a rehabilitálandó óvóhelyek kiválasztási kritériumainak meghatározására” – tette hozzá a Számvevőszék közleménye.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) az az intézmény, amely a jóváhagyott engedélyek és a kiadott építési engedélyek alapján jogosult ellenőrizni mind a meglévő, mind az épülő óvóhelyeket.
hogy teljes mértékben megfeleljenek a jogszabályoknak, és a munkálatok végső átvételekor kérjék a polgári védelmi óvóhely építésének a műszaki dokumentációban és az eredetileg kiadott engedélyben előírtak szerinti engedélyezését” – olvasható az óvóhelyekre vonatkozó ellenőrzés további következtetései között.
Nem csak az Amerikai Egyesült Államokban, hanem Romániában is terjed a bunkerépítési láz, tény viszont, hogy egy 70 ezer eurós beruházásból nem olyan látványos óvóhelyeket alakítanak ki, mint amilyeneket a filmekben láthatunk.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!